Jedním ze dnů, na nějž chce Přibyslav výjimku z nočního klidu, je poslední den v roce. Oslavy Silvestra však samo město nepořádá. Ilustrační snímek

Jedním ze dnů, na nějž chce Přibyslav výjimku z nočního klidu, je poslední den v roce. Oslavy Silvestra však samo město nepořádá. Ilustrační snímek

Přibyslav protestuje proti zákonu o klidu vyhláškou s desítkami výjimek

  • 7
Čtyřtisícová Přibyslav na Havlíčkobrodsku svérázným způsobem protestuje proti novele zákona určujícího dobu nočního klidu. Do vyhlášky, která jako jediná může zajistit výjimku a konec společenských akcí posunout za dvaadvacátou hodinu, zařadila desítky událostí. Včetně třeba soukromých oslav.

„Cítíme obrovský tlak na sešněrování veškerého života zákony, předpisy, nařízeními a vyhláškami. Chceme tímto prostřednictvím poukázat na nesmyslnost novely zákona. Snad se někdo odpovědný chytne za nos a ten paskvil zruší,“ vysvětluje přibyslavský starosta Martin Kamarád (ODS).

Novela zákona platného od letošního října stanovuje povinnost vyjmenovat a datovat rok dopředu obecní vyhláškou akce, kterým radnice povoluje skončit až v pozdních nočních hodinách. Události, které ve vyhlášce nejsou, musí skončit před dvaadvacátou hodinou (psali jsme zde).

V Přibyslavi novelu mocně kritizují a dlouho s ní bojovali. Nakonec drtivá většina zastupitelů schválila vyhlášku, v níž jsou vyjmenované desítky událostí. Kromě městských slavností, pouti nebo hudebních festivalů jsou v ní klasické vesnické zábavy i soukromé akce a oslavy.

„Prostřednictvím webových stránek a Přibyslavského občasníku jsme oslovili občany a zdejší organizace, aby si sami navrhli akce a dny, na které chtějí výjimku z nočního klidu,“ přiblížil Kamarád postup úřadu. „Všechny jsme do vyhlášky zahrnuli,“ dodal.

Sešlo se množství podnětů. Jen třeba zastupitelka Anna Šnýdlová zvolená za ODS jich podala zhruba deset. Jde třeba o pálení čarodějnic, oslavy silvestra, ale i soukromé akce u příležitosti narozenin v rodině.

„Podala jsem všechny tyto žádosti právě na protest proti novele zákona. Pokládám za nesnesitelné, co všechno se už přikazuje a zakazuje. Místo, aby se podporovala vzájemná slušnost a zvykové právo, všechno regulují vyhlášky a zákony,“ svěřila se.

Ministerstvo vnitra nám vyhlášku vrátí, obává se místostarosta

Vyhlášku Přibyslavští schválili téměř jednomyslně. Ruku pro ni nezvedli jen tři zastupitelé. Mezi nimi byl třeba i místostarosta Michael Omes (KDU-ČSL).

„Důvodem byla obava, že nám ministerstvo vnitra vyhlášku neschválí a vrátí ji k přepracování. Osobně se domnívám, že to tak dopadne,“ podotkl.

Ani on sám ale není zastáncem novely zákona o nočním klidu. „Pokud chtějí lidé do noci něco slavit, nebraňme jim. Ale v první řadě by měli oni sami mít nějakou slušnost a měli by respektovat jeden druhého. Není však dobré tuto slušnost vymáhat vyhláškami,“ zmínil.

Zda přibyslavská vyhláška s desítkami akcí vyjmutých z nočního klidu bude platit, opravdu zatím není jisté. Jestliže město či obec přijme nějakou vyhlášku, musí ji odeslat ministerstvu vnitra. To zkontroluje, zda vyhláška v něčem neodporuje zákonu nebo ho nepřekračuje.

„Když nám vyhlášku ministerstvo neschválí, bude náš postup záležet na důvodech jejího odmítnutí. Pokud bude pouze technického rázu, chybu napravíme a vyhlášku schválíme znovu,“ řekl Martin Kamarád.

Pokud neuspějí, hodlají se obrátit na právníky a soud

Jestliže ale důvody budou jiné než pouhé formální nedostatky a desítky výjimek nočního klidu neprojdou, hodlá se pak Přibyslav obrátit na právníky a spor řešit případně i soudní cestou.

„Zastupitelé přeci nemohou rozhodovat o tom, které jim nahlášené akce se mohou protáhnout přes 22. hodinu a které ne,“ zdůrazňuje starosta.

Až dosud mohly samosprávy operativně udělovat výjimky třeba jen pár dní předem. Ministerstvo změnu zákona zdůvodňovalo tím, že dosud neexistovala jednotná pravidla, přičemž akcí přesahujících noční klid a stížností na jeho rušení přibývalo.

„Občané musí mít možnost se na akce spojené s hlukem v nočních hodinách připravit, proto to musí být předvídatelné,“ řekla už dříve náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová.

Mnoho představitelů místních samospráv i některé kraje, včetně třeba Vysočiny, však řešení této věci vyhláškou odmítá. Podle nich toto řešení mimo jiné zamezí konání nárazových akcí, například spontánních oslav sportovních úspěchů.