Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klášter v Želivě vyslyší papežova slova, je připraven přijmout běžence

  10:29aktualizováno  10:29
Zatím jako jediný na Vysočině je premonstrátský klášter v Želivě připraven vyslyšet nedělní slova papeže Františka a přijmout rodinu běženců. Další oslovení církevní hodnostáři odpovídají vyhýbavě, podle nich bude záležet na dohodě ministrů i biskupství.

Klášter premonstrátů v Želivě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Neváhal, nevyhýbal se odpovědi a jako jeden z mála mluvil konkrétně. Opat Jáchym Jaroslav Šimek potvrdil, že jsou v želivském klášteře nachystáni přijmout nedělní papežovu výzvu (více o ní čtěte zde).

„Určitě jsme této otázce otevřeni. Když bude potřeba, jsme připraveni přijmout uprchlickou rodinu,“ prohlásil opat.

To duchovní správce číhošťské farnosti Tomáš Fiala nechává na České biskupské konferenci (ČBK), jak se přijímání rodin bude dále vyvíjet. „Já to nechci komentovat.“

Podle polenského děkana Zdeňka Krčka je papežova výzva perfektní gesto. „Ale záleží na domluvě ministrů s církví,“ upozornil.

Vikář z pelhřimovské farnosti Vojtěch Vágai také soudí, že příjem rodin bude řešit přímo biskup v rámci diecéze.

Dokud běženci nepožádají o azyl, do farností se nedostanou

„Ve věci uprchlíků celou složitou problematiku sledujeme, abychom připravili podmínky pro přijetí slov papeže Františka, která adresoval celé Evropě,“ sdělil v pondělí David Mikuš, sekretář biskupa Vlastimila Kročila z Českých Budějovic.

Pod toto biskupství spadá západní část kraje. A ještě větší kus Vysočiny patří pod brněnské biskupství. Jeho mluvčí Martina Jandlová uvedla, že pro tyto účely zřizují Diecézní charitu.

A podle další, „charitní“ mluvčí bude záležet možný příjem rodin na jednotlivých farnostech. „Ale dokud běženci nepožádají o azyl a není jim uděleno povolení k pobytu, nedostanou se do nich. Nemůžu však mluvit za farnosti,“ konstatovala mluvčí Diana Tuyet-Lan Kosinová.

Církev chce vytvořit prostor pro obohacení společnosti

Některé farnosti se podle ní už zapojují do materiálních sbírek, které charita vyhlásila na pomoc uprchlíkům. A pokud by ČBK charitu požádala, zprostředkovala by umístění rodin do farností.

Biskupové už v červenci společně prohlásili, že vyzvou svoje farnosti a sbory k tomu, aby po dohodě s místními samosprávami, charitami a diakoniemi mezi sebe přijaly rodiny křesťanských migrantů.

„Jsme připraveni aktivně pomáhat v jejich integraci a vytvořit tím prostor pro obohacení naší společnosti. Zároveň jsme otevřeni hledání dalších možných forem pomoci,“ uvedli v prohlášení.

Do řešení problému se zapojují také tři zařízení pro děti.

Děti by případně mohly najít azyl ve třech krajských zařízeních

Tématem nelegální migrace už se průběžně zabývá hejtman i s celou krajskou radou sociálních demokratů. V tuto chvíli pracují především s informacemi policie.

„Téma připravenosti všech složek státní správy v regionu i samosprávy otevře hejtman Jiří Běhounek na nejbližším jednání bezpečnostní rady kraje 14. října,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Do procesu umísťování běženců jsou podle ní zapojována tři vhodná krajská zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. „Jejich kapacita je omezená. Ale situace v případě Kraje Vysočina není zatím závažná, nejsme hraničním krajem a nejsme ani cílovou destinací,“ dodala.

Krajský opoziční zastupitel Josef Mach (KDU-ČSL) pevně věří, že stále se zvětšující příval uprchlíků nezůstane stranou úterního jednání zastupitelstva na hejtmanství.

„Sociální komise a celkově kraj se tou problematikou bude muset jistě zabývat. Je to veliké politikum. Bude se řešit i dál v obcích. Jen sám stát toto nevyřeší,“ doplnil Mach.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz