Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenské cvičení Ample Strike bude letos bez Turků. Kvůli puči to není

  8:25aktualizováno  8:25
Stíhačky, vrtulníky a až 1 500 lidí v terénu. Tak bude vypadat letošní mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike, které se uskuteční na přelomu srpna a září. Své zástupce na něm bude mít celkem sedmnáct zemí včetně České republiky. Středobodem cvičení bude vojenská základna u Náměště nad Oslavou.

Vojenská technika na cvičení Ample Strike se do Náměště nad Oslavou sletí na konci srpna. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na velkém armádním cvičení nebude chybět například Velká Británie, Spojené státy americké, Německo, Polsko či Maďarsko. V minulosti se na tomto cvičení představili v tuzemsku i zástupci z Turecka. Letos zde nebudou.

„Nijak to ale nesouvisí s nedávnými událostmi v Turecku. Už v březnu probíhala hlavní plánovací konference, kdy byly avizovány země, které by se měly zúčastnit,“ uvádí za organizátory Ample Striku mluvčí Tomáš Maruščák.

Stejně jako v loňském roce tak je i letos cvičení v režii Armády České republiky. Komplexní logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny složky české armády, koordinaci má na starosti 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

„Cvičení je zaměřené na činnost předsunutých leteckých návodčích, na činnost posádek letounů a vůbec na koordinaci těchto činností,“ popisuje Maruščák.

Poprvé v historii se zapojí i záložáci. Budou chránit letiště

Finální koordinační porada ke cvičení Ample Strike 2016, kde byly odsouhlaseny účasti jednotlivých států, se už konala.

„Také se řešilo, jakým způsobem se budou které země účastnit, zda s leteckou technikou, nebo zda dorazí jen předsunutí letečtí návodčí,“ doplnil Maruščák.

Ample Strike 2015

V závislosti na tom se nyní už detailněji plánuje. „Vytyčení operačních prostorů už máme, teď se budou plánovat termíny letů i to, kdy, kde, kdo a jak bude moct působit a cvičit, když to řeknu zjednodušené,“ přibližuje mluvčí.

Poprvé v historii se tohoto cvičení budou účastnit i příslušníci aktivních záloh. „Vojáci aktivní zálohy jsou předurčeni pro ochranu letiště Náměšť jako důležitého objektu státu,“ vysvětluje podplukovník Pavel Král, zástupce náčelníka štábu základny.

Během více než dvoutýdenního cvičení se do ochrany objektů zapojí celkem 360 záložáků z osmi pěších rot krajských vojenských velitelství. Cvičících pak má být letos až jeden a půl tisíce. „Z toho jsou tři stovky ze zahraničních armád,“ konstatuje řídící cvičení Ample Strike plukovník Zdeněk Bauer.

Tornada i Su-22 budou létat i nad Boleticemi a Libavou

Výcvik nebude probíhat pouze na Vysočině. Využito bude celkem šest lokalit, mezi něž patří i vojenské výcvikové prostory Boletice a Libavá, základna taktického letectva v Čáslavi a areál 15. ženijního pluku v Bechyni.

Po několika letech se do cvičení opět zapojují polské vzdušné síly s letouny Su-22. „Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat také německé letouny Tornado. Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ komentuje plukovník Bauer.

Z českých letounů budou v akci L-159 ALCA či L-39 Albatros. „A samozřejmě také vrtulníky z náměšťské základny,“ zmiňuje Tomáš Maruščák.

Toto cvičení je jedním z „příspěvků“ České republiky do Severoatlantické aliance (NATO). Ample Strike začne zhruba za měsíc. Start je naplánovaný na 30. srpna a konec cvičení na 20. září (o cvičení čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz