Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Zaměstnanci humpoleckého Valea si píšťalkami vymohli novou jídelnu

  • 1
Zaměstnanci humpoleckého Valea se v létě dočkají nové jídelny. Ta stávající byla se 66 místy pro více než tisícovku pracovníků malá. Ti na nedostatečnou kapacitu upozornili neobvyklým čtyřdenním protestem, při němž v určené časy pískali na píšťalky. Pro vedení firmy byl protest nepochopitelný.

Sedmnáct zaměstnanců na jednu židli. To je současný stav v jídelně humpoleckého závodu společnosti Valeo. I když výroba v továrně na komponenty pro automobilový průmysl funguje ve směnném provozu a nikdy se tak nestane, že by byli všichni zaměstnanci v práci, je podle tamních odborářů situace neúnosná.

„V minulosti, když zde nebylo tolik zaměstnanců, byly prostory naprosto dostačující. V posledních asi třech letech se ale počet pracovníků téměř zdvojnásobil,“ popisuje jádro problému předseda odborové organizace v Humpolci Miloš Král.

Na sklonku loňského roku pracovníci závodu uspořádali protestní akci s mottem „Chci jíst jako člověk, a ne jako sardinka“. Její součástí byla nejen petice, pod niž se podepsalo více než 400 zaměstnanců, ale také čtyřdenní pískání na píšťalky.

„Každý zaměstnanec měl možnost podepsat petiční listinu a nalepit si samolepku s názvem akce na oděv. Každý den se také kdekoliv v prostorách výrobny v poledne a o půlnoci zapískalo na píšťalku,“ potvrdil Král průběh akce, na niž jako první upozornil Pelhřimovský deník.

Pro vedení závodu byl protest zaměstnanců nepochopitelný

„Všichni jsme zaregistrovali zhoršující se stav. Přestavba nám byla slibována již před třemi roky, ale plány zůstaly pouze na papíře. V podstatě již nebylo myslitelné, aby se lidé z linek pohodlně vystřídali na obědě v průběhu třicetiminutové přestávky,“ svěřil se jeden ze zaměstnanců, jenž si nepřál být jmenován.

Pro vedení byl postoj odborů nepochopitelný. „Je pro nás zklamáním, že se rozhodly protestní akci zorganizovat i přes veškeré vynaložené úsilí a viditelné investice, které jsme provedli,“ přibližuje stanovisko firmy personální ředitelka Hana Volfíková.

Na mysli má zejména nově budovanou halu, jež má přispět ke zkvalitnění pracovního prostředí i zázemí pro zaměstnance. Ke konci roku 2015 firma navíc vybudovala nové šatny a sociální zařízení.

Vedení společnosti nakonec vyšlo vstříc svým pracovníkům i v otázce jídelny.

„V rámci odstávky při celozávodní dovolené se přistoupí k deklarovaným změnám. Mělo by se tak stát v létě na přelomu července a srpna,“ spokojeně konstatuje Král s tím, že za plného provozu by bylo takřka nemožné stavební úpravy provést.

Jiné výrobní závody firmy mají neporovnatelně lepší zázemí

„Musí být splněny přísné hygienické podmínky, proto není reálné provádět přestavbu během provozu,“ upřesnila Volfíková. Firma musí stavební zásahy plánovat s ohledem na plnění závazků vůči zákazníkům.

V současné době se již připravuje projektová dokumentace a chystá se výběrové řízení na stavební práce. Za průlomem podle odborářů stojí i fakt, že se v Humpolci vyměnilo vedení závodu. Změna sice způsobila organizační průtahy, ale samotná jednání jsou prý lepší.

„Komunikace s novým vedením je oproti tomu minulému nesrovnatelná, je to jak nebe a dudy,“ pochvaluje si Král.

Podle odborového předáka mají ostatní výrobní závody firmy Valeo nesrovnatelně lepší zázemí, než je v Humpolci.

„Pro mne je ale podstatné, že i přesto, že je více problémů, tak vidím snahu je řešit, a nikoli je zastírat. Myslím, že bouřka se přehnala a atmosféra ve firmě se opět vyčistila,“ sdělil Král.