Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokácet a zasadit nové. Zelený Brod chce být za miliony ještě zelenější

  8:12aktualizováno  8:12
Tolik peněz najednou do obnovy zeleně ještě Havlíčkův Brod neinvestoval. Do příštího jara budou ve městě vysázeny stovky nových stromů a keřů, to vše za několik milionů korun. Město, které má už teď nálepku jednoho z nejzelenějších měst na Vysočině, chce množství zeleně ještě zvýšit.

Havlíčkův Brod patří k nejvíce zeleným městům na Vysočině. Může za to především park Budoucnost začínající hned v centru města. Připravovaná obnova veřejné zeleně by podíl této barvy měla ještě zvýšit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když si uvědomíme, že jde o malé okresní město a že se týkají jen čtyř jeho vybraných lokalit, ta čísla téměř vyrážejí dech. Radnice nechá v Havlíčkově Brodě vysázet více než 150 nových stromů a téměř tisícovku nových keřů.

Tak rozsáhlá obměna veřejné zeleně nemá ve městě obdoby. Dojde k ní ve čtyřech vytipovaných lokalitách. Projekty už běží, stěžejní část a faktické sázení nových dřevin se ale uskuteční až na podzim v době vegetačního klidu. Město za ni vydá téměř šest milionů korun, podstatnou část z toho tvoří dotace Státního fondu životního prostředí. Pracovat na ní budou tři různé zahradnické firmy.

Největší obměny se dočká zahrada domova důchodců v Reynkově ulici. Tam bude vysázena většina dřevin. „Na rozsáhlé ploše zahrady bude vysázeno celkem 101 stromů a 916 keřů a mezi nimi množství různých ovocných dřevin,“ informovala mluvčí radnice Alena Doležalová.

Obměna zahrady bude komplexní. V dalších fázích budou nové stromy a keře doplněny o mobiliář, následovat budou plastiky, květiny a mnoho dalších úprav.

Stromy pomohou odpočinku a relaxaci za Starou radnicí

Za zásadní označila Doležalová i zásah do porostů v Pražské ulici. Roky tu roste 12 statných habrů. Ty jsou ale ve špatném stavu a na to, že by se vzpamatovaly a dále rostly, je i podle odborníků nulová šance.

„Během podzimu budou pokáceny a nahrazeny 38 novými habry s úzkou korunou,“ konstatovala mluvčí radnice. Město tak vyjde vstříc obyvatelům lokality, kteří již několik let marně žádali pokácení nebo alespoň zabezpečení nemocných kusů.

Deset stromů, vesměs javorů babyk, ale také okrasných třešní a muchovníků přibude v nově se tvořící zahradě Staré radnice. Ta by měla prokouknout po poslední etapě rekonstrukce historické budovy.

„Chtěli bychom, aby ze zahrady v zadní části Staré radnice bylo místo pro klidný odpočinek a relaxaci. Zeleň tomu má napomoci,“ slibuje si havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Okrasné dřeviny by měly dotvářet prostředí kolem chystané terasy restaurace.

Poslední lokalitou, na kterou se v rámci rozsáhlého projektu dostane, bude okolí budovy městského úřadu V Rámech. Vedle ní se nachází malý parčík s pěti stromy. Ty už ale mají svá nejlepší léta za sebou, jsou poškozené a proschlé. Navíc stíní lidem z nižších pater okolních bytovek v oknech.

Nejzelenější město Vysočiny bude ještě zelenější

Město je nechá pokácet a na jejich místě nechá vysadit dva stromy, 46 keřů a růžově kvetoucí kakosty. Plochu pak doplní i o lavičky, které zde nyní chybí.

Havlíčkův Brod tímto projektem jen podpoří svůj status jednoho z nejvíce zelených měst Vysočiny. Ve městě je už teď enormní množství zeleně, rozlehlý park začíná hned u náměstí, téměř v každé ulici je několik stromů, keřů či alespoň pruh trávy. Velmi vysoké je ve městě množství menších parčíků, radnice navíc připravuje vybudování takzvaného zeleného okruhu, po němž by se ve stínu stromů a klidnými místy mělo dát obejít celé širší centrum města.

Ačkoliv informace o razantní obměně zeleně radnice oznámila v době, kdy vegetace roste a kvete, k samotným úpravám dojde až od podzimu do jara, tedy v době vegetačního klidu. „Součástí projektu je i pasportizace zeleně. Právě to je práce na letní období,“ poznamenal Libor Honzárek.

Pasportizace je jakési zmapování zeleně v centru města. „Dojde k přesnému určení druhů dřevin, popisu jejich stavu a vlastností,“ vysvětlila Doležalová. Pasport zeleně bude sloužit zejména jako podklad pro údržbu a péči o dřeviny správcům zeleně, tedy technickým službám.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Na střeše školy vznikne přírodovědné centrum se zahradou i observatoří

Součástí přírodovědného centra na střeše Základní školy Nuselská v Havlíčkově...

V havlíčkobrodské Základní škole Nuselská vznikne nové přírodovědné centrum. Unikátní vzdělávací středisko bude vůbec...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Najdete na iDNES.cz