Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelům domů v Brodě vadí nápad zřídit na chodníku pruh pro cyklisty

  8:34aktualizováno  8:34
V Havlíčkově Brodě možná vznikne další cyklostezka. Kopírovat by mohla Masarykovou ulici. Pruh pro cyklisty chce radnice vybudovat spolu s opravou chodníku. Proti jsou ale obyvatelé domů. Namítají, že cyklisté budou ohrožovat chodce, obávají se, že jim na zahradu poteče víc vody a nechtějí kácet stromy.

Zřizovat oddělené pruhy pro cyklisty je v mnoha městech běžné. Obyvatelům několika bytovek se v Havlíčkově Brodě nelíbí, že by tento cyklopruh měl dostat chodník před jejich domy. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Záměrem rekonstrukce totiž není jen výměna desítky let staré a uvolněné dlažby. V celé délce Masarykovy ulice od křižovatky s Husovou ulicí až na konec města ke hřbitovu by radnice chtěla po části chodníku zároveň vést novou cyklostezku.

„Chodník je široký téměř čtyři metry. Chtěli bychom ho rozdělit na dvě části. Na jedné části oddělené zapuštěným obrubníkem by byla dlažba pro chodce, na druhé asfaltový povrch pro cyklisty,“ přiblížil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Důvodem pro budování takové stavby je podle něj nutnost chodník v celé délce téměř 1,5 kilometru kompletně opravit. A také snaha vytvořit podél hlavních tahů městem místo, kde by se cyklisté mohli cítit bezpečně.

Úprava by se týkala chodníku vedoucího po levé straně ve směru od centra. „Pro cyklisty by byly určeny dva metry blíže k silnici, pro chodce metr a půl. To je dostatečný prostor. Kde by oddělit oba pruhy nešlo, vybudovali bychom stezku se společným provozem,“ doplnil vedoucí odboru územního rozvoje města Josef Beneš.

Cyklisté tu budou lítat šedesátkou, obávají se obyvatelé

Jenže jakkoliv se nápad mohl radnici zdát zajímavý, okamžitě se objevili kritici. Mezi největší patří bytové družstvo v Havlíčkově Brodě, které podél uvažované cyklostezky v Masarykově ulici vlastní čtyři domy.

„Vůbec se nám takový záměr nelíbí,“ konstatoval předseda představenstva družstva Michal Valenta. „Chodník se stane velice nebezpečným. Chodí tam starší lidé, jezdí maminky s kočárky. Cyklisté kolem nich budou z kopce lítat šedesátkou a budou hrozit vážné úrazy,“ obává se.

V tom ho podpořil například komunistický zastupitel Milan Plodík. „Cyklostezky s odděleným provozem se mohou budovat na rovině, ne z prudkého kopce,“ pravil.

Nejen v jiných městech, ale i v Havlíčkově Brodě je přitom společný provoz cyklistů a chodců na nově budovaných stezkách běžný. Přímo v Brodě využívají celou promenádu podél řeky Sázavy. Mezi ně se míchají pejskaři i třeba lidé na in-line bruslích a v Plovárenské ulici dokonce i auta.

„Nepamatuji si, že by se na nich kdy nějaký cyklista s někým srazil a skončilo to vážným zraněním,“ uvedl Honzárek.

Navlas stejná cyklostezka a chodník s odděleným provozem už na Vysočině slouží například v Telči, v části Podolí. Maškovou ulicí rovněž vede z kopce, i když mírnějšího než v brodské Masarykově ulici.

„Stromy sázeli prarodiče. Oddělily nás od dopravy a dělají stín“

Další výhrady má Michal Valenta ke kácení stromů. Těch by podle plánu města mělo padnout celkem 21, všechny jsou poblíž domů u Husovy ulice. Chodník by se měl v těchto místech zhruba o dvacet centimetrů rozšířit.

„Ty stromy tam sázeli naši prarodiče, aby je oddělily od rušné silnice. Navíc nám vrhají příjemný stín do zahrady,“ namítá Valenta.

Podle zástupců radnice však stromy nejsou v ideálním stavu a město počítá s novou výsadbou. Stromky by nechalo zasadit jen o pár centimetrů dál, za hranou nového chodníku. Podle Honzárka by se zároveň jednalo o stromky odrostlejší, vysoké zhruba čtyři metry.

Za zcela absurdní pak představitelé města označili obavy bytového družstva, že na jejich pozemky bude z cyklostezky a chodníku stékat a případně od kol stříkat dešťová voda. „Komunikace bude mít dvouprocentní příčný sklon, zakončená bude na straně k bytovkám obrubníkem. Voda bude stékat do travnatého pásu mezi silnicí a chodníkem,“ vysvětlil Beneš.

Opravovat chodník a budovat cyklostezku by vedení města chtělo v příštím roce. Zatím není zpracovaná potřebná dokumentace, chybí i nutná povolení. Nejsou dosud známé ani přesnější náklady. V každém případě by město na stavbu rádo čerpalo dotace.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Najdete na iDNES.cz