Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Humbuk s prodejem náhrobku pomohl. Úřad slíbil etický systém

  8:28aktualizováno  8:28
V některých lidech, kteří rozhodují o prodeji státního majetku, se asi pohnulo svědomí. Po dvou článcích MF DNES o tom, že nabízejí i náhrobek respektované jihlavské učitelky pouhé dva roky po její smrti, přijde změna. Stát zkusí zavést etičtější systém prodeje.

Protože Cecilie Hamrová neměla dědice ani závěť, v němž by ho někomu odkázala, připadl pomník na jejím jihlavském hrobě státu. Ten ho teď prodává za pět tisíc korun. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Snad už nebudou na prvním místě jen a jen peníze. Nemilosrdnost státu možná nahradí špetka úřednického soucitu. Týden poté, co vyšla první zpráva o prodeji náhrobku učitelky Cecilie Hamrové, se pohnuly ledy.

Generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu se sice postavila za postup svého odloučeného pracoviště v Jihlavě, který byl podle ní v souladu se zákonem i s dosavadní praxí, následně ale dodala důležitou větu. „Pokusíme se vytvořit a zavést systém, který by zohledňoval nejen potřebu přinést prostředky do státního rozpočtu, ale i etickou stránku věci,“ uvedla Kateřina Arajmu.

Kritika jejího úřadu sílila. Třeba senátor a šéf Strany práv občanů Jan Veleba vidí v prodeji náhrobku určitou symboliku, kam naše společnost dospěla. Učitelka vychovávala mladou generaci.

„Určitě své žáky vedla ke slušnosti, etice a morálce. ÚZSVM se elementární etikou a slušností neřídí, jedná pouze ve jménu majetku. Ani před zásahem do hrobu se nezastaví. Přitom nepotřebuje žádný etický kodex, ale normální slušnost a selský rozum. Ale majetek je holt majetek,“ uvedl Veleba krátce předtím, než Kateřina Arajmu oznámila plánovanou změnu.

Neměla závěť ani dědice. Stát je v tom případě nekompromisní

ÚZSVM spadá pod ministerstvo financí. To je připraveno spolupracovat na zavedení etického systému prodejů. „Věřím, že bude možné nalézt vhodné řešení,“ sdělil Radek Ležatka, mluvčí ministerstva financí.

ÚZSVM nyní prodává za „vyvolávací“ cenu pět tisíc pomník z hrobu, kde je učitelka pochovaná se svými rodiči. Peníze mají jít do státního rozpočtu. To vše proto, že neměla dědice ani nesepsala závěť.

Učitelka Cecilie Hamrová neměla sourozence ani děti, nebyla vdaná. Jako věřící často chodila do kostela, byla členkou sekulárního františkánského řádu. Do nemocnice chodila pomáhat umírajícím. Zemřela v únoru roku 2013 v šestaosmdesáti letech.

Stát prodává náhrobek z černé žuly i s kamennou obrubou hrobu. Přitom správce hřbitova může pronajmout toto hrobové místo jinému zájemci nejdříve za šestnáct let. Musí se totiž dodržet povinná lhůta od pohřbení.

Došlo by tak k paradoxní situaci, že náhrobek by si kupec odvezl a místo by stejně muselo být až do roku 2031 prázdné. Tedy pokud by se přátelé a sousedé nerozhodli, že by na hrobě vztyčili třeba provizorní dřevěný kříž.

Předkupní právo by mohla mít města, navrhuje senátor Vystrčil

Senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil sdělil, v čem by mohl být případ prodeje části hrobu poučením pro příště. Vše by šlo podle něj řešit tak, že by města disponovala předkupním právem na náhrobky. Potom by mohla takto citlivé případy individuálně řešit. Na radnicích by mohli zvažovat každý případ jednotlivě.

„Pokud se jedná o případ, kdy stát v rámci dědického řízení evidentně získá částku mnohem vyšší, než je cena náhrobku, potom je zřejmé, že se stát při prodeji pomníku chová v rozporu s dobrými mravy,“ soudí Vystrčil.

Podle jihlavského primátora Rudolfa Chloupka (ČSSD) je v tomto státě obtížné formulovat, co vlastně dobré mravy jsou.

Podobný postup jako v případě prodeje náhrobku státní orgány používají i v jiných souvislostech s jediným cílem: získat co nejvíce peněz do státní pokladny. „A to bez ohledu na souvislosti, veřejný i soukromý zájem v rovině morální nebo citové. I když postup při prodeji náhrobku asi zákonu neodporuje, považuji ho přinejmenším za necitlivý, ale spíše i za nemorální,“ popsal Chloupek.

Čas od času přinese květiny sousedka

Pokud se náhrobek Cecilie Hamrové neprodá minimálně za pět tisíc, mělo by následovat další kolo prodeje s nižší cenou. Takových kol a snížení ceny může být víc. Uzávěrka nabídek na její náhrobek je 20. července. Pět dní poté to bude 89 let od narození učitelky.

ÚZSVM má momentálně ve své nabídce více takových náhrobků. Dva již na Vysočině prodal asi za šest tisíc korun, tedy v průměru dostal tři tisíce za jeden. Částka byla odvedena do státního rozpočtu.

To, že chce nyní úřad hledět při prodejích i na etickou stránku věci, zřejmě potěší bývalou sousedku učitelky.

„Znaly jsme se šestnáct let. Všichni v baráku ji měli rádi, vzpomínám na ni velice dobře. Byla moc hodná,“ popsala Marie Pečenková, která čas od času položí na hrob květiny.

Možná by se ještě mohlo pohnout svědomí někomu na jihlavské radnici. Učitelka totiž měla před smrtí úraz na rozbitém chodníku u pivovaru. Dlaždice jsou v tom místě podle její známé uvolněné dodnes.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz