Vizualizace budovy Triangl.

Vizualizace budovy Triangl.

Lidé od přivaděče v Jihlavě protestují. Odmítají nové bytovky i Triangl

  • 5
Obyvatelé rodinných domků na velkém jihlavském sídlišti Na Dolech nechtějí mít v sousedství administrativní budovu Triangl ani bytové domy. Obávají se nárůstu dopravy a také upozorňují, že v lokalitě není prostor pro děti, kde by si mohly hrát. Majitelé pozemků však mají jiné záměry i povolení.

Na pozemcích mezi jihlavským dálničním přivaděčem, Vrchlického ulicí a rodinnými domky na sídlišti Na Dolech je zatím pusto. K vidění tam je i kruhový objezd, který vede do „nikam“.

O tom, jak se má celá lokalita změnit, se v Jihlavě debatuje v souvislosti s přípravou nového územního plánu.

Obyvatelé rodinných domků požadují, aby byl dokončen projekt podle původních představ - tedy aby okolo kruhového objezdu vyrostlo šest rodinných domů a parčík. A víc už nic.

Představa majitelů pozemků je ovšem jiná. Jednak u Vrchlického ulice, jež se má výhledově stát jedním z jihlavských „bulvárů“, už před několika lety získal stavební povolení projekt administrativní budovy Triangl. Ten však dosud nebyl uskutečněn - podobně i jako řada dalších plánů u dálničního přivaděče, například velký hypermarket, největší vysočinský autosalon se servisem či rychlé občerstvení McDonald‘s.

Triangl má skluz: Chybí mu velký zájemce o kanceláře

Na webu společnosti Triangl Office Park visí stále ještě historické milníky - předpoklad zahájení výstavby k 1. březnu 2012 a doba výstavby osmnáct měsíců.

Triangl se nebuduje, protože investorská firma ještě nenašla dostatek zájemců o kancelářské prostory. „Trh v této době není dobrý,“ řekl za Triangl Office Park jeden z jednatelů, Libor Vítů.

„Jinak je tam stavební povolení vyřízené a mohla by se klidně zahájit výstavba. Ale bohužel pořád pro ten objekt nedosahujeme takové předobsazenosti, abychom stavbu byli schopní zahájit. Jednání s potenciálními zájemci pořád probíhají,“ doplnil Vítů.

Kanceláře s plochou mezi dvaceti a padesáti metry čtverečními by se podle něj obsadily. „Ale to neřeší situaci u objektu s plochou prostor sedm tisíc metrů čtverečních. Tam potřebujeme nějakého zájemce o 2 000 až 2 500 metrů čtverečních,“ vysvětlil Vítů.

Investor chce bytové domy. Důstojné zakončení, přikyvuje úřad

Další společností, která v lokalitě u přivaděče vlastní pozemky, je Dixit Consulting Odolena Voda. Redaktor MF DNES se ji pokoušel kontaktovat, ale nezdařilo se to.

Průběh jednání o novém územním plánu však nasvědčuje tomu, že by Dixit Consulting na svých parcelách nejraději nechal vybudovat bytové domy.

S takovým záměrem by zřejmě úřad územního plánování na jihlavské radnici také neměl problém. „Osobně se domnívám, že ulice u toho kruhového objezdu by měla být ukončená důstojným objektem. Výšku si zde umím představit asi na tři nadzemní podlaží,“ sdělil vedoucí úřadu Tomáš Lakomý. Doplnil, že radnice bude požadovat k prokázání vhodné výškové hladiny i k uspořádání nové zástavby urbanistickou studii.

Podle architekta Tomáše Nováka ze sdružení Q. DESIGN, autora návrhu Trianglu, by nějaká zástavba v té lokalitě ještě mohla být. „Nové domy by se tam však musely orientovat tak, aby splnily oslunění,“ uvedl.

Obyvatelé protestují, na vizualizaci Triangl ani bytovky nebyly

Obyvatelé rodinných domků, zejména z Halasovy ulice, proti takovým záměrům protestují. Upozorňují na vizualizace, které jim ukazovali developeři při nákupu pozemků či před koupí domků. Na nich žádný Triangl ani bytové domy nejsou.

„Nízké rodinné baráčky by nám tady nevadily, třeba pětipodlažní dům už ale ano. Proto jsme vznesli proti novému územnímu plánu námitku,“ řekla Sandra Šimková z Halasovy ulice.

Nejde podle ní jen o to, že lidé z balkonů vysokých bytovek by obyvatelům rodinných domků shora koukali přímo do obýváků či zahrad. „Taky by tady vzrostla doprava. Nejsou tady ani parkoviště, hřiště pro děti. To vůbec není řešené,“ upozornila.

„Chceme, aby se postupovalo podle původního projektu. To měly být po stranách kruhového objezdu tři řadové rodinné domky,“ řekla další obyvatelka ulice poblíž přivaděče Ivona Dvořáková.

„Postavit tady ještě bytové domy je šílené. Vůbec s tím nesouhlasíme. Nedovedeme si představit, kolik by tady bylo aut a všeho. A nebereme argument, že domy mají odclonit hluk od přivaděče a Vrchlického ulice,“ upozornila.

Lidem chybí hřiště, aby děti nemusely s koloběžkou na ulici

Podle Tomáše Lakomého z jihlavské radnice je tato lokalita předmětem řady připomínek občanů. „Jejich obsahem se budeme společně s komisí rozvoje města ještě zabývat,“ přislíbil.

Zmínil také, že úplně v první fázi měli investoři s lokalitou u dálničního přivaděče mnohem monumentálnější záměry. „Ve studii zpracované původním developerem celého obytného souboru byla v těch místech navržená dvanáctipatrová budova pro hotel nebo administrativu.“

Lidé z Doliny upozorňují, že by mnohem radši než další byty a s nimi spojený nárůst dopravy přivítali od města řešení dětského hřiště. „V celém sídlišti rodinných domků bydlí hodně mladých lidí s dětmi. A hrát si s nimi mohou jen na ulici. Nejbližší hřiště je až u Horního Kosova. Tak si představte, že si šesti- nebo sedmileté dítě hraje na ulici a jezdí tam na koloběžce. To je běžný denní jev,“ upozornil již během veřejného projednávání nového územního plánu za místní obyvatele Radek Rychnovský.

„Jen kvůli vlastníkovi pozemku měnit účel území pro všechny ostatní? Nevím. Nepřijde mi to úplně rozumné,“ dodal

„Já bych zdůraznil, že už dneska jsou to stavební pozemky. Dovedu si představit, že tam bude zeleň. Je to ale potom o náhradách. Zda je město ochotné vykoupit několik tisíc metrů čtverečních za tržní cenu stavebních pozemků a dát tam zeleň,“ reagoval na jeho připomínku Tomáš Lakomý z radničního úřadu územního plánování.