Pokácet a zasadit nové. Zelený Brod chce být za miliony ještě zelenější

  8:12aktualizováno  8:12
Tolik peněz najednou do obnovy zeleně ještě Havlíčkův Brod neinvestoval. Do příštího jara budou ve městě vysázeny stovky nových stromů a keřů, to vše za několik milionů korun. Město, které má už teď nálepku jednoho z nejzelenějších měst na Vysočině, chce množství zeleně ještě zvýšit.

Havlíčkův Brod patří k nejvíce zeleným městům na Vysočině. Může za to především park Budoucnost začínající hned v centru města. Připravovaná obnova veřejné zeleně by podíl této barvy měla ještě zvýšit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když si uvědomíme, že jde o malé okresní město a že se týkají jen čtyř jeho vybraných lokalit, ta čísla téměř vyrážejí dech. Radnice nechá v Havlíčkově Brodě vysázet více než 150 nových stromů a téměř tisícovku nových keřů.

Tak rozsáhlá obměna veřejné zeleně nemá ve městě obdoby. Dojde k ní ve čtyřech vytipovaných lokalitách. Projekty už běží, stěžejní část a faktické sázení nových dřevin se ale uskuteční až na podzim v době vegetačního klidu. Město za ni vydá téměř šest milionů korun, podstatnou část z toho tvoří dotace Státního fondu životního prostředí. Pracovat na ní budou tři různé zahradnické firmy.

Největší obměny se dočká zahrada domova důchodců v Reynkově ulici. Tam bude vysázena většina dřevin. „Na rozsáhlé ploše zahrady bude vysázeno celkem 101 stromů a 916 keřů a mezi nimi množství různých ovocných dřevin,“ informovala mluvčí radnice Alena Doležalová.

Obměna zahrady bude komplexní. V dalších fázích budou nové stromy a keře doplněny o mobiliář, následovat budou plastiky, květiny a mnoho dalších úprav.

Stromy pomohou odpočinku a relaxaci za Starou radnicí

Za zásadní označila Doležalová i zásah do porostů v Pražské ulici. Roky tu roste 12 statných habrů. Ty jsou ale ve špatném stavu a na to, že by se vzpamatovaly a dále rostly, je i podle odborníků nulová šance.

„Během podzimu budou pokáceny a nahrazeny 38 novými habry s úzkou korunou,“ konstatovala mluvčí radnice. Město tak vyjde vstříc obyvatelům lokality, kteří již několik let marně žádali pokácení nebo alespoň zabezpečení nemocných kusů.

Deset stromů, vesměs javorů babyk, ale také okrasných třešní a muchovníků přibude v nově se tvořící zahradě Staré radnice. Ta by měla prokouknout po poslední etapě rekonstrukce historické budovy.

„Chtěli bychom, aby ze zahrady v zadní části Staré radnice bylo místo pro klidný odpočinek a relaxaci. Zeleň tomu má napomoci,“ slibuje si havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Okrasné dřeviny by měly dotvářet prostředí kolem chystané terasy restaurace.

Poslední lokalitou, na kterou se v rámci rozsáhlého projektu dostane, bude okolí budovy městského úřadu V Rámech. Vedle ní se nachází malý parčík s pěti stromy. Ty už ale mají svá nejlepší léta za sebou, jsou poškozené a proschlé. Navíc stíní lidem z nižších pater okolních bytovek v oknech.

Nejzelenější město Vysočiny bude ještě zelenější

Město je nechá pokácet a na jejich místě nechá vysadit dva stromy, 46 keřů a růžově kvetoucí kakosty. Plochu pak doplní i o lavičky, které zde nyní chybí.

Havlíčkův Brod tímto projektem jen podpoří svůj status jednoho z nejvíce zelených měst Vysočiny. Ve městě je už teď enormní množství zeleně, rozlehlý park začíná hned u náměstí, téměř v každé ulici je několik stromů, keřů či alespoň pruh trávy. Velmi vysoké je ve městě množství menších parčíků, radnice navíc připravuje vybudování takzvaného zeleného okruhu, po němž by se ve stínu stromů a klidnými místy mělo dát obejít celé širší centrum města.

Ačkoliv informace o razantní obměně zeleně radnice oznámila v době, kdy vegetace roste a kvete, k samotným úpravám dojde až od podzimu do jara, tedy v době vegetačního klidu. „Součástí projektu je i pasportizace zeleně. Právě to je práce na letní období,“ poznamenal Libor Honzárek.

Pasportizace je jakési zmapování zeleně v centru města. „Dojde k přesnému určení druhů dřevin, popisu jejich stavu a vlastností,“ vysvětlila Doležalová. Pasport zeleně bude sloužit zejména jako podklad pro údržbu a péči o dřeviny správcům zeleně, tedy technickým službám.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Vjezd do havlíčkobrodského sídliště V Rámech, ačkoliv je zde velké parkoviště...

Městská policie v Havlíčkově Brodě měla o víkendu žně. A to takové, že se její počínání při tradičním podzimním Trhu...

Rodičky po císařském řezu zbaví lékaři bolesti zablokováním nervů

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Ženám po císařském řezu uleví v havlíčkobrodské nemocnici od bolesti novou technikou anestezie. Spočívá v zablokování...

Personal Consult s.r.o.
Vedoucí oddělení (P4410)

Personal Consult s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz