Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod chce první magistry v kraji. Pro vysokou školu však nemá místo

  18:33aktualizováno  18:33
Přivést do Havlíčkova Brodu pobočku vysoké školy. Tuto myšlenku vehementně prosazuje zdejší radnice. I když se jednání vyvíjí dobře, má to jeden háček. Městu se pro ni nedaří najít vhodné prostory. Nápad s bývalou zemědělskou školou padl, ve stavební nejspíš narazí na vysoké nutné investice.

Půdní nástavba střední stavební školy v Havlíčkově Brodě připomíná spíš bunkr. Je bez oken, bez zateplení a je prázdná, uvnitř nejsou vybudované třídy. Pokud by se podařilo městu a kraji sehnat peníze na její přestavbu, mohlo by v ní sídlit kontaktní centrum České zemědělské akademie. Vystudovat by zde mohli první magistři na Vysočině. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Když to nevyšlo v jednom areálu, zkouší to v dalším. A pokud ani tam neuspěje, přijde řada na další a na další.

Havlíčkobrodská místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD) se drží myšlenky, že do města přivede vysokou školu a že právě Brod bude prvním městem na Vysočině, které nabídne titul magistr.

„Situace se lepší. Jsem mnohem optimističtější než před půl rokem, je to na dobré cestě,“ konstatovala nyní Mojžyšková. „Momentálně probíhají audity akreditačních komisí, musíme počkat na jejich výsledek. Ale náznaky jsou příznivé,“ dodala.

Do Havlíčkova Brodu by ráda přilákala Českou zemědělskou univerzitu. Ta má v několika městech republiky takzvaná kontaktní centra. Slouží jako místa, kde se konají víkendové přednášky při dálkovém studiu, stejně tak o víkendech do nich jezdí studenti ke zkouškám.

„Do Brodu by se mohla přestěhovat tato pobočka z Chebu,“ pravila brodská místostarostka. Stěhování do středu republiky z obtížněji přístupného pohraničí je podle ní nakloněna samotná škola i její profesoři, kteří výuku obstarávají.

Třicet milionů za budovu se městu zdálo moc

Největším problémem však zůstává to, kde ve městě sehnat potřebné prostory. S prodejem roky nevyužitého areálu bývalé střední zemědělské školy v Jihlavské ulici padl nápad umístit kontaktní centrum v něm. Město areál za 30 milionů odmítlo, kraj ho nabídl do prodeje a získala ho realitní společnost.

„Novou možností je půdní nástavba střední školy stavební,“ přemýšlí Mojžyšková. Nástavba nad stavební školou se stavěla před třinácti lety. Je v ní poměrně dost prostoru, který je prázdný a nevyužitý.

„Tenkrát bylo potřeba opravit rovnou střechu. A tak se pro budoucí potřeby rovnou přistoupilo k vybudování půdy pod střechou šikmou, což nebylo finančně o mnoho náročnější. Od té doby jsou ale prostory prázdné,“ uvedl ředitel střední průmyslové školy stavební Ladislav Fiala.

Jenže i toto řešení má jeden podstatný háček. Nástavba ve stavební škole není zateplená, nejsou v ní okna, vede do ní jen jedno schodiště, nejsou vybudované třídy a posluchárny. Je to prakticky rozlehlá půda. Byly by zapotřebí vysoké investice. Odhady hovoří až o dvaceti milionech korun.

Stavební škola je jen jednou z mnoha variant, říká náměstek

„Pokud by někdo takovou sumu zaplatil, jsem pro. Myšlenka přivést do Havlíčkova Brodu vysokou školu se mi líbí,“ říká ředitel Fiala.

„S tak vysokými náklady asi bude problém,“ přiznává však místostarostka Ivana Mojžyšková.

Budova střední školy stavební patří kraji. Tudíž by to musel být právě kraj, kdo by prostory nechal přestavět. A i když příchod vysoké školy do Havlíčkova Brodu kraj podporuje, tak daleko, že by přemýšlel o mnohamilionové investici, ještě jeho uvažování podle náměstka hejtmana pro oblast dopravy a majetku Libora Joukla (ČSSD) není.

Teď se také musí ozvat Česká zemědělská univerzita „Paní místostarostce jsem slíbil, že jí vhodné prostory pomohu najít. Stavební škola je skutečně jednou z budov, kde by kontaktní centrum mohlo vzniknout. Jenže pro další rozhodování potřebujeme detailně znát požadavky samotné České zemědělské univerzity. A nic takového dosud nemáme,“ řekl.

Podle Libora Joukla je v Havlíčkově Brodě víc míst, kde by se několik poslucháren a zázemí pro vyučující dalo zřídit. Konkrétní však krajský náměstek zatím být nechtěl.

„Páni primáři nemocnice o víkendech zasedat nebudou“

„V Brodě máme čtyři střední školy, máme tam i nemocnici, v níž jsou přednáškové sály. Myslím, že páni primáři v nich o víkendech zasedat nebudou, stejně jako se o víkendech neučí na středních školách,“ poznamenal Joukl s tím, že budou hledat ekonomicky nejpřijatelnější řešení.

V Havlíčkově Brodě, pokud veškerá jednání skončí úspěchem a podaří se najít vhodné prostory, by se mohly otevřít až dvě třídy bakalářského oboru a dvě třídy oboru magisterského. Bakalářský obor by se zaměřil na problematiku zemědělství, magisterský na veřejnou správu a regionální rozvoj.

Na Vysočině dosud sídlí dvě plnohodnotné vysoké školy - Vysoká škola polytechnická v Jihlavě a Západomoravská univerzita v Třebíči. Žádná z nich ale dosud magisterský titul nenabízí. Vystudovat na nich lze pouze jako bakalář.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Najdete na iDNES.cz