Obyvatelé Riegrovy ulice se bojí, že jim po stavbě teplovodu zůstanou rozkopané chodníky a vozovka. Město ulici při tom nedávno nechalo opravit. Ilustrační snímek.

Obyvatelé Riegrovy ulice se bojí, že jim po stavbě teplovodu zůstanou rozkopané chodníky a vozovka. Město ulici při tom nedávno nechalo opravit. Ilustrační snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Opravenou ulicí má vést teplovod. Lidé ji nechtějí nechat opět rozkopat

  • 4
"Je to arogance moci a to my si líbit nedáme." Obyvatelé Riegrovy ulice v Třebíči tak reagují na plán Třebíčské tepelné společnosti vést jejich ulicí tranzitní teplovod. Před pár lety se konečně dočkali opravy ulice. A nyní se bojí jejího rozkopání. Proto sepisují petici, podali odvolání a uvažují o trestním oznámení.

"Před pár lety jsme se konečně dočkali toho, že nám město krásně opravilo silnici a chodníky. Vzniklo kultivované místo k životu, za což jsme vděční," říká obyvatelka ulice Věra Prodělalová.

"Jenže teď se na poslední chvíli dozvídáme, že do ulice nastoupí stroje Třebíčské tepelné společnosti a celou ji rozvrtají. Aby položili teplovod, na který se asi na jedinou výjimku nikdo z nás nenapojí," dodává naštvaně.

Větev teplovodu má být pouze tranzitní. Lidé v ulici nevěří, že stavba neponičí bezchybný asfalt. Irituje je taky fakt, že jim nikdo rozumnou dobu předem neřekl, že se bude kopat, aby mohli zareagovat a ohradit se.

"Máme sesbíraných sto podpisů, v nejbližších dnech s nimi půjdeme na radnici. Vadí nám, že se soukromá firma takto chová. Není to hospodárné, investice do rekonstrukce bude znehodnocená, ulice už nikdy nebude v tak perfektním stavu," upozornila Věra Prodělalová.

Ředitel TTS Richard Horký celou věc považuje za víc než nešťastnou. "Máme zájem, aby ulice po stavbě vypadala přesně jako před ní. A že bude, na to dávám své čestné slovo, osobně na to dohlédnu," řekl v reakci na výtky rozčílených obyvatel.

Bagr bude pracovat ve speciálních návlecích, asfalt neponičí

Podle Horkého teplovod asfalt neponičí. "Teplovod povede mezi betonem plotu a obrubníkem, je tam zámková dlažba. Vše se dá zpět do původního stavu, bude na to 36 měsíců záruka, platíme to my," doplnil.

Ubezpečil, že se bagr bude pohybovat ve speciálních návlecích, díky kterým nezůstanou rýhy v asfaltu. A dělníci prý budou okamžitě všechnu vykopanou zeminu odvážet, aby nedělala nepořádek.

"Jinudy teplovod vést nelze, blíž železniční trati ho dát nemůžeme, bude se rozšiřovat koridor dráhy. Vedle je pás zeleně jako biokoridor a pak už Riegrova ulice," konstatoval.

Lidé navrhují, ať teplovod vede o ulici výš, tedy Nerudovou, která je v dezolátním stavu a zasloužila by opravu. "Teplovod musí mít logický řád, Nerudovkou to nejde," opáčil Horký s tím, že je jediný podnikatel ve městě, který lidi informoval o blížící se stavbě. Vše by prý rád s lidmi smírně urovnal.

Věra Prodělalová říká, že teplovod zčásti nutně musí zasáhnout do asfaltu. A že je nereálné, aby běžný občan neustále sledoval úřední desku a hlídal, co na ní je. Protest obyvatelé dokončí, chtějí dosáhnout zastavení stavby.

Riegrova ulice v Třebíči

Riegrova ulice v Třebíči