Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelům domů v Brodě vadí nápad zřídit na chodníku pruh pro cyklisty

  8:34aktualizováno  8:34
V Havlíčkově Brodě možná vznikne další cyklostezka. Kopírovat by mohla Masarykovou ulici. Pruh pro cyklisty chce radnice vybudovat spolu s opravou chodníku. Proti jsou ale obyvatelé domů. Namítají, že cyklisté budou ohrožovat chodce, obávají se, že jim na zahradu poteče víc vody a nechtějí kácet stromy.

Zřizovat oddělené pruhy pro cyklisty je v mnoha městech běžné. Obyvatelům několika bytovek se v Havlíčkově Brodě nelíbí, že by tento cyklopruh měl dostat chodník před jejich domy. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Záměrem rekonstrukce totiž není jen výměna desítky let staré a uvolněné dlažby. V celé délce Masarykovy ulice od křižovatky s Husovou ulicí až na konec města ke hřbitovu by radnice chtěla po části chodníku zároveň vést novou cyklostezku.

„Chodník je široký téměř čtyři metry. Chtěli bychom ho rozdělit na dvě části. Na jedné části oddělené zapuštěným obrubníkem by byla dlažba pro chodce, na druhé asfaltový povrch pro cyklisty,“ přiblížil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Důvodem pro budování takové stavby je podle něj nutnost chodník v celé délce téměř 1,5 kilometru kompletně opravit. A také snaha vytvořit podél hlavních tahů městem místo, kde by se cyklisté mohli cítit bezpečně.

Úprava by se týkala chodníku vedoucího po levé straně ve směru od centra. „Pro cyklisty by byly určeny dva metry blíže k silnici, pro chodce metr a půl. To je dostatečný prostor. Kde by oddělit oba pruhy nešlo, vybudovali bychom stezku se společným provozem,“ doplnil vedoucí odboru územního rozvoje města Josef Beneš.

Cyklisté tu budou lítat šedesátkou, obávají se obyvatelé

Jenže jakkoliv se nápad mohl radnici zdát zajímavý, okamžitě se objevili kritici. Mezi největší patří bytové družstvo v Havlíčkově Brodě, které podél uvažované cyklostezky v Masarykově ulici vlastní čtyři domy.

„Vůbec se nám takový záměr nelíbí,“ konstatoval předseda představenstva družstva Michal Valenta. „Chodník se stane velice nebezpečným. Chodí tam starší lidé, jezdí maminky s kočárky. Cyklisté kolem nich budou z kopce lítat šedesátkou a budou hrozit vážné úrazy,“ obává se.

V tom ho podpořil například komunistický zastupitel Milan Plodík. „Cyklostezky s odděleným provozem se mohou budovat na rovině, ne z prudkého kopce,“ pravil.

Nejen v jiných městech, ale i v Havlíčkově Brodě je přitom společný provoz cyklistů a chodců na nově budovaných stezkách běžný. Přímo v Brodě využívají celou promenádu podél řeky Sázavy. Mezi ně se míchají pejskaři i třeba lidé na in-line bruslích a v Plovárenské ulici dokonce i auta.

„Nepamatuji si, že by se na nich kdy nějaký cyklista s někým srazil a skončilo to vážným zraněním,“ uvedl Honzárek.

Navlas stejná cyklostezka a chodník s odděleným provozem už na Vysočině slouží například v Telči, v části Podolí. Maškovou ulicí rovněž vede z kopce, i když mírnějšího než v brodské Masarykově ulici.

„Stromy sázeli prarodiče. Oddělily nás od dopravy a dělají stín“

Další výhrady má Michal Valenta ke kácení stromů. Těch by podle plánu města mělo padnout celkem 21, všechny jsou poblíž domů u Husovy ulice. Chodník by se měl v těchto místech zhruba o dvacet centimetrů rozšířit.

„Ty stromy tam sázeli naši prarodiče, aby je oddělily od rušné silnice. Navíc nám vrhají příjemný stín do zahrady,“ namítá Valenta.

Podle zástupců radnice však stromy nejsou v ideálním stavu a město počítá s novou výsadbou. Stromky by nechalo zasadit jen o pár centimetrů dál, za hranou nového chodníku. Podle Honzárka by se zároveň jednalo o stromky odrostlejší, vysoké zhruba čtyři metry.

Za zcela absurdní pak představitelé města označili obavy bytového družstva, že na jejich pozemky bude z cyklostezky a chodníku stékat a případně od kol stříkat dešťová voda. „Komunikace bude mít dvouprocentní příčný sklon, zakončená bude na straně k bytovkám obrubníkem. Voda bude stékat do travnatého pásu mezi silnicí a chodníkem,“ vysvětlil Beneš.

Opravovat chodník a budovat cyklostezku by vedení města chtělo v příštím roce. Zatím není zpracovaná potřebná dokumentace, chybí i nutná povolení. Nejsou dosud známé ani přesnější náklady. V každém případě by město na stavbu rádo čerpalo dotace.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz