Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční úřad opustí „skleňák“. Město má strach z další prázdné budovy

  10:49aktualizováno  10:49
Ve druhé polovině příštího roku se ze Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě odstěhuje finanční úřad. Nové sídlo najde v bývalém klášteře v Dobrovského ulici. Důvodem jsou úspory. Radnice se bojí, co se socialistickou prosklenou budovou bude a zda nutnou přestavbou klášter příliš neutrpí.

Vysoké prosklené sídlo finančního úřadu patří od 80. let minulého století k dominantám Smetanova náměstí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Skleňák“ na brodském Smetanově náměstí, jak se už od svého dokončení na počátku 80. let minulého století budova nazývá, od svého dokončení sloužil pro potřeby finančního úřadu a daňové správy. Jenže Generální finanční ředitelství po mnoha letech naznalo, že je čas na změnu.

„Ano, stěhování připravujeme. Hlavním důvodem je zásadní úspora finančních prostředků a optimalizace kancelářských prostor v majetku státu,“ potvrdila záměr mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová.

Skleněná socialistická budova totiž potřebuje větší rekonstrukci. Od stavby se do ní pořádně neinvestovalo a je ve velmi špatném technickém stavu. „Její případná rekonstrukce by přišla nejméně na 44 milionů korun,“ sdělila mluvčí.

Podle ní by ke změně adresy finančního úřadu mělo dojít ve druhé polovině příštího roku. „Stěhování se uskuteční v období nejmenšího náporu ze strany poplatníků, mimo termíny pro podávání přiznání a takovým způsobem, aby nedošlo k narušení běžného provozu úřadu,“ zdůraznila.

Kdo si takový dům koupí? Nikdo, namítá místostarosta

Nové sídlo úřad najde v bývalém klášteře naproti okresnímu soudu. I tato budova patří státu, je v ní mimo jiné územní pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a není zcela zaplněna. Snahou ministerstva financí je tak uspořit a sestěhovat své úřady pod jednu střechu.

Jenže takový postup havlíčkobrodskou radnici zaskočil. A mnohé členy vedení města téměř vyděsil. Obávají se totiž, že po odchodu finančního úřadu zbude na Smetanově náměstí prázdná budova, která bude jen chátrat.

„Zůstane nám v centru města trčet prázdná budova. Je to špatné rozhodnutí,“ tvrdí místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). „Ta budova je jiným způsobem nevyužitelná. Byla stavěna pro administrativní účely, nejde ji přestavět třeba na bydlení. A takovýhle dům si nějaký úřad nebo instituce koupí? Kdyby to někdo chtěl zbourat, to taky budou desítky milionů korun,“ dodává.

Nadšený ze stěhování finančního úřadu není ani starosta města Jan Tecl (ODS), byť volí smířlivější slova. „Musíme to respektovat a vzít na vědomí. Pevně věřím, že stát nenechá v centru města chátrat takovou budovu a že se o svůj majetek řádně postará,“ konstatoval. Ale i on přiznal, že ho záměr finančního ředitelství zaskočil.

Přestavba se kláštera nedotkne, slibuje finanční správa

Po vyprázdnění „skleňáku“ bude budova převedena na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten pro ni s největší pravděpodobností bude hledat vhodného nájemce nebo kupce.

V krajním případě ji může nechat zbourat. Při velikosti budovy a jejím umístění by to ale byly výdaje srovnatelné s opravou. Ze Smetanova náměstí by tím zmizel po panelovém domě i druhý „klenot“ socialistické výstavby.

Radnici se nelíbí ani záměr nastěhovat finanční úřad do kláštera. Obává se nutných stavebních úprav v historickém památkovém objektu. „Zastaví se to tam, zasíťuje. Památkový objekt to zničí,“ říká Honzárek.

To ale mluvčí finančního ředitelství odmítá. „Úpravy se nijak nedotknou historické budovy. Odehrají se v budově C, kde budou vyměněna okna, podlahové krytiny, opraveno sociální zařízení a v některých kancelářích budou vybudovány příčky,“ popsala Petlachová. Finanční ředitelství by za práce mělo utratit podle odhadů zhruba sedm milionů korun.

I přes tato ujištění chtějí představitelé brodské radnice na Generální finanční ředitelství ještě zatlačit, aby chystané stěhování přehodnotilo. „Chceme to ještě zkusit nějak zvrátit, i když už k tomu asi moc šancí nemáme,“ pravil Honzárek.Nejčtenější

Havarované auto srazilo dělníka na D1 u Humpolce, na místě zemřel

Při nehodě na D1 u Humpolce jedno z aut vjelo do středového pásu a srazilo...

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla před Humpolcem několik hodin uzavřená. Provoz zastavila tragická nehoda. Na 87....

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...

Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Mladý řidič nezvládl předjíždění, po nárazu do stromu uhořeli dva lidé

Při tragické nehodě nedaleko Chotěboře ve voze uhořeli dva mladí lidé.

Dva mladí lidé zahynuli v neděli v podvečer při tragické nehodě na Havlíčkobrodsku. Osobní auto při předjíždění...

Další z rubriky

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Před půlstoletím vznikla Noc nevěsty, hvězdní herci byli 20 let v trezoru

Jana Brejchová při natáčení filmu v Havlíčkově Borové.

Lidé z Havlíčkovy Borové si po roce 1968 přes dvacet let mysleli, že hvězdně obsazený film Noc nevěsty z jejich obce už...

Řidič pod vlivem drog ztrácel na D1 krabicová vína, dostal rok a půl vězení

Z poškozeného návěsu se vysypal náklad, krabicové víno zatarasilo dálnici.

Krajský soud v Brně vynesl pravomocný rozsudek nad řidičem, který loni v létě pod vlivem drog vysypal z kamionu náklad...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz