Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava chystá revoluci v MHD. Jako první zmizí zmatky v jízdním řádu

  15:09aktualizováno  15:09
Trolejbusy v Jihlavě budou od dubna jezdit častěji a v lépe zapamatovatelných intervalech. V říjnu magistrát spustí revoluci, při níž má dojít k velkým změnám ve vedení linek. Úpravy vycházejí ze studie o městské hromadné dopravě.

MHD v Jihlavě. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zastaralé vedení jednotlivých linek, které nereflektuje rozvoj města, nevhodné a špatně zapamatovatelné intervaly mezi spoji a nedostatečná prodejní síť jízdenek. To jsou podle studie, již si nechal zpracovat magistrát, jedny z největších nedostatků současného systému městské hromadné dopravy v Jihlavě.

Vedení trolejbusových linek od října 2016

Linka A - zůstává beze změn

Linka B - pojede z hlavního nádraží po Okružní, kolem City Parku na Masarykovo náměstí, odtud k Domu kultury, pak od autobusového nádraží k poliklinice, Vrchlického ulicí na Dolinu a končit bude ve Starých Horách

Linka C - beze změn

Linka D - vyjede z hlavního nádraží, pokračovat bude kolem DKO a Horáckého zimního stadionu, kde odbočí do Dvořákovy ulice, následně Seifertovou, kolem hřbitova dojede na konečnou k poliklinice

Linka E - beze změn

Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Výsledky studie se už zabývají radní a pomalu začínají s postupným odstraňováním nedostatků. V dubnu přijdou na řadu drobnější změny. První z nich je úprava intervalů trolejbusových linek.

Město k tomu má prostý důvod. „Současné časy jsou prostě nezapamatovatelné,“ přiznal Karel Trojan z magistrátního odboru dopravy. Ve všední dny se proto časové rozestupy zkrátí ze současných třinácti minut na dvanáct.

V praxi to bude mít ten efekt, že trolejbus bude každou hodinu přijíždět na zastávku vždy ve stejnou minutu (například takto: 12, 24, 36, 48, 00). Nejvytíženější linka C bude ve špičce jezdit po devíti minutách.

O víkendech pak místo současných sedmnácti minut budou trolejbusy jezdit po patnácti a dvaceti minutách, na nejméně využívané trase E budou mít spoje interval čtyřicet minut.

V dubnu do ulic vyjede speciální noční spoj

Upravovat se zatím budou pouze trolejbusové jízdní řády, autobusy se budou stále řídit současným rozpisem. „Momentálně není v našich silách zvládnout úpravy jízdních řádů i u autobusů,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

V dubnu do jihlavských ulic vyjede také speciální noční spoj, který ve městě nyní schází. Stávající noční provoz zajišťuje jeden trolejbus na několika linkách.

„V současnosti neexistuje pravidelný interval mezi spoji. Ty jsou vedeny nahodile po různých částech linek A, B a BI. Zcela pak chybí obsluha jedněch z největších jihlavských sídlišť Horní Kosov a Na Dolech a také obsluha Bedřichova,“ upozornili ve studii pro jihlavskou radnici experti.

Nový spoj bude mít interval jedné hodiny a bude jezdit zhruba od půlnoci do čtyř hodin ráno. Trasa povede z hlavního nádraží přes Březinky, Masarykovo náměstí k Sokolovně a pak Jiráskovou ulicí k mlékárně a do Horního Kosova.

„Uvidíme, jak se tento spoj osvědčí. Pokud by byl mezi cestujícími zájem, můžeme v budoucnu přidat další linku,“ slíbil Karel Trojan s tím, že noční spoje budou zajišťovat trolejbusy. „Jsou ekologičtější a tišší než autobusy,“ dodal Trojan.

Navržená trasa je ovšem dočasná. Jakmile budou nataženy troleje ve Vrchlického ulici, odkloní se noční spoj u autobusového nádraží směrem k poliklinice a kolem nemocnice opět dojede na Horní Kosov.

K tomu dojde nejdříve v říjnu, kdy by se měla dovršit celková „revoluce“ v jihlavské MHD.

Do průmyslové zóny bude zaměstnance ze sídlišť vozit expres

Změní se i vedení autobusových tras, které by měly více zohlednit dojíždění pracujících do průmyslových zón v Hruškových Dvorech a Pávově. Do obou budou jezdit expresní linky. Jedna z Horního Kosova po přivaděči přímo na Pávov, druhá z Březinek kolem hlavního nádraží do Hruškových Dvorů a končit bude opět v průmyslové zóně Pávov.

„Doufáme, že se tak MHD stane pro lidi atraktivnější a bude konkurencí pro osobní automobilovou dopravu,“ řekl Vymazal.

Zatím nevyřešeným problémem zůstává autobusová linka 6 z Masarykova náměstí k městskému nádraží. Ta teď podle průzkumu magistrátu denně sveze v průměru jen devět lidí. Návrh, aby projížděla Benešovou ulicí, pěší zónou v centru města, dopravní komise nedoporučila. Její stanovisko však není závazné, rozhodovat o trase linky bude opět městská rada.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz