Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdraví z Posázaví slaví. Pribina si letos připomíná dvě kulatá výročí

  10:02aktualizováno  10:02
Jeden z nejvýznamnějších potravinářských podniků na Vysočině slaví kulaté výročí. A hned dvě najednou. Letos je to přesně 90 let, co byly vytvořeny základy dnešní Pribiny v Přibyslavi. A před dvaceti lety zažil podnik znovuzrození pod francouzským koncernem Bongrain.

Přibyslavská Pribina si letos připomíná dvě kulatá výročí. Takto se v závodě vyrábělo v padesátých letech minulého století. Způsob produkce se razantně změnil až po odkoupení firmy francouzským koncernem Bongrain. | foto: ČTK

Obě výročí si firma, která celou dobu existence sídlí v areálu v Hesově, přibyslavské místní části, náležitě připomene. V sobotu 31. srpna proběhne oslava pro všechny zaměstnance firmy a jejich rodiny, bývalé pracovníky i širokou veřejnost na přibyslavském náměstí. "Mlékařské veřejnosti" pak chce Pribina svá výročí připomenout na Mlékárenském dnu na počátku září.

Výrobce už bezmála šest desetiletí oblíbeného Pribináčku vznikl jako mlékařské družstvo v roce 1923. Ve svých počátcích se zaměřilo na výrobu sýrů. Družstvo se rozvíjelo. Během druhé světové války začalo experimentovat s výrobou plísňových sýrů.

Slávu Pribině ale přinesla až padesátá léta a produkce Pribináčků. Slogan "Pramen zdraví z Posázaví" znala celá republika. "Už tenkrát byl Pribináček koncipován tak, aby měl chuť, kterou mají děti rády, a aby jim to dodalo energii," říká jednatel Pribiny Oldřich Obermaier.

Za půl století se na Pribináčku změnilo jediné, jeho trvanlivost. V minulosti ho bylo potřeba spotřebovat do 24 hodin. "Kvůli distribuci a trvanlivosti byl k dostání pouze v Praze a v Havlíčkově Brodě," řekl Obermaier.

Sovětská balička putovala zpět na Ukrajinu. A ještě tam sloužila

Pribináček je jinak stále stejný, zato v samotné Pribině se toho změnilo mnoho. Areál sice vypadá podobně, nové je ale takřka vše uvnitř. Může za to francouzský koncern Bongrain, který Pribinu v roce 1993 v privatizaci koupil. A to je právě ono druhé kulaté výročí.

"To Pribinu zachránilo. Jinak by po revoluci skončila podobně jako tři čtvrtiny dalších mlékáren v republice. Buď by zanikla, nebo by horko těžko přežívala jen jako malý podnik lokálního významu," konstatoval druhý z jednatelů závodu Václav Žatečka.

Fotogalerie

Bongrain pomohl Pribinu modernizovat, nahradil veškeré stroje, na nichž se dělalo ještě těsně po válce.

"Když si francouzští zástupci areál prohlíželi, zaujal je tam jeden stroj v šeru. Ptali se, co to je. Byla to balička sovětské výroby, kterou Pribina používala od padesátých let," vzpomněl Obermaier.

"Hned šla ze závodu a nahradil ji nový stroj. A tuhle sovětskou ,baličku‘ se nám pak nakonec podařilo prodat na Ukrajinu, kde ještě sloužila," dodal pobaveně. Podle něho bylo před dvaceti lety v závodě zhruba 80 procent strojů vhodných leda do šrotu.

Dnes je z Pribiny jeden z největších zpracovatelů mléka a výrobců sýrů a smetanových krémů v republice. Ročně na jejich výrobu spotřebuje 110 milionů litrů mléka.

"Kupujeme ho pouze ze čtyřicetikilometrového okolí Přibyslavi. Mléko z Vysočiny vždycky bylo kvalitnější," říká Oldřich Obermaier.

Pribina posledních dvacet let patří do skupiny Bongrain. Součástí této skupiny je Pribina v Přibyslavi i mlékárny v Hodoníně a Sedlčanech. Společně jsou největším producentem sýrů v České republice. Přibyslavský podnik si v posledních letech drží ustálený počet přibližně 360 zaměstnanců.

V roce 2010 se Pribina a podnik v Hodoníně spojily v celek TPK.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Ledečsko o přímé autobusy do Brodu nepřijde, uhájilo čtyři spoje denně

Hlavní část nového dopravního terminálu už využívají cestující. Autobusy...

Obyvatelé Ledečska by ani v budoucnu neměli přijít o přímé autobusové spoje do Havlíčkova Brodu. Jezdit by měly dva...

Údajné dluhy vymáhal opilý recidivista s palicí v ruce, skončil ve vazbě

Palice, se kterou opilý recidivista zaútočil na ženu.

S mohutnou palicí v ruce a téměř dvěma promile se v sobotu vydal vymáhat údajné dluhy jednatřicetiletý recidivista. Po...

Novou střechu má mít stadion v Jihlavě za rok, do hry se vrací nová hala

Bezproblémový provoz Horáckého zimního stadionu v Jihlavě vyžaduje další...

Zastupitelé Jihlavy odsouhlasili koncepci oprav Horáckého zimního stadionu. Vypracovala ji společnost Invin. Podle ní...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz