Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vadí nám doprava a chybějí psychiatři, vzkázali lidé brodské radnici

  12:47aktualizováno  12:47
Obyvatelé Havlíčkova Brodu na veřejném fóru vybrali 14 problémů, které město podle nich nejvíce trápí. Nejvíce lidem vadí katastrofální dopravní situace. Některé z dalších bodů ale radnici hodně překvapily. A naopak, mezi očekávanými problémy se neobjevily ty body, kterými se zabývá radnice.

Kolony jsou v Havlíčkově Brodě na denním pořádku. Doprava je jedním z největších havlíčkobrodských problémů. Jiné stížnosti obyvatel ale radnici překvapily. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Chybějící jihovýchodní obchvat města či mizerné parkování v centru. Ale také nekvalitní péče o veřejnou zeleň, nedostatek zubních lékařů a ambulancí psychiatrů. To jsou některé z věcí, které trápí obyvatele Havlíčkova Brodu.

Co trápí Havlíčkův Brod

 • péče o veřejnou zeleň
 • čistota města
 • podhodnocené financování školských budov
 • chybějící služba jeslí
 • zvýšení váhy města při jednání s krajem a státem
 • málo pozemků pro podnikání
 • nedostatek zubních lékařů, ambulancí psychiatrů
 • nedostatek vhodného bydlení pro seniory
 • lehkoatletický areál
 • koordinace kultury a zvýšení rozpočtu této oblasti
 • obchvat města
 • parkování ve městě
 • nedostatečná podpora sociálního podnikání
 • řízení o reklamních zařízeních

Vyplynulo to z veřejného fóra, které radnice uspořádala v minulém týdnu. Teď se jí podařilo shrnout výsledky. Na webových stránkách města zveřejnila anketu, ve které mohou obyvatelé do poloviny října pro dva konkrétní problémy hlasovat. Těmi se pak rada města bude podrobně zabývat a dostanou při řešení přednost před ostatními.

„V plné míře se na fóru ukázalo, a já si troufám tvrdit, že to jednoznačně potvrdí i anketa na webových stránkách, že největším problémem Havlíčkova Brodu je absence jihovýchodního obchvatu a s ní spojené problémy v dopravě,“ poukázal starosta Jan Tecl (ODS).

Havlíčkův Brod patří dlouhodobě k dopravně nejvíce postiženým městům celé České republiky. Průjezd Brodem není optimálně vyřešen, do některých částí města vede jen jedna příjezdová cesta, slabinou jsou i pouhé dva mosty přes řeku Sázavu. Pravidelně se zejména v centru města tvoří dlouhé kolony. Při každé větší uzavírce doprava kolabuje.

Obchvat není v rukou města, to může pomoci jen s pozemky

„Nový jihovýchodní obchvat tuto situaci nevyřeší. Ale pomůže ji podstatným způsobem zlepšit,“ tvrdí už dlouho místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Podle kritiků obchvatu však bude doprava dál proudit Lidickou a Masarykovou ulicí, protože tudy bude průjezd městem kratší a po hlavní třídě i rychlejší a pohodlnější než po členitém obchvatu s kruhovými objezdy a omezením rychlosti.

Obchvat je však věcí, se kterou toho radnice až tolik udělat nemůže. Jedná se o investici státu, respektive Ředitelství silnic a dálnic. To vybudování spojky výpadovek na Jihlavu a na Pardubice slibuje už roky. Kdy se poprvé kopne do země, není zatím jisté.

„Už jsme směnili první pozemek, který se pod budoucím obchvatem nachází,“ sdělil brodský starosta. Pomoc se získáním potřebných pozemků je jedinou současnou možností města, jak k obchvatu přispět.

Překvapením není ani parkování ve městě. I s tím Havlíčkův Brod bojuje roky. Připravuje generel takzvané dopravy v klidu, který by měl ukázat, kde má město nevyčerpané možnosti. Systém parkování v blízké budoucnosti navíc nabourá vyčlenění bezplatného stání v Žižkově ulici pro stavbu nové krajské knihovny. Na tomto místě původně chtělo město stavět parkovací dům.

Starosta si myslel, že je město čisté. Lidé mají jiný názor

„Velmi také kvituji, že se lidé aktivně zajímají o veřejnou zeleň a označili za jeden z problémů péči o ni,“ poznamenal starosta města. V letošním roce dá město téměř šest milionů korun do úprav čtyř zelených prostranství. Další projekty připravuje na příští roky.

Mezi problémy, které veřejnost označila za problematické, jsou i věci, nad nimiž se dosud nikdo příliš nezamýšlel. Lidem například chybí jesle, zubní lékaři či psychiatři. Nelíbí se jim ani stav škol a školských budov, postrádají areál na lehkou atletiku.

„Hodně mě překvapilo, že se mezi problémy objevila i čistota města, kterou jinak považujeme za vysoce nadstandardní. O mínění obyvatel jsem už ředitele technických služeb informoval,“ řekl Jan Tecl.

Naopak se ve výčtu problémů neobjevily věci, které v minulosti snesly salvu kritiky. Je to například stav některých komunikací a chodníků, systém městské hromadné dopravy, druhé silniční napojení jihozápadní části města za Humpoleckou ulicí, stísněná krajská knihovna nebo kvalita některých kulturních akcí.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz