Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani noční práce nemusí firmě na dokončení mostu stačit. Zima se blíží

  11:27aktualizováno  11:27
Sledovaná stavba Podklášterského mostu v Třebíči nabrala takové zpoždění, že si firma na některé úkony dokonce zajistila povolení pro noční práce. Nasmlouvaný termín dokončení mostu je ale šibeniční.

Stavba Podklášterského mostu nabrala velké zpoždění. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zatím přejdou suchou nohou od finančního úřadu směrem na Komenského náměstí v Třebíči jen stavební dělníci.

Most přes řeku Jihlavu v samém centru města už měl ovšem podle jarních slibů politiků touto dobou stát, zatím má ale hotové jen bednění mostovky a takzvané podzákladové pasy na březích. Mostovka samotná chybí.

A zima se blíží.

Nabízejí se otázky, proč firma nepracuje v noci, dokud je přijatelné počasí? A zda vůbec bude most hotový do 15. prosince, jak investor Kraj Vysočina sliboval?

Fatální kolaps dopravy sice chybějící most na frekventovaném místě v centru Třebíče nezpůsobil, ale s jakýmkoli dalším dopravním omezením, která se po městě objevují, se hlavní ulice ucpávají a řidiči stojí v dlouhých kolonách. Rovněž nadávají.

Stavbyvedoucí z firmy Colas Rostislav Široký říká, že jsou u úřadů noční práce víceméně povolené, ale budou se dělat v závislosti na postupu stavby. V průběhu následujícího týdne určitě ne.

Hlavní je bezpečnost dělníků

„Až se následně bude provádět armatura nosné konstrukce, pak k nim přistoupíme. Jde o to, že v noci se nemůže dělat všechno. Z hlediska bezpečnosti práce jsou úkony, které po setmění v tomto počasí dělat nelze. Pracuje se nad řekou, ve výšce. Na vytváření bednění nosné konstrukce se po setmění dělat nedá. Až v další fázi to půjde. Pak dáme určitě veřejnosti vědět,“ sdělil Široký.

Celá stavba mostu se dostala do časového presu poté, co se odstranil starý most a zjistilo se, že původně zamýšlené piloty nepůjde ve skalnatých březích udělat. Důvodem bylo to, že skála je v podloží výš, než se podle prvotního geologického průzkumu v sousedství mostu předpokládalo.

Přemostění se tak muselo v době ideálního léta bez dešťů přeprojektovat a to „spolklo“ dva až tři měsíce, kdy se na stavbě nic moc nedělo.

Stavbyvedoucí Široký řekl, že se firmě nějakou časovou ztrátu podařila dohnat, ale vše dohonit nelze, protože se musí dodržet technologické postupy. „Na to, zda bude most průjezdný 15. prosince, vám neodpovím, zavolejte si mluvčí Kraje Vysočina,“ reagoval stručně.

Hejtmanův dosavadní náměstek pro dopravu Libor Joukl zdůraznil, že zatím nepodepsal a neposunul termín zprůjezdnění za datum 15. prosince tohoto roku. Byť se zdá v tuto chvíli skoro nereálné, že by se stihlo přemostění udělat.

Doufají v přijatelné počasí

Vyvstává rovněž i tento dotaz: nebyla podceněna projekční a investorská příprava dopravní stavby, o níž se letos mluvilo jako o jedné ze dvou krajských nejdůležitějších? Navíc v Třebíči, která je mezi stavaři pověstná skalnatým podložím.

Podle informací MF DNES se měl v létě dělat znalecký posudek, zda původní projektant nepostupoval chybně. Náměstek hejtmana Joukl si myslí, že kraj ani projektant nic nepodcenili.

„Nemám ze strany technického dozoru informaci, že bychom uměli prokázat projektantovi úmyslné nebo neúmyslné opomenutí,“ řekl.

„Upozorňuju, že jde o rekonstrukci mostu, což je něco jiného než novostavba. Až při odstranění toho původního přemostění se mohl dodělat geologický průzkum a mohlo se to doprojektovat. Kdyby vznikala novostavba, tak si pište, že bych po projektantovi šel jak slepice po flusu a zajímal se o jeho opomenutí,“ řekl Joukl. Stále věří, že přijatelné počasí v listopadu vydrží hlavně ve chvílích, kdy se budou dávat izolace.

„Že most možná v zimě nebude plně k dispozici veškerým, tedy i těžkým autům, teď neřeším. Je potřeba, aby se po něm dalo chodit a mohla tam jezdit osobní auta, případně linková autobusová doprava. Uznatelné vícepráce je kraj ochoten zaplatit. Přesné číslo nemám,“ dodal Joukl.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz