Jiří Oborný věřil, že peníze, které kupující uschoval u majitelky realitní kanceláře, dostane do pěti dnů od předání bytu. Dodnes však žádný finanční obnos nedostal. Ilustrační snímek

Jiří Oborný věřil, že peníze, které kupující uschoval u majitelky realitní kanceláře, dostane do pěti dnů od předání bytu. Dodnes však žádný finanční obnos nedostal. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Byt v Hartvíkovicích prodal přes realitku. Své peníze dosud nedostal

  • 6
Jiří Oborný z Třebíče se rozhodl prodat svůj byt v Hartvíkovicích přes realitní kancelář. Věřil, že to půjde rychle a bez problémů. Nemovitost už prostřednictvím realitky Alexandry Škorcové předal kupci. Peněz, které měla majitelka od kupující strany v úschově na svém účtu, se však nedočkal.

Jiří Oborný majitelce realitní společnosti důvěřoval a očekával, že mu peníze po předání nemovitosti vyplatí. Souhlasil s termínem "do pěti pracovních dní od předání bytu". To se však nestalo a byt už má nového majitele.

Jak bezpečně koupit či prodat nemovitost

* Když se strany dohodnou na prodeji, je dobré najít si důvěryhodného notáře nebo advokáta, dát k němu do úschovy peníze na nemovitost a jít ji nechat přepsat na katastr nemovitostí. Pak advokát či notář peníze vydá. Je to u nás nejčastější způsob, jak dát na třetí nezávislé místo peníze, cenné papíry či jiný majetek.

* Na úschovu musí být písemná smlouva, jsou přesně definovány její náležitosti. Advokát smí převzít v hotovosti max. 15 tisíc eur a nejpozději do pěti dnů je uložit na zvláštní účet v bance.

"Přišel jsem o všechno, mám ženu a malé dítě, chtěli jsme si opravit část domku u jejích rodičů v Třebíči. Na opravy ale nemáme, ještě jsem zaplatil desítky tisíc za soudní poplatek, abych vůbec mohl dát celou věc k soudu," říká zklamaný klient realitky.

Krom jiného na Škorcovou podal trestní oznámení. A není jediný. "Evidujeme osm případů, které se týkají stejné třebíčské realitní společnosti, naši kriminalisté šetří škodu ve výši víc než tři miliony korun. Majitelka je podezřelá ze zpronevěry," sdělila třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická.

"Byla to loupež za bílého dne"

Škorcová s médii nekomunikuje. Oborný osobně má v celé věci jasno ještě předtím, než soud vyřkne resumé: "S člověkem, který ode mě koupil byt, jsme se shodli, že to byla od Škorcové loupež za bílého dne. Na peníze v úschově se prostě nesahá."

Obornému údajně majitelka realitky nabídla splátky 20 tisíc korun týdně. "Což by šlo, ale ztroskotalo to na smlouvě. Byla v můj neprospěch v tom smyslu, že neřešila, co když ona nebude splácet," říká postižený klient.

Jeho právník prý Škorcové nabídl doplněný návrh smlouvy, ve kterém byla zanesena přímá vykonatelnost a exekutorský zápis u notáře nebo takzvaná rozhodčí doložka. To prý odmítla.