Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava chystá revoluci v MHD. Jako první zmizí zmatky v jízdním řádu

  15:09aktualizováno  15:09
Trolejbusy v Jihlavě budou od dubna jezdit častěji a v lépe zapamatovatelných intervalech. V říjnu magistrát spustí revoluci, při níž má dojít k velkým změnám ve vedení linek. Úpravy vycházejí ze studie o městské hromadné dopravě.

MHD v Jihlavě. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zastaralé vedení jednotlivých linek, které nereflektuje rozvoj města, nevhodné a špatně zapamatovatelné intervaly mezi spoji a nedostatečná prodejní síť jízdenek. To jsou podle studie, již si nechal zpracovat magistrát, jedny z největších nedostatků současného systému městské hromadné dopravy v Jihlavě.

Vedení trolejbusových linek od října 2016

Linka A - zůstává beze změn

Linka B - pojede z hlavního nádraží po Okružní, kolem City Parku na Masarykovo náměstí, odtud k Domu kultury, pak od autobusového nádraží k poliklinice, Vrchlického ulicí na Dolinu a končit bude ve Starých Horách

Linka C - beze změn

Linka D - vyjede z hlavního nádraží, pokračovat bude kolem DKO a Horáckého zimního stadionu, kde odbočí do Dvořákovy ulice, následně Seifertovou, kolem hřbitova dojede na konečnou k poliklinice

Linka E - beze změn

Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Výsledky studie se už zabývají radní a pomalu začínají s postupným odstraňováním nedostatků. V dubnu přijdou na řadu drobnější změny. První z nich je úprava intervalů trolejbusových linek.

Město k tomu má prostý důvod. „Současné časy jsou prostě nezapamatovatelné,“ přiznal Karel Trojan z magistrátního odboru dopravy. Ve všední dny se proto časové rozestupy zkrátí ze současných třinácti minut na dvanáct.

V praxi to bude mít ten efekt, že trolejbus bude každou hodinu přijíždět na zastávku vždy ve stejnou minutu (například takto: 12, 24, 36, 48, 00). Nejvytíženější linka C bude ve špičce jezdit po devíti minutách.

O víkendech pak místo současných sedmnácti minut budou trolejbusy jezdit po patnácti a dvaceti minutách, na nejméně využívané trase E budou mít spoje interval čtyřicet minut.

V dubnu do ulic vyjede speciální noční spoj

Upravovat se zatím budou pouze trolejbusové jízdní řády, autobusy se budou stále řídit současným rozpisem. „Momentálně není v našich silách zvládnout úpravy jízdních řádů i u autobusů,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

V dubnu do jihlavských ulic vyjede také speciální noční spoj, který ve městě nyní schází. Stávající noční provoz zajišťuje jeden trolejbus na několika linkách.

„V současnosti neexistuje pravidelný interval mezi spoji. Ty jsou vedeny nahodile po různých částech linek A, B a BI. Zcela pak chybí obsluha jedněch z největších jihlavských sídlišť Horní Kosov a Na Dolech a také obsluha Bedřichova,“ upozornili ve studii pro jihlavskou radnici experti.

Nový spoj bude mít interval jedné hodiny a bude jezdit zhruba od půlnoci do čtyř hodin ráno. Trasa povede z hlavního nádraží přes Březinky, Masarykovo náměstí k Sokolovně a pak Jiráskovou ulicí k mlékárně a do Horního Kosova.

„Uvidíme, jak se tento spoj osvědčí. Pokud by byl mezi cestujícími zájem, můžeme v budoucnu přidat další linku,“ slíbil Karel Trojan s tím, že noční spoje budou zajišťovat trolejbusy. „Jsou ekologičtější a tišší než autobusy,“ dodal Trojan.

Navržená trasa je ovšem dočasná. Jakmile budou nataženy troleje ve Vrchlického ulici, odkloní se noční spoj u autobusového nádraží směrem k poliklinice a kolem nemocnice opět dojede na Horní Kosov.

K tomu dojde nejdříve v říjnu, kdy by se měla dovršit celková „revoluce“ v jihlavské MHD.

Do průmyslové zóny bude zaměstnance ze sídlišť vozit expres

Změní se i vedení autobusových tras, které by měly více zohlednit dojíždění pracujících do průmyslových zón v Hruškových Dvorech a Pávově. Do obou budou jezdit expresní linky. Jedna z Horního Kosova po přivaděči přímo na Pávov, druhá z Březinek kolem hlavního nádraží do Hruškových Dvorů a končit bude opět v průmyslové zóně Pávov.

„Doufáme, že se tak MHD stane pro lidi atraktivnější a bude konkurencí pro osobní automobilovou dopravu,“ řekl Vymazal.

Zatím nevyřešeným problémem zůstává autobusová linka 6 z Masarykova náměstí k městskému nádraží. Ta teď podle průzkumu magistrátu denně sveze v průměru jen devět lidí. Návrh, aby projížděla Benešovou ulicí, pěší zónou v centru města, dopravní komise nedoporučila. Její stanovisko však není závazné, rozhodovat o trase linky bude opět městská rada.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Najdete na iDNES.cz