Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod chce první magistry v kraji. Pro vysokou školu však nemá místo

  18:33aktualizováno  18:33
Přivést do Havlíčkova Brodu pobočku vysoké školy. Tuto myšlenku vehementně prosazuje zdejší radnice. I když se jednání vyvíjí dobře, má to jeden háček. Městu se pro ni nedaří najít vhodné prostory. Nápad s bývalou zemědělskou školou padl, ve stavební nejspíš narazí na vysoké nutné investice.

Půdní nástavba střední stavební školy v Havlíčkově Brodě připomíná spíš bunkr. Je bez oken, bez zateplení a je prázdná, uvnitř nejsou vybudované třídy. Pokud by se podařilo městu a kraji sehnat peníze na její přestavbu, mohlo by v ní sídlit kontaktní centrum České zemědělské akademie. Vystudovat by zde mohli první magistři na Vysočině. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Když to nevyšlo v jednom areálu, zkouší to v dalším. A pokud ani tam neuspěje, přijde řada na další a na další.

Havlíčkobrodská místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD) se drží myšlenky, že do města přivede vysokou školu a že právě Brod bude prvním městem na Vysočině, které nabídne titul magistr.

„Situace se lepší. Jsem mnohem optimističtější než před půl rokem, je to na dobré cestě,“ konstatovala nyní Mojžyšková. „Momentálně probíhají audity akreditačních komisí, musíme počkat na jejich výsledek. Ale náznaky jsou příznivé,“ dodala.

Do Havlíčkova Brodu by ráda přilákala Českou zemědělskou univerzitu. Ta má v několika městech republiky takzvaná kontaktní centra. Slouží jako místa, kde se konají víkendové přednášky při dálkovém studiu, stejně tak o víkendech do nich jezdí studenti ke zkouškám.

„Do Brodu by se mohla přestěhovat tato pobočka z Chebu,“ pravila brodská místostarostka. Stěhování do středu republiky z obtížněji přístupného pohraničí je podle ní nakloněna samotná škola i její profesoři, kteří výuku obstarávají.

Třicet milionů za budovu se městu zdálo moc

Největším problémem však zůstává to, kde ve městě sehnat potřebné prostory. S prodejem roky nevyužitého areálu bývalé střední zemědělské školy v Jihlavské ulici padl nápad umístit kontaktní centrum v něm. Město areál za 30 milionů odmítlo, kraj ho nabídl do prodeje a získala ho realitní společnost.

„Novou možností je půdní nástavba střední školy stavební,“ přemýšlí Mojžyšková. Nástavba nad stavební školou se stavěla před třinácti lety. Je v ní poměrně dost prostoru, který je prázdný a nevyužitý.

„Tenkrát bylo potřeba opravit rovnou střechu. A tak se pro budoucí potřeby rovnou přistoupilo k vybudování půdy pod střechou šikmou, což nebylo finančně o mnoho náročnější. Od té doby jsou ale prostory prázdné,“ uvedl ředitel střední průmyslové školy stavební Ladislav Fiala.

Jenže i toto řešení má jeden podstatný háček. Nástavba ve stavební škole není zateplená, nejsou v ní okna, vede do ní jen jedno schodiště, nejsou vybudované třídy a posluchárny. Je to prakticky rozlehlá půda. Byly by zapotřebí vysoké investice. Odhady hovoří až o dvaceti milionech korun.

Stavební škola je jen jednou z mnoha variant, říká náměstek

„Pokud by někdo takovou sumu zaplatil, jsem pro. Myšlenka přivést do Havlíčkova Brodu vysokou školu se mi líbí,“ říká ředitel Fiala.

„S tak vysokými náklady asi bude problém,“ přiznává však místostarostka Ivana Mojžyšková.

Budova střední školy stavební patří kraji. Tudíž by to musel být právě kraj, kdo by prostory nechal přestavět. A i když příchod vysoké školy do Havlíčkova Brodu kraj podporuje, tak daleko, že by přemýšlel o mnohamilionové investici, ještě jeho uvažování podle náměstka hejtmana pro oblast dopravy a majetku Libora Joukla (ČSSD) není.

Teď se také musí ozvat Česká zemědělská univerzita „Paní místostarostce jsem slíbil, že jí vhodné prostory pomohu najít. Stavební škola je skutečně jednou z budov, kde by kontaktní centrum mohlo vzniknout. Jenže pro další rozhodování potřebujeme detailně znát požadavky samotné České zemědělské univerzity. A nic takového dosud nemáme,“ řekl.

Podle Libora Joukla je v Havlíčkově Brodě víc míst, kde by se několik poslucháren a zázemí pro vyučující dalo zřídit. Konkrétní však krajský náměstek zatím být nechtěl.

„Páni primáři nemocnice o víkendech zasedat nebudou“

„V Brodě máme čtyři střední školy, máme tam i nemocnici, v níž jsou přednáškové sály. Myslím, že páni primáři v nich o víkendech zasedat nebudou, stejně jako se o víkendech neučí na středních školách,“ poznamenal Joukl s tím, že budou hledat ekonomicky nejpřijatelnější řešení.

V Havlíčkově Brodě, pokud veškerá jednání skončí úspěchem a podaří se najít vhodné prostory, by se mohly otevřít až dvě třídy bakalářského oboru a dvě třídy oboru magisterského. Bakalářský obor by se zaměřil na problematiku zemědělství, magisterský na veřejnou správu a regionální rozvoj.

Na Vysočině dosud sídlí dvě plnohodnotné vysoké školy - Vysoká škola polytechnická v Jihlavě a Západomoravská univerzita v Třebíči. Žádná z nich ale dosud magisterský titul nenabízí. Vystudovat na nich lze pouze jako bakalář.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz