Některá místa ve Žďáře nad Sázavou spíš než město těsně před víkendem...

Některá místa ve Žďáře nad Sázavou spíš než město těsně před víkendem připomínala zarostlou džungli. Na sociální sítě obyvatelé města vložili několik fotografií s kritickými poznámkami. | foto: Facebook Jiřího Dobřichovského

Žďár zarostl trávou a změnil se v zelenou džungli. Seč firmy nestíhají

  • 6
Žďárská radnice loni na konci března vypověděla smlouvu na údržbu zeleně. Dosud nemá vybraného nového dodavatele na služby za zhruba deset milionů korun ročně. První sečení trávy tak zajišťují firmy jen na jednorázové smlouvy. A obyvatelé si stěžují, že zaspaly.

Kdo zaspal se sečením trávy, ptají se rozzlobení obyvatelé žďárských sídlišť. Zahradnické firmy dosud nestihly upravit všechny lokality ve městě, přitom místy tráva už sahá po kolena a je plná pampelišek.

„V Palachově ulici jsem nezažil za dvanáct let, co tu bydlím, aby tu do první seče vyrostla půlmetrová tráva a stačily odkvést pampelišky,“ stěžoval si v pátek obyvatel sídliště Přednádraží Jiří Dobřichovský.

O den dříve vzbudil velký ohlas na Facebooku v diskusní skupině Město Žďár nad Sázavou svými fotkami „zelené džungle“. „Stačí jít po ulici a je jasně vidět, že něco není v pořádku. Děti si v takové trávě nemůžou hrát, lituji i pejskaře,“ dodal.

Že nestíhají, přiznávají i zahradnické firmy. „Je to extrém. Snažíme se, co to jde, sečeme i v sobotu. Tráva je přerostlá, takže ji technika těžko zvládá,“ říká Karel Uhlíř, jednatel firmy Zahrada Vysočina, která se o veškerou zeleň ve městě starala bezmála 20 let.

Teď už je však Uhlíř v roli „jednorázového“ dodavatele služeb, protože mu město vypovědělo dlouholetou smlouvu. Zdržení je podle majitele firmy dané zrušením funkčního systému a novým výběrovým řízením, které ještě neskončilo. Jeho firma patří mezi ty, které si město najalo pomocí elektronické aukce v přechodném období.

Zdržení je jen minimální, pár dní, tvrdí radnice

Podle radnice však došlo při sečení sídlišť jen k minimálnímu zdržení oproti loňskému roku. „Stížnosti jsme zaznamenali. Při kontrole jsem zjistil, že je zpoždění jen dva až tři dny. Seče se, v terénu jsou party lidí,“ reagoval starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město). Podle něj může být rozdíl ve výšce trávy daný i množstvím srážek a průběhem jara.

Někteří diskutéři však poukazují i na kvalitu práce a vybavení firem, protože někde místo malých samosběrných traktorů používají menší sekačky, přičemž trávu shrabuje personál ručně.

Jaký tedy byl stav sídlišť na konci posledního květnového týdne? „Sečení probíhá obdobně jako v předešlých letech. To znamená, že před poutí (v půlce května - pozn. red.) bylo posečeno náměstí, okolí poutě a II. intenzitní třída údržby, což jsou plochy podél hlavních silnic. Po pouti začalo sečení sídlišť. Ve čtvrtek zbývala část dolního Stalingradu, část ulic Haškova a Palachova. Ve Žďáře 4 chyběl úsek podél ulice Neumannova. V úterý by měl být hotov také Vodojem,“ popsal vedoucí odboru komunálních služeb Jaroslav Kadlec.

Podle informací úřadu pak bude následovat opět sečení II. intenzitní třídy a poprvé také sečení ploch podél řeky, cyklostezky a v průmyslové zóně.

Odbor komunálních služeb s novým výběrovým řízením zaváhal

Nové vedení města rozhodlo loni o výpovědi a vypsání výběrového řízení s novými parametry. Jenže to úřad nestihl připravit tak, aby navazovalo na roční výpovědní dobu, která vypršela letos na konci března.

Že město při výběrovém řízení zaváhalo, uznal i starosta Navrátil. „Odbor komunálních služeb udělal chybu, odpovědní byli potrestáni,“ reagoval starosta.

I když výpověď řešili radní už loni v únoru, zadávací podmínky nového výběrového řízení projednávali teprve letos v březnu a dubnu, kdy už měla být logicky vybraná nová firma.

Zda byla chyba i na straně samosprávy, nechtěl vedoucí odboru přes média ventilovat. „Nepřísluší mi veřejně říkat stanovisko k rozhodnutí svých nadřízených. Každá akce vyvolává reakci,“ řekl Kadlec.

Současný stav vnímá negativně i radní Radek Zlesák (ANO), který v reportáži místní Televize Vysočina také označil za viníka odbor komunálních služeb. „Nechci a ani nebudu v tomto hájit zodpovědný odbor. Současná péče o městskou zeleň není dobrou vizitkou města. Je třeba, aby co nejrychleji došlo ke kvalitativní změně. Doufám, že nová výběrová řízení na sečení trávy a na péči o městskou zeleň tuto změnu přinesou,“ řekl Zlesák.

Velkou zakázku rozdělí na dvě menší, jde o miliony

Podle starosty bude nadlimitní zakázka nově rozdělena na dvě části. „Jedna se týká sečení, druhá údržby zeleně mimo sečení, tedy keřů, stromů, záhonů, obecně zahradnických a sadařských prací,“ vysvětlil Zdeněk Navrátil. Díky pasportizaci neboli inventuře zeleně už může radnice vycházet z přesné rozlohy zelených ploch a počtu dřevin.

Po výběrovém řízení by se situace měla vrátit k normálu. „Nový dodavatel bude vybírán od 7. června, kdy budou otevřeny nabídky uchazečů. Počítáme, že firma nastoupí od 1. července,“ říká Kadlec.

Žďárská radnice za údržbu zeleně platila kolem 10 milionů ročně. Zahrada Vysočina se o zeleň ve městě starala od roku 1996. Poslední smlouvu - prodlužovanou ročními dodatky navyšovanými ze zákona o míru inflace - vedení města uzavřelo v lednu 2008.