Zřícený most ve Vilémově (září 2014)

Zřícený most ve Vilémově (září 2014) | foto: iDNES.cziDNES.cz

Policie uzavřela případ spadlého mostu ve Vilémově. K soudu volá 10 lidí

  • 1
Kriminalisté ukončili vyšetřování případu zříceného mostu ve Vilémově. Materiál předali Okresnímu státnímu zastupitelství v Havlíčkově Brodě s návrhem na podání obžaloby. Obviněných zůstává deset, přičemž všem hrozí několikaletý pobyt za mřížemi.

Trestní stíhání deseti lidí zahájili kriminalisté loni v září. Úplně všem sdělili obvinění z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. „Porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, postavení nebo funkce a způsobili takovým činem těžkou újmu na zdraví a smrt,“ oznámila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Neštěstí se stalo při demolici mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku před dvěma lety v září. Most se tam zřítil na šest dělníků, kteří zrovna stáli pod ním. Dva z nich tragédii přežili, čtyřem dalším už nebylo pomoci.

„Ze závěrů policejního vyšetřování, z výslechů svědků i ze závěrů rozsáhlých znaleckých posudků z oboru stavebnictví vyplynulo, že práce nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací,“ uvedla Čírtková. „Navíc nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce,“ doplnila.

Mezi obviněnými jsou podle ní představitelé stavebních firem, zástupci investora a osoby, které měly na starost právě dohled nad dodržováním bezpečností práce. „V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až deseti let,“ prozradila policejní mluvčí.

Tragickým případem se zabýval také oblastní inspektorát práce. „Prověřovali jsme celkem šest subjektů. U tří jsme nezjistili prohřešek proti předpisům, u zbylých tří jsme ale kvůli podezření na jejich porušení zahájili správní řízení,“ informovala tehdy vedoucí právního oddělení Oblastního inspektorátu práce v Českých Budějovicích Dagmar Plocková Mahrová s tím, že zmiňovaným třem subjektům vyčítali vzájemnou nekomunikaci.

Konkrétně inspekce prošetřovala činnost koordinátorky bezpečnosti práce Marie Hubkové z Pelhřimova a dvou dodavatelských stavebních firem - Strabag a Bögl & Krýsl. A všem následně také Státní úřad inspekce práce rozdal i pokuty. Jejich výši však nechtěl komentovat.