Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kravín a panelák v Třebíči se přemění na mlékárnu i vědecké centrum

  7:34aktualizováno  7:34
V Třebíči už mají zájemce o koupi dvou výrazných městských nemovitostí, bývalého kravína u zámku a původně nemocničního paneláku v Družstevní ulici. O každou z nemovitostí projevil zájem jeden kupec a své představy už předal radnici. Zastupitelé budou prodej schvalovat ve čtvrtek.

Nemocnice v Třebíči má podobných panelových domů víc. Například takto vypadá chirurgie. V podobném má vzniknout vědecké centrum společnosti BB Industry. | foto: Hana Jakubcová

Jen něco přes tři týdny měli zájemci na podání nabídek. Na oba objekty se našel vždy jediný, který je ochoten naplnit přesně specifikované požadavky vedení města a zaplatit přiměřenou částku, kterou radnice požaduje. Prodeje musí odsouhlasit zastupitelé na čtvrteční schůzi.

V paneláku v Družstevní ulici v Třebíči-Domcích, kde ještě loni bývaly léčebna dlouhodobě nemocných a oční oddělení, mají vzniknout opět zdravotnická zařízení a sociální služby. Minimální akceptovatelná cena ze strany města byla stanovena na 10 milionů. Pražská společnost BB Industry s.r.o. nabízí o 101 tisíc korun víc.

"V prvním patře bude vybudováno centrum celostní medicíny spojené s vědeckým centrem. Ve druhém až šestém patře vznikne centrum degenerativních onemocnění nervové soustavy včetně Alzheimerovy nemoci, lůžková i ambulantní péče, denní stacionář, genetická laboratoř, vzdělávací zařízení pracovníků v sociálních službách," vyjmenoval třebíčský místostarosta Pavel Pacal. "V sedmém až osmém patře bude zachováno ubytování zaměstnanců nemocnice."

Město na prodeji téměř nic nevydělá

První nové provozy by mohly být kolaudovány začátkem října tohoto roku. Zájemce podle Pacala hodlá postupně do září 2016 zřídit třicet nových pracovních míst převážně ve zdravotnických oborech.

"Jediným společníkem BB Industry je akciová společnost Delta Capital, která působí v oblasti strategických a finančních investic. V loňském roce úspěšně zahájila provoz genetické laboratoře Genilabs," doplnil Pacal.

Na tomto prodeji město vydělá pouze zmíněných 101 tisíc korun. V květnu budovu koupilo od kraje za 9,15 milionu korun, obratem rozhodlo o prodeji za 10 milionů. Rozdíl mezi oběma položkami podle Pacala pokryl náklady spojené s převodem paneláku z kraje na město.

"Tento prodej přes město se děje hlavně kvůli tomu, že nechceme, aby byla z paneláku soukromá ubytovna pro sociálně slabé. Město to bude mít pod kontrolou. Pět let musí nabyvatelé dodržet způsob využití, ke kterému se zavázali," řekl místostarosta Třebíče (o důvodech pro koupi paneláku více čtěte zde).

Smlouvy na panelák i kravín jsou konstruované tak, že by se městu majetek bez potíží vrátil, pokud by kupující něco nedodržel.

Minimlékárna, minipekárna, minimasna. A pak hřiště

Zámecký kravín má být prodán za 6,801 milionu korun. Je to jen o tisíc korun víc, než byla stanovena nejnižší přijatelná cena. O koupi se uchází společnost K-STAV Třebíč.

V plánu je přestavba na administrativní sídlo včetně parkovišť pro skupinu firem holdingu AGRO 2000. Ve druhé etapě chce zájemce vybudovat minimlékárnu, minipekárnu a minimasnu včetně obchodních prostor. "Zamýšlí zde mít i tři až čtyři byty," přiblížil místostarosta Pavel Pacal.

"V poslední etapě zažádá o změnu územního plánu, aby vybudoval malou multifunkční tělocvičnu včetně hřiště. Termín zahájení výstavby administrativní budovy je do 31. prosince 2015. Závazný termín vydání kolaudačního souhlasu nebo uvedení do předčasného užívání na tuto budovu je do konce roku 2018," upřesnil Pacal. K-STAV se chce zavázat, že vytvoří dvacet nových pracovních míst.

Kravín je podle místostarosty nemovitost, pro kterou město dlouhé roky hledalo využití. Muselo by do něj ale investovat okolo 70 milionů korun. Kdo polorozpadlý objekt koupí, musí počítat také s tím, že do rekonstrukce budou promlouvat památkáři.

Opoziční ČSSD nemá s projekty problém. "Oba baráky najdou smysluplné využití. Moc se mi líbí záměr, který je prezentován u bývalého kravína. A stejně tak to, co má být v bývalém nemocničním paneláku," řekl zastupitel a předseda majetkové komise v Třebíči Vladimír Malý.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz