Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční úřad opustí „skleňák“. Město má strach z další prázdné budovy

  10:49aktualizováno  10:49
Ve druhé polovině příštího roku se ze Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě odstěhuje finanční úřad. Nové sídlo najde v bývalém klášteře v Dobrovského ulici. Důvodem jsou úspory. Radnice se bojí, co se socialistickou prosklenou budovou bude a zda nutnou přestavbou klášter příliš neutrpí.

Vysoké prosklené sídlo finančního úřadu patří od 80. let minulého století k dominantám Smetanova náměstí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Skleňák“ na brodském Smetanově náměstí, jak se už od svého dokončení na počátku 80. let minulého století budova nazývá, od svého dokončení sloužil pro potřeby finančního úřadu a daňové správy. Jenže Generální finanční ředitelství po mnoha letech naznalo, že je čas na změnu.

„Ano, stěhování připravujeme. Hlavním důvodem je zásadní úspora finančních prostředků a optimalizace kancelářských prostor v majetku státu,“ potvrdila záměr mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová.

Skleněná socialistická budova totiž potřebuje větší rekonstrukci. Od stavby se do ní pořádně neinvestovalo a je ve velmi špatném technickém stavu. „Její případná rekonstrukce by přišla nejméně na 44 milionů korun,“ sdělila mluvčí.

Podle ní by ke změně adresy finančního úřadu mělo dojít ve druhé polovině příštího roku. „Stěhování se uskuteční v období nejmenšího náporu ze strany poplatníků, mimo termíny pro podávání přiznání a takovým způsobem, aby nedošlo k narušení běžného provozu úřadu,“ zdůraznila.

Kdo si takový dům koupí? Nikdo, namítá místostarosta

Nové sídlo úřad najde v bývalém klášteře naproti okresnímu soudu. I tato budova patří státu, je v ní mimo jiné územní pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a není zcela zaplněna. Snahou ministerstva financí je tak uspořit a sestěhovat své úřady pod jednu střechu.

Jenže takový postup havlíčkobrodskou radnici zaskočil. A mnohé členy vedení města téměř vyděsil. Obávají se totiž, že po odchodu finančního úřadu zbude na Smetanově náměstí prázdná budova, která bude jen chátrat.

„Zůstane nám v centru města trčet prázdná budova. Je to špatné rozhodnutí,“ tvrdí místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). „Ta budova je jiným způsobem nevyužitelná. Byla stavěna pro administrativní účely, nejde ji přestavět třeba na bydlení. A takovýhle dům si nějaký úřad nebo instituce koupí? Kdyby to někdo chtěl zbourat, to taky budou desítky milionů korun,“ dodává.

Nadšený ze stěhování finančního úřadu není ani starosta města Jan Tecl (ODS), byť volí smířlivější slova. „Musíme to respektovat a vzít na vědomí. Pevně věřím, že stát nenechá v centru města chátrat takovou budovu a že se o svůj majetek řádně postará,“ konstatoval. Ale i on přiznal, že ho záměr finančního ředitelství zaskočil.

Přestavba se kláštera nedotkne, slibuje finanční správa

Po vyprázdnění „skleňáku“ bude budova převedena na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten pro ni s největší pravděpodobností bude hledat vhodného nájemce nebo kupce.

V krajním případě ji může nechat zbourat. Při velikosti budovy a jejím umístění by to ale byly výdaje srovnatelné s opravou. Ze Smetanova náměstí by tím zmizel po panelovém domě i druhý „klenot“ socialistické výstavby.

Radnici se nelíbí ani záměr nastěhovat finanční úřad do kláštera. Obává se nutných stavebních úprav v historickém památkovém objektu. „Zastaví se to tam, zasíťuje. Památkový objekt to zničí,“ říká Honzárek.

To ale mluvčí finančního ředitelství odmítá. „Úpravy se nijak nedotknou historické budovy. Odehrají se v budově C, kde budou vyměněna okna, podlahové krytiny, opraveno sociální zařízení a v některých kancelářích budou vybudovány příčky,“ popsala Petlachová. Finanční ředitelství by za práce mělo utratit podle odhadů zhruba sedm milionů korun.

I přes tato ujištění chtějí představitelé brodské radnice na Generální finanční ředitelství ještě zatlačit, aby chystané stěhování přehodnotilo. „Chceme to ještě zkusit nějak zvrátit, i když už k tomu asi moc šancí nemáme,“ pravil Honzárek.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Jihlavská zoo bude mít nového ředitele, v bývalé Modetě chce akvárium

Zoolog Jan Vašák.

Novým ředitelem jihlavské zoologické zahrady bude její současný zoolog Jan Vašák. Od 1. července vystřídá Elišku...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz