Nový obchůdek v třebíčské nemocnici. | foto: Nemocnice Třebíč

Třebíčská nemocnice má opět obchod. Tradice sahá do první republiky

  • 5
Základní hygienické potřeby, ale i elementární věci pro péči o kojence nebo bonboniéru pro pacienta. To vše má nabídnout nově otevřený obchod v třebíčské nemocnici. Pacienti po něm dlouho volali. Prodejna navazuje na letitou tradici obchůdku, který kdysi ustoupil stavbě silničního průtahu.

„Věděli jsme, že tato služba v areálu chybí. Teď ji lidé najdou v nedávno otevřeném pavilonu pro matku a dítě poblíž recepce a občerstvení,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Palovčík.

Důležitý je podle něj fakt, že se do prodejny dá dostat takříkajíc „suchou nohou“ skoro ze všech lůžkových oddělení špitálu a většiny ambulancí. Navíc jde o prostor, který vypadá důstojně.

Zákazníci tu najdou taky základní potřeby pro novorozence, dá se zde koupit ručník nebo župan. Aktuálně je otevřeno ve všední dny od 7 do 15:30 hodin s výjimkou půlhodinové přestávky po jedenácté hodině. O víkendech je obchod otevřený od 13 do 17 hodin.

Sloužit bude pro desítky tisíc pacientů a návštěvníků lékárny

„Věděli jsme, že je tuto službu nutné zajistit, protože je o ni zájem. Vedení nemocnice proto vypsalo výběrové řízení na provozovatele. Sortiment obchodu se bude ještě rozšiřovat,“ podotkl Palovčík.

V třebíčské nemocnici je každoročně hospitalizováno v průměru přes 22 tisíc pacientů. Odborné ambulance navštíví za stejnou dobu přes 290 tisíc klientů. A ještě jedno číslo pro zajímavost: v nemocniční lékárně umístěné na dohled od obchodních prostor se loni zastavilo pro léky a dodatkový sortiment přes 70 tisíc zákazníků.

Ještě před pár lety se chodilo pro základní hygienu nebo pamlsky do prodejny, která je nyní v sousedství pavilonu pro matku a dítě. „Tento objekt je v soukromých rukou. Jaká je jeho budoucnost, nedokážu říct,“ podotkl mluvčí.

Třebíčská nemocnice odstartovala svou éru na samém počátku 20. století. Tehdy byl otevřen první pavilon, který v závěru sloužil především pro oddělení ARO a urologii a zanedlouho půjde k zemi. V dobách monarchie se pacienti striktně rozlišovali na chudé a majetnější. Začínalo se tu s 60 lůžky, v roce 1931 jich bylo už 330. A to si žádalo taky občerstvení.

Výstavní dům ustoupil v sedmdesátých letech stavbě silnice

Na Purkyňově náměstí před nemocnicí, tam kde je dnes holý svah směrem k hlavní rušné silnici, stával výstavní dům a v něm bývalo právě občerstvení. Daly se zde koupit dárky a nechyběla ani trafika. Dům byl spojený se jmény rodin Kutnarových a Neumannových.

Na dobovém obrázku - jistě z první republiky - jsou pod heslem Všeobecná nemocnice v Třebíči pyšně vyobrazeny tehdejší novostavby anebo zánovní budovy plicní léčebny, dětského pavilonu či infekčního oddělení. A pěkně uprostřed je právě Kutnar-Neumannův barák s poznámkou: Zde pečivo, uzenina, pivo, limonáda, víno, malinové šťávy, ovoce, kandity.

Ještě v 70. letech tam dům stál, později ustoupil stavbě průtahu.