Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nemocných příušnicemi na Jihlavsku přibývá. I když by to mělo být naopak

  • 2
Deset až patnáct nových případů onemocnění příušnicemi každý týden evidují krajští epidemiologové na Jihlavsku. Krajské město Vysočiny s nemocí bojuje už od konce února. Ale místo toho, aby se nemoc postupně vytrácela, nemocných stále přibývá.

Od začátku roku krajská hygienická stanice eviduje už 139 případů. A to se týká jenom Jihlavska.

„Je to dáno tím, že děti, které jsou nejohroženější skupinou, se setkávají v různých zájmových kroužcích a při sportovních aktivitách. A protože příušnice jsou onemocnění, které se šíří vzduchem, ale i slinami, nemoc se šíří do dalších míst,“ vysvětluje krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

Zatímco před pár týdny byla epidemie hlavně u mladých fotbalistů FC Vysočina, ve sportovní třídě Základní školy Evžena Rošického, gymnáziu a průmyslové škole, nyní se s nemocí potýkají i další školy.

„Výskyt je hlášený například v jihlavských základních školách Seifertova, T. G. Masaryka, Nad Plovárnou, ale nemoc zasáhla i děti navštěvující školy v Třešti a v Telči. Nedá se ovšem říct, že by v některé škole bylo případů epidemicky víc než jinde,“ konstatuje Dvořáková.

Větrejte a nepůjčujte si pití

Jednotlivé školy dostaly pokyny, jaká mají proti onemocnění přijmout preventivní opatření.

Co jsou příušnice

  • Zpočátku se projevují jako chřipkové onemocnění.
  • Začínají únavou, bolestí svalů a kloubů. K tomu se postupně přidá horečka přes 38 stupňů Celsia a dojde k bolestivému zduření příušní žlázy. To je mírná forma onemocnění.
  • Někdo však může mít i komplikovanější průběh. „Nejčastější komplikací u mužů je zánět varlete, který může vést až k neplodnosti. Dále to může být meningitida, ale ta je méně častá,“ uvedla krajská epidemioložka Alena Dvořáková.
  • Inkubační doba příušnic je až 23 dnů.

„K těm hlavním patří časté větrání místností, kde školáci pobývají, děti by také neměly pít z jedné sklenice nebo sdílet lahev s pitím. A pokud se u nich začnou projevovat některé příznaky onemocnění, měly by zůstat hned doma,“ shrnuje krajská epidemioložka.

Nejvíc zasaženou skupinou jsou podle ní děti a mladiství ve věku od 13 do 19 let. Dříve byly příušnice takzvanou dětskou nemocí, kterou děti prodělaly nejčastěji v období mladšího školního věku a poté získaly už celoživotní imunitu.

Jenže od roku 1987 se začalo proti příušnicím plošně očkovat a věk nemocných se posunul.

„Po nějaké době od očkování dojde k takzvanému vyvanutí imunity a protilátky v těle nejsou dostatečné,“ vysvětluje Dvořáková, proč nemoc mohou dostat i lidé očkovaní.

V jihlavské nemocnici bylo od začátku ledna hospitalizováno se závažnějším průběhem příušnic celkem pět pacientů. „Zpravidla toto onemocnění řeší praktičtí lékaři a pacienti se léčí v domácím prostředí,“ podotkla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Fotbalisté už se uzdravili

Letošní vlna epidemie příušnic nejvíc ochromila mladé fotbalisty jihlavského klubu FC Vysočina. Krajská hygienická stanice dokonce doporučila pozastavení činnosti šesti mládežnických týmů na dobu tří týdnů.

„Příušnicemi to u nás odneslo celkem 26 chlapců. Ale v současné době už se tato nemoc mezi našimi hráči nevyskytuje,“ říká Josef Morkus, sportovní manažer mládeže fotbalistů FC Vysočina.

Kvůli epidemii se nesměli mladí fotbalisté účastnit tréninků, zápasů a soustředění. Omezení platilo od 3. do 23. března. „V té době jsme vydezinfikovali všechny kabiny, společné prostory a místnosti řádně vyvětrali, tak jak nám uložili pracovníci z hygieny,“doplňuje Morkus.

Možností, jak se nákaze vyhnout, je přeočkování rizikové skupiny, tedy dětí ve věku od 13 do 19 let. „Jednou dávkou se podpoří hladina protilátek. Je to ale na zvážení každého,“ upozorňuje Dvořáková.