Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky minizón nejspíš umožní cestovat po Vysočině na jednu jízdenku

  8:36aktualizováno  8:36
Na krajském úřadu vzniká koncepce integrovaného dopravního systému pro Vysočinu. Přestupní jízdenky a tarifní karty platné pro železnici, autobusy a MHD v regionu mají být zavedeny nejpozději v roce 2019. Kraj však už jednou takový systém odmítl. Teď nejsou negativní hlasy slyšet.
Před koncem roku 2019 by se po Vysočině mohlo jezdit vlaky, linkovými autobusy a městskou hromadnou dopravou na jednu jízdenku. Ilustrační snímek

Před koncem roku 2019 by se po Vysočině mohlo jezdit vlaky, linkovými autobusy a městskou hromadnou dopravou na jednu jízdenku. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vysočina bude rozškatulkovaná na maličké zóny. Doporučují to dopravní experti v souvislosti s plánem kraje zavést společné jízdenky a tarify pro železnici, autobusy i MHD.

Jaké tarify má sousední Jihomoravský kraj?

Zde uvádíme příklady, jak nastavil tarify v hromadné dopravě Jihomoravský kraj. Ceny jsou uváděny jen pro dospělého cestujícího.

  • Brno + 1 další zóna
- měsíční jízdné 830 Kč
- roční jízdné 7 300 Kč

  • Brno + dalších 8 zón
- měsíční jízdné 2 420 Kč
- roční jízdné 19 800 Kč

  • Dvě zastávky ve vlaku
- jednorázové jízdné 16 Kč

  • Přestupní jízdenka - čtyři zóny
- na 90 minut 34 Kč

Pozn.: Možností jízdenek jsou na jihu Moravy spousty. Jejich celý výčet naleznete na webu www.idsjmk.cz.

Jde o věc, která běžně funguje ve větších městech a jejich okolí, Vysočina zatím takzvaný integrovaný dopravní systém (IDS) nezavedla. Teď se k tomu ale chystá.

„Tarify IDS zde budou vycházet ze zón o velikosti jedna až dvě obce. Je to tak z důvodu, aby tam byla co nejmenší nespravedlnost v rámci pohybů cestujících z jedné zóny do další,“ vysvětlil Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy.

Kraj připravuje výběrové řízení na dopravce, kteří se do IDS zapojí. Firmy budou muset akceptovat navržené tarify a také vybavit autobusy, vlaky či trolejbusy novým odbavovacím zařízením.

„Nový systém připravujeme, abychom umožnili občanům jízdu po Vysočině z bodu A do bodu B na jednu jízdenku nebo tarifní kartu. Cestující pak už nebude muset po přestupu znovu u řidiče platit. Bude se také moci někde zdržet, pokud se vejde do časového úseku platnosti jízdenky,“ doplnil náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Rezervace míst ve vozidlech i objednávka tarifních karet má být možná i pomocí internetu.

Spuštění se odkládá, kraj však limituje evropská směrnice

Kraj původně počítal se spuštěním nového systému jízdenek a tarifů už od 1. ledna 2017. Tak rychle to ale zřejmě nepůjde. „My jsem limitováni spíš jiným datumem: na základě evropské směrnice máme mít jako kraj vysoutěženou linkovou dopravu do konce roku 2019,“ sdělil Bartoš.

Administrátorem IDS by podle něj mohl být krajský úřad. A vše bude nastavené tak, aby si jednotliví dopravci jízdenky uznávali a aby byly platby řádně vypořádávané.

Základem systému budou čipové karty, alternativně si lidé budou moci zakoupit papírovou jízdenku s kódem. Ten bude důležitý v případě přestupu do jiného vozu.

Kraj jedná i s okolními regiony o propojení tarifů. „Je to ale problematická otázka,“ uznal Bartoš.

O IDS Vysočina už jednou uvažovala. Před pěti lety ho odmítla

„Novému integrovanému dopravnímu systému se nebráníme. Bude dobré pro cestující, že nebudou muset mít po kapsách či peněženkách více karet na platbu jízdného, ale jen jednu. V tomto bude určitě přínos,“ pravil náměstek ředitele Dopravního podniku města Jihlavy Jaroslav Šetek.

„Připomínkovali jsme nový systém v dopravní komisi kraje a nyní i na obci. Nějaké velké výhrady k tomu zatím nemáme,“ řekl Radovan Necid, krajský zastupitel a zároveň starosta Velkého Meziříčí (ODS).

Vznik systému nebude podle něj ale vůbec jednoduchý - například může nastat úskalí v tom, že se budou muset zlevnit jízdenky za vlak, aby se cenově vyrovnaly těm za autobus jedoucí po podobné trase.

Necid také připomněl, že jednou v minulosti už krajští zastupitelé návrh nového dopravního systému odmítli. To bylo v roce 2010.

Nový systém může podle náměstka hejtmana Novotného přinést i změny v jízdních řádech.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz