Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proti úložišti jaderného odpadu stály u Jihlavy stovky lidí

  8:59aktualizováno  8:59
Na sedmi místech České republiky se protestovalo proti budování úložiště jaderného odpadu. Stovky lidí se sešly na Čeřínku u Jihlavy. Chodilo se zde v protiradiačním obleku, konal se ilegální průzkum podloží pod trsem podbělu. „Úložiště u nás nechceme,“ vzkázali protestující.

Protest proti stavbě úložiště jaderného odpadu na Čeřínku u Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Stovky lidí přišly vyjádřit svůj nesouhlas se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu. Z celkového počtu sedmi vytipovaných míst se hned tři nacházejí na Vysočině.

Kde může úložiště býát

Trvalé úložiště se bude vybírat ze 7 míst v Česku:

Horka (Kraj Vysočina - Třebíčsko)

Hrádek (Kraj Vysočina - Jihlavsko)

Kraví hora (Kraj Vysočina - Žďársko)

Březový potok (Plzeňský kraj)

Čertovka (Plzeňský kraj)

Čihadlo (Jihočeský kraj)

Magdaléna (Jihočeský kraj)

Hvězdicový pochod z Hodova, Rudíkova, Budišova, Rohů a Náramče až na Horku pořádali organizátoři na Třebíčsku. Na Žďársku se šlo z Drahonína a Skalky na Kraví horu a na Jihlavsku si odpůrci úložiště dali sraz na turistické chatě na vrchu Čeřínek.

„Jsem mile překvapená, kolik nás nakonec přišlo,“ rozhlížela se po zhruba dvousethlavém davu rozesetém kolem chaty jedna z organizátorek akce Jana Vitnerová. „Když jsem se totiž ráno podívala z okna a viděla, že není zrovna ideální počasí na procházku, tak jsem měla trochu obavu,“ přiznala.

„Jihlava, Rohozná, Milíčov, Kostelec, Dolní Cerekev, Dušejov...,“ hlásili účastníci postupně jména obcí, ze kterých se na Čeřínek vydali protestovat.

„Zásadně nesouhlasím, aby se tady stavělo úložiště jaderného odpadu. Nejsou jasně daná pravidla pro výběr, nikdo neví, jestli to bude bezpečné, a stát neposlouchá naše názory,“ zlobila se paní Lenka, která dorazila z Jihlavy.

„Ochranný oblek? Třeba ho budeme nosit v budoucnu všichni“

Mnozí s sebou nesli transparenty s hesly jako například: Atomové lobby, není naše hobby. A někteří další se pak kolem chaty pohybovali v obleku připomínajícím ochranný oděv před radioaktivním zářením. „Třeba to budeme muset nosit příštích tisíc let všichni,“ vysvětloval volbu svého oděvu Marek Šíma.

Také on se netajil svým odmítavým postojem k záměru postavit na Vysočině v budoucnu úložiště. „Jde jednak o praktickou stránku, protože dvacet let tady budou jezdit kamiony a bagry a všechno se změní. A celkově pak chybí nějaká koncepce, co s tím. Vláda by chtěla stavět další jaderné elektrárny a přitom neví, kam ten jaderný odpad dá,“ argumentoval.

Konečná volba místa bude s největší pravděpodobností známa do roku 2025. „Už teď jde ale do tuhého, protože pak už s tím nic neuděláme,“ přesvědčovala starostka Hojkova Milada Duchanová. „My teď vlastně rozhodujeme o budoucnosti našich dětí, vnoučat a pravnoučat. A netýká se to jenom dotčených obcí, ale úplně všech,“ apelovala.

Konkrétně v lokalitě Hrádek by údajně mělo úložiště zabrat zhruba tři až čtyři kilometry čtvereční prostoru v hloubce tisíc metrů. „A o to my rozhodně nestojíme,“ ujišťovala za hlasité podpory přítomných Vitnerová.

Společný happening však nebyl jen o vážných proslovech, došlo i na zábavnou část programu. Na Čeřínku se například dělal také „ilegální“ průzkum zdejšího terénu.

Při ilegálním průzkumu šli s krumpáčem na podběl

„Kdo máte krumpáče, pojďte sem s nimi. Já tady podkopnu ten podběl a prozkoumám ho,“ hlásil Matěj Kolář ze spolku KUŠ (občanské sdružení pro multikulturní a environmentální výchovu), načež se do květiny zakousl. „Hm, je dobrá na kašel. Ale jinak tahle lokalita nevyhovuje. Hlína by to nevydržela,“ bavil účastníky akce v narážce na nastavené hodnoty.

Fotogalerie

„Nejhlavnějším kritériem je to, aby šlo o neporušený masiv granitové horniny, kde nebudou složité zlomy. Aby nedocházelo ke kontaktu s vodou,“ vysvětlovala už předtím Hana Vojtěchová z Ústavu jaderného výzkumu.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) připouští, že případná výstavba by zasáhla do vzhledu krajiny, proto jako kompenzaci nabízí řadu výhod. A jednou z nich mají být také pravidelné finanční dotace.

„Chtějí nás uplatit, zacpat nám pusu penězi, abychom souhlasili,“ uvedla jedna z přihlížejících při sledování další přichystané scénky, při níž organizátoři nejblíže stojícím strkali do úst tisícikorunu. „Prý budeme mít samé výhody. Ať si je nechají,“ vzkázala.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz