Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bioplynku nechtěli, přesto stojí. Teplo ale nedodává a městu neplatí

  18:03aktualizováno  18:03
Je to stavba, která budila emoce, ještě než vznikla. Bioplynová stanice ve Velkém Meziříčí nakonec v průmyslové zóně i přes petici obyvatel vyrostla, jenže od jara je zavřená. Byla už taky v hledáčku České inspekce životního prostředí, která uložila zatím nepravomocnou pokutu.

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Bioplynka nedodává teplo do místních škol, jak první vlastník sliboval, neprodukuje elektřinu do sítě. A provozovatel nesplnil svůj závazek, věnovat městu další slíbený dar - roční příspěvek ve výši zhruba půl milionu korun.

„Domlouváme se v radě města, jak se daru domoci. Jenže dar je nevymahatelný. Budeme tedy rozhodovat, jak postupovat dál. U provozovatele stanice se změnily vlastnické struktury, naposledy nám bylo sděleno jméno nového ředitele. Obrátil jsem se na něj, komunikujeme zatím pouze písemně, vyčkáváme - a snad se rozumné řešení najde,“ konstatoval starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Aktuálně je areál podle katastru nemovitostí stále ve vlastnictví obecně prospěšné společnosti Energoklastr CTT Vysočina, v níž se v posledním roce udály vlastnické „přemety“. Společnost měnila zakladatele.

Oním novým ředitelem byl nedávno jmenován Theodor Devoty, který je podle obchodního rejstříku zainteresovaný ve více společnostech. Podle dostupných informací má jít zároveň o bývalého sparingpartnera úspěšného českého tenisty Radka Štěpánka.

Obyvatele obtěžoval zápach, inspekce uložila firmě pokutu

„Vím, že v celé věci původně figurovala dvě podání k insolvenčnímu soudu. O prvním jsem si zjistil, že bylo kladně vypořádáno, ke druhému mi pan Devoty v září napsal, že by mohlo být nakonec též úspěšně vyřešeno,“ přiblížil letošní dění okolo bioplynky Necid s tím, že mu novopečený ředitel přislíbil během několika týdnů schůzku, na které chce vše začít řešit.

Sám Devoty na dotazy MF DNES, jak podnik dostojí svým závazkům vůči městu a kdy začne opět bioplynka fungovat, nereagoval.

„Při kampani v roce 2014 ještě provoz pracoval, nějakou kukuřici navezli. Nicméně si myslím, že do konce roku vše spotřebovali a pak vznikly problémy týkající se životního prostředí, protože materiál neměli dobře uložený,“ popsal starosta.

Ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Jan Panský uvedl, že na meziříčskou bioplynku si v minulosti lidé stěžovali kvůli zápachu.

„Šetřili jsme to a shledali porušení provozních řádů. Uložili jsme pokutu v řádu desetitisíců korun, ale ještě není pravomocná, protože se řeší odvolání,“ sdělil k případu.

Třetí splátku město nedostalo, vytápění zůstalo jen u projektu

Pak podle Necida začaly problémy. Původní vlastník - firma BC Energy - de facto přeprodal celý projekt právě Energoklastru CTT Vysočina.

„Doufali jsme, že to bude pozitivnější krok, ale nový vlastník měl finanční problémy, přestal fungovat a činnost ve Velkém Meziříčí na pár měsíců zastavil. Pak byl v udržovacím módu, aby to mohl znovu obnovit, jenže mu došlo palivo. Zhruba půl roku tak už bioplynka nefunguje,“ popsal Necid.

Město na začátku uzavřelo s provozovatelem stanice darovací smlouvu. Podle Necida na nekonkrétní věc, peníze nakonec směřovaly do školství a sportu.

„Dostali jsme dvě splátky, třetí ve výši půl milionu korun za rok 2014 zatím nedorazila. Celý projekt vznikl tak, že přišli pánové s návrhem, postavíme si v průmyslové zóně bioplynku. Proces EIA úspěšně absolvovali, město z toho mohlo něco mít, tak jsme si vyjednali s BC Energy ceny levného tepla do našich dvou základních škol a do DPS.“

Šlo o 150 korun za gigajoule bez daně, což se jevilo výhodně. „Viděli jsme to reálně, byť jsou objekty dva kilometry od bioplynky. Skončilo to ale jen u projektu,“ dodal Necid.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz