Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokácet a zasadit nové. Zelený Brod chce být za miliony ještě zelenější

  8:12aktualizováno  8:12
Tolik peněz najednou do obnovy zeleně ještě Havlíčkův Brod neinvestoval. Do příštího jara budou ve městě vysázeny stovky nových stromů a keřů, to vše za několik milionů korun. Město, které má už teď nálepku jednoho z nejzelenějších měst na Vysočině, chce množství zeleně ještě zvýšit.

Havlíčkův Brod patří k nejvíce zeleným městům na Vysočině. Může za to především park Budoucnost začínající hned v centru města. Připravovaná obnova veřejné zeleně by podíl této barvy měla ještě zvýšit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když si uvědomíme, že jde o malé okresní město a že se týkají jen čtyř jeho vybraných lokalit, ta čísla téměř vyrážejí dech. Radnice nechá v Havlíčkově Brodě vysázet více než 150 nových stromů a téměř tisícovku nových keřů.

Tak rozsáhlá obměna veřejné zeleně nemá ve městě obdoby. Dojde k ní ve čtyřech vytipovaných lokalitách. Projekty už běží, stěžejní část a faktické sázení nových dřevin se ale uskuteční až na podzim v době vegetačního klidu. Město za ni vydá téměř šest milionů korun, podstatnou část z toho tvoří dotace Státního fondu životního prostředí. Pracovat na ní budou tři různé zahradnické firmy.

Největší obměny se dočká zahrada domova důchodců v Reynkově ulici. Tam bude vysázena většina dřevin. „Na rozsáhlé ploše zahrady bude vysázeno celkem 101 stromů a 916 keřů a mezi nimi množství různých ovocných dřevin,“ informovala mluvčí radnice Alena Doležalová.

Obměna zahrady bude komplexní. V dalších fázích budou nové stromy a keře doplněny o mobiliář, následovat budou plastiky, květiny a mnoho dalších úprav.

Stromy pomohou odpočinku a relaxaci za Starou radnicí

Za zásadní označila Doležalová i zásah do porostů v Pražské ulici. Roky tu roste 12 statných habrů. Ty jsou ale ve špatném stavu a na to, že by se vzpamatovaly a dále rostly, je i podle odborníků nulová šance.

„Během podzimu budou pokáceny a nahrazeny 38 novými habry s úzkou korunou,“ konstatovala mluvčí radnice. Město tak vyjde vstříc obyvatelům lokality, kteří již několik let marně žádali pokácení nebo alespoň zabezpečení nemocných kusů.

Deset stromů, vesměs javorů babyk, ale také okrasných třešní a muchovníků přibude v nově se tvořící zahradě Staré radnice. Ta by měla prokouknout po poslední etapě rekonstrukce historické budovy.

„Chtěli bychom, aby ze zahrady v zadní části Staré radnice bylo místo pro klidný odpočinek a relaxaci. Zeleň tomu má napomoci,“ slibuje si havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Okrasné dřeviny by měly dotvářet prostředí kolem chystané terasy restaurace.

Poslední lokalitou, na kterou se v rámci rozsáhlého projektu dostane, bude okolí budovy městského úřadu V Rámech. Vedle ní se nachází malý parčík s pěti stromy. Ty už ale mají svá nejlepší léta za sebou, jsou poškozené a proschlé. Navíc stíní lidem z nižších pater okolních bytovek v oknech.

Nejzelenější město Vysočiny bude ještě zelenější

Město je nechá pokácet a na jejich místě nechá vysadit dva stromy, 46 keřů a růžově kvetoucí kakosty. Plochu pak doplní i o lavičky, které zde nyní chybí.

Havlíčkův Brod tímto projektem jen podpoří svůj status jednoho z nejvíce zelených měst Vysočiny. Ve městě je už teď enormní množství zeleně, rozlehlý park začíná hned u náměstí, téměř v každé ulici je několik stromů, keřů či alespoň pruh trávy. Velmi vysoké je ve městě množství menších parčíků, radnice navíc připravuje vybudování takzvaného zeleného okruhu, po němž by se ve stínu stromů a klidnými místy mělo dát obejít celé širší centrum města.

Ačkoliv informace o razantní obměně zeleně radnice oznámila v době, kdy vegetace roste a kvete, k samotným úpravám dojde až od podzimu do jara, tedy v době vegetačního klidu. „Součástí projektu je i pasportizace zeleně. Právě to je práce na letní období,“ poznamenal Libor Honzárek.

Pasportizace je jakési zmapování zeleně v centru města. „Dojde k přesnému určení druhů dřevin, popisu jejich stavu a vlastností,“ vysvětlila Doležalová. Pasport zeleně bude sloužit zejména jako podklad pro údržbu a péči o dřeviny správcům zeleně, tedy technickým službám.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz