Propojit několik měst na vysočině vysokorychlostním datovým optickým kabelem trvalo o dva a půl roku déle, než kraj požadoval. Ilustrační snímek.

Propojit několik měst na vysočině vysokorychlostním datovým optickým kabelem trvalo o dva a půl roku déle, než kraj požadoval. Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Budování krajského internetu nabralo rekordní zpoždění dva roky

  • 3
Ta zakázka měla celkově přijít na 7,2 milionu korun. Soukromá firma měla optickým datovým kabelem propojit několik měst na Vysočině. Kraj Vysočina ale v této fázi zaplatí jen něco přes 4,5 milionu. Důvodem není sleva, ale to, že dodavatel byl v prodlení. Zakázku zpozdil o plných 741 dní.

Mnohem pomaleji, než se čekalo, postupovala na Vysočině instalace optických datových kabelů v rámci vysočinské sítě ROWANet, která slouží pro přenos dat po internetu.

Trasy optického kabelu

Kraj Vysočina buduje tři trasy pro optický kabel. Vznikají mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím, Chotěboří a Havlíčkovým Brodem a mezi Světlou nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem.

"Termínem realizace úseku mezi Světlou nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem byl říjen 2011. Na jedné z tras však došlo k prodlení o dva a půl roku," řekl na úterní krajské tiskové konferenci hejtman Jiří Běhounek.

"Projekt spolufinancujeme z peněz Evropské unie, proto jsme povinni v případě ne úplně uspokojivých termínů dát sankce," dodal první muž kraje.

Firma se podle něj ozvala s tím, že se domnívá, že vina není jen na její straně. "Jsme připraveni v případě objektivního zhodnocení průběhu zakázky První telefonní společnosti ty peníze doplatit," nechal se slyšet Běhounek.

"Pokud bychom ale prodlení nedokázali zdůvodnit, vzniknou kraji neuznatelné výdaje," vysvětlil dále hejtman. Dotace pokryla celkem 85 procent uznatelných nákladů.

Před deseti lety stačila na povolení tři měsíce. Dnes tři roky

"Chceme firmě vyjít vstříc, nechceme ji sankcionovat neoprávněně. Ale zatím je to tvrzení proti tvrzení," uvedl hejtman.

Připustil však, že došlo na posuny ve vydání některých stavebních povolení a protáhlo se i řešení majetkových otázek. "Ne všechny trasy byly na pozemcích kraje. Byly tam i úseky soukromých osob, které se musely řešit individuálně," řekl Běhounek.

Podle Radka Blažka, jednatele První telefonní společnosti, která zakázku na propojení některých měst v kraji před třemi roky získala, firma za zdržení nemůže.

Všechna města totiž bylo potřeba propojit optickým datovým kabelem a ten bylo nutné položit do země. "Právě v tom ke zpoždění došlo. Na získání potřebných povolení k provedení výkopu na cizím pozemku před deseti lety stačily tři měsíce. Dnes to všechno trvá tři roky," konstatoval.

Jak upozornil, nejméně vstřícná k hloubení výkopů byla krajská správa a údržba silnic, což je organizace kraje. I proto si Blažek myslí, že není správné uplatňovat penále v plné výši.

Technologie optického kabelu nezastarala

"Se silničáři trvala dohoda jednoznačně nejdéle. Navíc vše u nich komplikoval fakt, že nemají digitalizované zaměření pozemků," dodal jednatel jihlavské telekomunikační firmy, která se zkusí proti případnému penále odvolat.

Za těch 741 dní se v telekomunikační branži spousta věcí změnila. Celý obor se vyvíjí .

Že by ale technologie, s níž První telefonní společnost vyhrála výběrové řízení před třemi lety, byla oproti dnešním zastaralá, Blažek odmítá. "Překotně se vyvíjí zejména oblast bezdrátového propojení. A o tu v tomto případě nejde. Technologie optického vlákna nezestárne, ta je založená na propojení dvou míst kabelem, který je stejný, jako byl před třemi roky," vysvětlil.

Jak dodal, tato technologie je stále co do zabezpečení a funkčnosti to nejlepší a nejspolehlivější, co mohou telekomunikační služby nabídnout.

,