Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kravín a panelák v Třebíči se přemění na mlékárnu i vědecké centrum

  7:34aktualizováno  7:34
V Třebíči už mají zájemce o koupi dvou výrazných městských nemovitostí, bývalého kravína u zámku a původně nemocničního paneláku v Družstevní ulici. O každou z nemovitostí projevil zájem jeden kupec a své představy už předal radnici. Zastupitelé budou prodej schvalovat ve čtvrtek.

Nemocnice v Třebíči má podobných panelových domů víc. Například takto vypadá chirurgie. V podobném má vzniknout vědecké centrum společnosti BB Industry. | foto: Hana Jakubcová

Jen něco přes tři týdny měli zájemci na podání nabídek. Na oba objekty se našel vždy jediný, který je ochoten naplnit přesně specifikované požadavky vedení města a zaplatit přiměřenou částku, kterou radnice požaduje. Prodeje musí odsouhlasit zastupitelé na čtvrteční schůzi.

V paneláku v Družstevní ulici v Třebíči-Domcích, kde ještě loni bývaly léčebna dlouhodobě nemocných a oční oddělení, mají vzniknout opět zdravotnická zařízení a sociální služby. Minimální akceptovatelná cena ze strany města byla stanovena na 10 milionů. Pražská společnost BB Industry s.r.o. nabízí o 101 tisíc korun víc.

"V prvním patře bude vybudováno centrum celostní medicíny spojené s vědeckým centrem. Ve druhém až šestém patře vznikne centrum degenerativních onemocnění nervové soustavy včetně Alzheimerovy nemoci, lůžková i ambulantní péče, denní stacionář, genetická laboratoř, vzdělávací zařízení pracovníků v sociálních službách," vyjmenoval třebíčský místostarosta Pavel Pacal. "V sedmém až osmém patře bude zachováno ubytování zaměstnanců nemocnice."

Město na prodeji téměř nic nevydělá

První nové provozy by mohly být kolaudovány začátkem října tohoto roku. Zájemce podle Pacala hodlá postupně do září 2016 zřídit třicet nových pracovních míst převážně ve zdravotnických oborech.

"Jediným společníkem BB Industry je akciová společnost Delta Capital, která působí v oblasti strategických a finančních investic. V loňském roce úspěšně zahájila provoz genetické laboratoře Genilabs," doplnil Pacal.

Na tomto prodeji město vydělá pouze zmíněných 101 tisíc korun. V květnu budovu koupilo od kraje za 9,15 milionu korun, obratem rozhodlo o prodeji za 10 milionů. Rozdíl mezi oběma položkami podle Pacala pokryl náklady spojené s převodem paneláku z kraje na město.

"Tento prodej přes město se děje hlavně kvůli tomu, že nechceme, aby byla z paneláku soukromá ubytovna pro sociálně slabé. Město to bude mít pod kontrolou. Pět let musí nabyvatelé dodržet způsob využití, ke kterému se zavázali," řekl místostarosta Třebíče (o důvodech pro koupi paneláku více čtěte zde).

Smlouvy na panelák i kravín jsou konstruované tak, že by se městu majetek bez potíží vrátil, pokud by kupující něco nedodržel.

Minimlékárna, minipekárna, minimasna. A pak hřiště

Zámecký kravín má být prodán za 6,801 milionu korun. Je to jen o tisíc korun víc, než byla stanovena nejnižší přijatelná cena. O koupi se uchází společnost K-STAV Třebíč.

V plánu je přestavba na administrativní sídlo včetně parkovišť pro skupinu firem holdingu AGRO 2000. Ve druhé etapě chce zájemce vybudovat minimlékárnu, minipekárnu a minimasnu včetně obchodních prostor. "Zamýšlí zde mít i tři až čtyři byty," přiblížil místostarosta Pavel Pacal.

"V poslední etapě zažádá o změnu územního plánu, aby vybudoval malou multifunkční tělocvičnu včetně hřiště. Termín zahájení výstavby administrativní budovy je do 31. prosince 2015. Závazný termín vydání kolaudačního souhlasu nebo uvedení do předčasného užívání na tuto budovu je do konce roku 2018," upřesnil Pacal. K-STAV se chce zavázat, že vytvoří dvacet nových pracovních míst.

Kravín je podle místostarosty nemovitost, pro kterou město dlouhé roky hledalo využití. Muselo by do něj ale investovat okolo 70 milionů korun. Kdo polorozpadlý objekt koupí, musí počítat také s tím, že do rekonstrukce budou promlouvat památkáři.

Opoziční ČSSD nemá s projekty problém. "Oba baráky najdou smysluplné využití. Moc se mi líbí záměr, který je prezentován u bývalého kravína. A stejně tak to, co má být v bývalém nemocničním paneláku," řekl zastupitel a předseda majetkové komise v Třebíči Vladimír Malý.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz