Vysočina spustila kotlíkové dotace, lidé kvůli nim nocovali před úřadem

  • 38
Krajský úřad v Jihlavě začal ráno přijímat žádosti o takzvané kotlíkové dotace. Zájem lidí je enormní. Už od nedělního večera stáli žadatelé v mrazu před úřadem, za dopoledne jich úředníci zaevidovali mnoho stovek. Šanci mají na desítky tisíc korun, kraj mezi ně rozdělí 239 milionů.

První zájemci začali před krajský úřad v Jihlavě přicházet už v neděli kolem osmé hodiny večer. Strávili tu mrazivou noc, při níž teplota klesla na deset stupňů pod nulou. Úřad se otevřel až v šest hodin ráno, kdy se žadatelé mohli jít ohřát. Podávání žádostí začalo přesně v osm.

Kotlíkové dotace na Vysočině

Lidé na Vysočině mohou žádat o příspěvek na akce s uznatelnými náklady do 150 tisíc korun. Získat mohou dotaci 70 až 80 procent, tedy až 127 500 korun.

Nejnižší podpora se bude týkat nákupu kotle na uhlí, naopak nejvíc dostanou žadatelé, kteří koupí kotel pouze na biomasu nebo tepelné čerpadlo.

Ještě o pět procent vyšší dotaci mohou na Vysočině získat obyvatelé čtyř měst vykazujících zhoršenou kvalitu ovzduší. Jde o Humpolec, Pelhřimov, Třebíč a Velké Meziříčí.

O dotace na koupi nového kotle lze na Vysočině žádat vůbec poprvé.

Zdroj: ČTK

Krajský úřad kvůli tomu zřídil zvláštní stánek v budově B před sálem pro zasedání zastupitelstva. Čtyři úřednice během pondělního dopoledne obsloužily mnoho stovek klientů.

Mezi prvními odbavenými byli Tomáš Růžička s otcem Jaroslavem, kteří přijeli ze Žďárska. Ti přišli už v neděli o půl deváté večer.

„To nás byla hrstka, tak kolem dvaceti,“ popisovali pro agenturu ČTK. Oba se shodli na tom, že za slíbených sto tisíc korun dotace ta noc čekání stála. „To na ulici nenajdete,“ podotkli.

„Nikdo tady ale nestanoval nebo neležel ve spacáku. Lidé se chodili ohřívat do aut, spíš své místo ve frontě jen občas kontrolovali,“ popsal pracovník bezpečnostní agentury, který přes noc na sídlo úřadu v Žižkově ulici dohlížel.

Odbavování klientů šlo velice rychle. Jen za prvních 45 minut zaevidovali úředníci 600 žádostí. Jeden člověk jich sám přinesl hned 32. „Jde to opravdu rychle. Přijde člověk s dokumenty, dostane razítko a jde. Někteří využívají možnosti a nechávají si dokumenty zkontrolovat,“ popisoval z místa reportér MF DNES.

Peníze vystačí na 1600 kotlů, rozhoduje i čas podání žádosti

Cestu na krajský úřad vážil i František Poul z Vladislavi na Třebíčsku. „Mám 39 let starý kotel. Chtěl bych nový kondenzační plynový,“ řekl.

Vlasta Mokrá přijela podat žádost z Nového Veselí u Žďáru nad Sázavou. „Topím uhlím a topit jím budu i nadále. Potřebovala bych ale kotel s automatickým plněním. Jsem prý už stará, tak abych nemusela každou chvíli do sklepa,“ vysvětlovala.

Kraj Vysočina mezi žadatele rozdělí celkem 239 milionů korun. Mělo by to stačit na výměnu nejméně 1600 kotlů. „Jsem rád, že přišlo tolik lidí,“ nechal se slyšet krajský radní Zdeněk Chlád (ČSSD), který má tyto dotace na starost.

Úřad si příjem žádostí naplánoval na tři dny, skončit by měl ve středu. Zatím ale není jisté, zda termín dodrží a zda ho kvůli velkému počtu zájemců neukončí dříve. Podle mluvčí úřadu Jitky Svatošové rozhoduje i čas podání.

„Ti, kdo žádost podali v pondělí, mají velkou šanci na úspěch. Ale rozhodovat bude i správné vyplnění žádostí a další dokumenty - zejména v souvislosti s další fází - proplácením dotace,“ sdělila.

Podávat žádost nemusí lidé jen osobně na jihlavském úřadu. Poslat ji mohou rovněž e-mailem, přidat však musí ověřený podpis. Možné je žádost zaslat i poštou nebo přes datovou schránku. V těchto případech však žadatel nemá možnost nechat si formuláře ihned zkontrolovat. Zda uspěli, či nikoliv, se žadatelé dozví v dubnu nebo květnu.

Pokud budou peníze určené Vysočině skutečně rychle rozděleny, požádá radní Chlád o další na ministerstvu životního prostředí. Celkově se ministerstvo chystá do krajů na ekologičtější kotle poslat do roku 2022 devět miliard.

„Nicméně nemůžu v žádném případě slíbit, že ty nové peníze budou za stejných podmínek jako teď,“ upozornil Chlád.

,