Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava Staré radnice se zastavila. Firma odešla, Brod chce penále

  8:12aktualizováno  8:12
Jako jednu z nejdůležitějších investic posledních let představovalo rekonstrukci budovy Staré radnice vedení Havlíčkova Brodu. Těsně před dokončením však celý projekt dostal povážlivé trhliny. Zhotovitelská firma výrazně překročila termín dokončení a od díla utekla. Brod teď řeší, co s tím.

Stará radnice v Havlíčkově Brodě. | foto: Kraj Vysočina

Město přišla na přibližně padesát milionů korun. Už loni v září měla být po třech letech dokončena. Dnes začíná únor roku dalšího a rekonstrukce Staré radnice v Havlíčkově Brodě stále není hotová.

A nejspíš jen tak nebude. Dělníci dodavatelské firmy Toget totiž stavbu už na konci listopadu opustili, aniž by práci dokončili. Dopisování vedení města se stavební společností k ničemu nevedlo, a tak se radnice rozhodla k radikálnímu kroku.

Restauraci možná nepomohlo ani to, že zadní trakt Staré radnice, odkud je do ní...

Takto by měl vypadat zadní trakt Staré radnice. Do tohoto stavu má ovšem ještě daleko.

„Smlouvu stávajícímu zhotoviteli vypovíme. Do konce ledna jsme chtěli spočítat, co je dokončeno a co ještě zbývá, a na zbytek díla vyhlásíme nové výběrové řízení,“ uvedl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Město zároveň bude po stavební firmě Toget požadovat penále. A to bylo nastaveno hodně vysoko. Za každý den prodlení si město vymínilo pokutu ve výši 50 tisíc korun. Od nedodrženého termínu dokončení do vypovězení smlouvy to jsou přibližně čtyři měsíce, celková sankce se tak pohybuje kolem šesti milionů korun.

„Penále jsme už při vyhlášení výběrového řízení nastavili schválně hodně vysoko, aby bylo pro zhotovitele citelnou hrozbou. Stará radnice je jedna z nejvýznamnějších památek a budov ve městě. Sídlí v ní krajská knihovna, koná se v ní celá řada kulturních a společenských akcí, které jsme kvůli stavbě museli rušit či překládat jinam,“ konstatoval Honzárek.

Firma se hodlá bránit i soudně

Stavební firma si ovšem žádné pochybení nepřipouští. Naopak: z nedodržení smlouvy obviňuje investora, tedy město. A proti vyměřenému penále se chce bránit. „Práce jsme přerušili z důvodu neposkytnutí součinnosti ze strany investora. Investor neposkytl odměnu za řádně vykonanou část díla,“ prohlásil jednatel pražské společnosti Toget Lubomír Matal.

Dodal, že jeho firma město ke včasnému uhrazení vykonaných prací opakovaně vyzývala. Zdržení podle něho bylo zapříčiněno změnami projektu a nedodržením technologických lhůt zhotoviteli v předchozích etapách rekonstrukce.

A jak Matal upozornil, vedení města nereagovalo na návrhy, které by vedly k dokončení prací. „Že se stavba dostala do stavu, ve kterém se nachází nyní, je v důsledku investora, nikoli zhotovitele,“ nechal se slyšet jednatel.

V Havlíčkově Brodě začala rekonstrukce Staré radnice. V první etapě se upraví...
V Havlíčkově Brodě začala rekonstrukce Staré radnice. V první etapě se upraví...

Součástí rekonstrukce Staré radnice byly v úvodní etapě i práce v historickém sklepení.

To ale zase odmítá vedení radnice. „Firma navrhovala prodloužení termínu dokončení. Na to jsme ale nepřistoupili. Už ve výběrovém řízení byly termíny i sankce známé. Kdo do tendru vstupoval, ten to věděl. Nemohli jsme na začátku stanovit podmínky, které bychom během stavby měnili tak, jak to firma potřebuje,“ tvrdí Honzárek s tím, že podle jeho informací si stavební firma na urychlení prací v Brodě nezajistila dostatek pracovních sil.

S jakoukoliv penalizací stavební společnost nesouhlasí a je připravena se proti ní bránit i u soudu. „Vůči uplatněné smluvní pokutě jsme se opakovaně vymezovali. Nesouhlasíme s ní. Společnost Toget je připravena řešit případný spor soudní cestou,“ zdůraznil Matal.

Staveniště obtěžuje čtenáře

Fakt, že rekonstrukce Staré radnice nebude dokončena ani půl roku po řádném termínu, komplikuje život zejména krajské knihovně. „Není to nic příjemného tu pracovat, když je všude okolo stavba,“ krčila už loni rameny ředitelka knihovny Jitka Hladíková.

Staveniště zkomplikovalo cestu do knihovny i jejím návštěvníkům. A hlavně, znemožnilo využívat velký společenský sál.

Padesátimilionová rekonstrukce by měla být dokončena přibližně do poloviny letošního roku. „Myslím, že zbyly práce tak na pár týdnů. Otázkou je, zda se nezdrží výběrové řízení,“ naznačil brodský místostarosta. Více úkonů je třeba učinit v exteriérech pod jižní stranou budovy, kde by měla vzniknout zahrada s terasou a letním posezením Radniční restaurace.

Na dobu, až bude rekonstrukce historické budovy zcela dokončena, si počkají i na střední škole stavební. Právě odtud by se měl do místnosti ve vestibulu Staré radnice stěhovat unikátní papírový model starého Brodu, který na čtyři desítky studentů stavěly sedm let (o modelu čtěte více zde).

Stavební firma Toget získala zakázku na poslední etapu rekonstrukce budovy. Týkala se zejména úprav v interiéru, částečně i na zahradě za radnicí. Ve veřejné soutěži zvítězila s nejnižší cenou 16 milionů korun.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Najdete na iDNES.cz