Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava Staré radnice se zastavila. Firma odešla, Brod chce penále

  8:12aktualizováno  8:12
Jako jednu z nejdůležitějších investic posledních let představovalo rekonstrukci budovy Staré radnice vedení Havlíčkova Brodu. Těsně před dokončením však celý projekt dostal povážlivé trhliny. Zhotovitelská firma výrazně překročila termín dokončení a od díla utekla. Brod teď řeší, co s tím.

Stará radnice v Havlíčkově Brodě. | foto: Kraj Vysočina

Město přišla na přibližně padesát milionů korun. Už loni v září měla být po třech letech dokončena. Dnes začíná únor roku dalšího a rekonstrukce Staré radnice v Havlíčkově Brodě stále není hotová.

A nejspíš jen tak nebude. Dělníci dodavatelské firmy Toget totiž stavbu už na konci listopadu opustili, aniž by práci dokončili. Dopisování vedení města se stavební společností k ničemu nevedlo, a tak se radnice rozhodla k radikálnímu kroku.

Restauraci možná nepomohlo ani to, že zadní trakt Staré radnice, odkud je do ní...

Takto by měl vypadat zadní trakt Staré radnice. Do tohoto stavu má ovšem ještě daleko.

„Smlouvu stávajícímu zhotoviteli vypovíme. Do konce ledna jsme chtěli spočítat, co je dokončeno a co ještě zbývá, a na zbytek díla vyhlásíme nové výběrové řízení,“ uvedl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Město zároveň bude po stavební firmě Toget požadovat penále. A to bylo nastaveno hodně vysoko. Za každý den prodlení si město vymínilo pokutu ve výši 50 tisíc korun. Od nedodrženého termínu dokončení do vypovězení smlouvy to jsou přibližně čtyři měsíce, celková sankce se tak pohybuje kolem šesti milionů korun.

„Penále jsme už při vyhlášení výběrového řízení nastavili schválně hodně vysoko, aby bylo pro zhotovitele citelnou hrozbou. Stará radnice je jedna z nejvýznamnějších památek a budov ve městě. Sídlí v ní krajská knihovna, koná se v ní celá řada kulturních a společenských akcí, které jsme kvůli stavbě museli rušit či překládat jinam,“ konstatoval Honzárek.

Firma se hodlá bránit i soudně

Stavební firma si ovšem žádné pochybení nepřipouští. Naopak: z nedodržení smlouvy obviňuje investora, tedy město. A proti vyměřenému penále se chce bránit. „Práce jsme přerušili z důvodu neposkytnutí součinnosti ze strany investora. Investor neposkytl odměnu za řádně vykonanou část díla,“ prohlásil jednatel pražské společnosti Toget Lubomír Matal.

Dodal, že jeho firma město ke včasnému uhrazení vykonaných prací opakovaně vyzývala. Zdržení podle něho bylo zapříčiněno změnami projektu a nedodržením technologických lhůt zhotoviteli v předchozích etapách rekonstrukce.

A jak Matal upozornil, vedení města nereagovalo na návrhy, které by vedly k dokončení prací. „Že se stavba dostala do stavu, ve kterém se nachází nyní, je v důsledku investora, nikoli zhotovitele,“ nechal se slyšet jednatel.

V Havlíčkově Brodě začala rekonstrukce Staré radnice. V první etapě se upraví...
V Havlíčkově Brodě začala rekonstrukce Staré radnice. V první etapě se upraví...

Součástí rekonstrukce Staré radnice byly v úvodní etapě i práce v historickém sklepení.

To ale zase odmítá vedení radnice. „Firma navrhovala prodloužení termínu dokončení. Na to jsme ale nepřistoupili. Už ve výběrovém řízení byly termíny i sankce známé. Kdo do tendru vstupoval, ten to věděl. Nemohli jsme na začátku stanovit podmínky, které bychom během stavby měnili tak, jak to firma potřebuje,“ tvrdí Honzárek s tím, že podle jeho informací si stavební firma na urychlení prací v Brodě nezajistila dostatek pracovních sil.

S jakoukoliv penalizací stavební společnost nesouhlasí a je připravena se proti ní bránit i u soudu. „Vůči uplatněné smluvní pokutě jsme se opakovaně vymezovali. Nesouhlasíme s ní. Společnost Toget je připravena řešit případný spor soudní cestou,“ zdůraznil Matal.

Staveniště obtěžuje čtenáře

Fakt, že rekonstrukce Staré radnice nebude dokončena ani půl roku po řádném termínu, komplikuje život zejména krajské knihovně. „Není to nic příjemného tu pracovat, když je všude okolo stavba,“ krčila už loni rameny ředitelka knihovny Jitka Hladíková.

Staveniště zkomplikovalo cestu do knihovny i jejím návštěvníkům. A hlavně, znemožnilo využívat velký společenský sál.

Padesátimilionová rekonstrukce by měla být dokončena přibližně do poloviny letošního roku. „Myslím, že zbyly práce tak na pár týdnů. Otázkou je, zda se nezdrží výběrové řízení,“ naznačil brodský místostarosta. Více úkonů je třeba učinit v exteriérech pod jižní stranou budovy, kde by měla vzniknout zahrada s terasou a letním posezením Radniční restaurace.

Na dobu, až bude rekonstrukce historické budovy zcela dokončena, si počkají i na střední škole stavební. Právě odtud by se měl do místnosti ve vestibulu Staré radnice stěhovat unikátní papírový model starého Brodu, který na čtyři desítky studentů stavěly sedm let (o modelu čtěte více zde).

Stavební firma Toget získala zakázku na poslední etapu rekonstrukce budovy. Týkala se zejména úprav v interiéru, částečně i na zahradě za radnicí. Ve veřejné soutěži zvítězila s nejnižší cenou 16 milionů korun.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Najdete na iDNES.cz