Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Humbuk s prodejem náhrobku pomohl. Úřad slíbil etický systém

  8:28aktualizováno  8:28
V některých lidech, kteří rozhodují o prodeji státního majetku, se asi pohnulo svědomí. Po dvou článcích MF DNES o tom, že nabízejí i náhrobek respektované jihlavské učitelky pouhé dva roky po její smrti, přijde změna. Stát zkusí zavést etičtější systém prodeje.

Protože Cecilie Hamrová neměla dědice ani závěť, v němž by ho někomu odkázala, připadl pomník na jejím jihlavském hrobě státu. Ten ho teď prodává za pět tisíc korun. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Snad už nebudou na prvním místě jen a jen peníze. Nemilosrdnost státu možná nahradí špetka úřednického soucitu. Týden poté, co vyšla první zpráva o prodeji náhrobku učitelky Cecilie Hamrové, se pohnuly ledy.

Generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu se sice postavila za postup svého odloučeného pracoviště v Jihlavě, který byl podle ní v souladu se zákonem i s dosavadní praxí, následně ale dodala důležitou větu. „Pokusíme se vytvořit a zavést systém, který by zohledňoval nejen potřebu přinést prostředky do státního rozpočtu, ale i etickou stránku věci,“ uvedla Kateřina Arajmu.

Kritika jejího úřadu sílila. Třeba senátor a šéf Strany práv občanů Jan Veleba vidí v prodeji náhrobku určitou symboliku, kam naše společnost dospěla. Učitelka vychovávala mladou generaci.

„Určitě své žáky vedla ke slušnosti, etice a morálce. ÚZSVM se elementární etikou a slušností neřídí, jedná pouze ve jménu majetku. Ani před zásahem do hrobu se nezastaví. Přitom nepotřebuje žádný etický kodex, ale normální slušnost a selský rozum. Ale majetek je holt majetek,“ uvedl Veleba krátce předtím, než Kateřina Arajmu oznámila plánovanou změnu.

Neměla závěť ani dědice. Stát je v tom případě nekompromisní

ÚZSVM spadá pod ministerstvo financí. To je připraveno spolupracovat na zavedení etického systému prodejů. „Věřím, že bude možné nalézt vhodné řešení,“ sdělil Radek Ležatka, mluvčí ministerstva financí.

ÚZSVM nyní prodává za „vyvolávací“ cenu pět tisíc pomník z hrobu, kde je učitelka pochovaná se svými rodiči. Peníze mají jít do státního rozpočtu. To vše proto, že neměla dědice ani nesepsala závěť.

Učitelka Cecilie Hamrová neměla sourozence ani děti, nebyla vdaná. Jako věřící často chodila do kostela, byla členkou sekulárního františkánského řádu. Do nemocnice chodila pomáhat umírajícím. Zemřela v únoru roku 2013 v šestaosmdesáti letech.

Stát prodává náhrobek z černé žuly i s kamennou obrubou hrobu. Přitom správce hřbitova může pronajmout toto hrobové místo jinému zájemci nejdříve za šestnáct let. Musí se totiž dodržet povinná lhůta od pohřbení.

Došlo by tak k paradoxní situaci, že náhrobek by si kupec odvezl a místo by stejně muselo být až do roku 2031 prázdné. Tedy pokud by se přátelé a sousedé nerozhodli, že by na hrobě vztyčili třeba provizorní dřevěný kříž.

Předkupní právo by mohla mít města, navrhuje senátor Vystrčil

Senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil sdělil, v čem by mohl být případ prodeje části hrobu poučením pro příště. Vše by šlo podle něj řešit tak, že by města disponovala předkupním právem na náhrobky. Potom by mohla takto citlivé případy individuálně řešit. Na radnicích by mohli zvažovat každý případ jednotlivě.

„Pokud se jedná o případ, kdy stát v rámci dědického řízení evidentně získá částku mnohem vyšší, než je cena náhrobku, potom je zřejmé, že se stát při prodeji pomníku chová v rozporu s dobrými mravy,“ soudí Vystrčil.

Podle jihlavského primátora Rudolfa Chloupka (ČSSD) je v tomto státě obtížné formulovat, co vlastně dobré mravy jsou.

Podobný postup jako v případě prodeje náhrobku státní orgány používají i v jiných souvislostech s jediným cílem: získat co nejvíce peněz do státní pokladny. „A to bez ohledu na souvislosti, veřejný i soukromý zájem v rovině morální nebo citové. I když postup při prodeji náhrobku asi zákonu neodporuje, považuji ho přinejmenším za necitlivý, ale spíše i za nemorální,“ popsal Chloupek.

Čas od času přinese květiny sousedka

Pokud se náhrobek Cecilie Hamrové neprodá minimálně za pět tisíc, mělo by následovat další kolo prodeje s nižší cenou. Takových kol a snížení ceny může být víc. Uzávěrka nabídek na její náhrobek je 20. července. Pět dní poté to bude 89 let od narození učitelky.

ÚZSVM má momentálně ve své nabídce více takových náhrobků. Dva již na Vysočině prodal asi za šest tisíc korun, tedy v průměru dostal tři tisíce za jeden. Částka byla odvedena do státního rozpočtu.

To, že chce nyní úřad hledět při prodejích i na etickou stránku věci, zřejmě potěší bývalou sousedku učitelky.

„Znaly jsme se šestnáct let. Všichni v baráku ji měli rádi, vzpomínám na ni velice dobře. Byla moc hodná,“ popsala Marie Pečenková, která čas od času položí na hrob květiny.

Možná by se ještě mohlo pohnout svědomí někomu na jihlavské radnici. Učitelka totiž měla před smrtí úraz na rozbitém chodníku u pivovaru. Dlaždice jsou v tom místě podle její známé uvolněné dodnes.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz