Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město bude na pejskaře jako pes. Komu zvíře utíká, může čekat policii

  15:57aktualizováno  15:57
Volně pobíhající psi po dlouhou dobu rozčilovali obyvatele Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. A to tak vytrvale a soustředěně, až radnice hodlá trestně stíhat majitele, jimž pes opakovaně uteče.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Případy volně pobíhajících psů budeme řešit velice razantně,“ zdůraznil přibyslavský starosta Martin Kamarád (ODS). Jak vysvětlil, volně pobíhající zvířata bude město odchytávat a každé pečlivě zdokumentuje.

Pokud se podaří dohledat majitele, psa mu s náležitým výchovným pohovorem vrátí. „Jakmile se ale bude toulání volně pobíhajících psů opakovat, předáme to jako provinění proti veterinárním zákonům policii,“ prohlásil Kamarád.

Přísný postup se radnice rozhodla uplatňovat poté, co zastupitelstvem neprošla vyhláška regulující volný pohyb psů po městě a jeho místních částech. Byť nad její podobou strávili zastupitelé několik měsíců, nenašla se mezi nimi ve finále většina, která by pro ni zvedla ruku.

Impulzem ke snaze omezit pobíhání psů po městě byly události z poloviny loňského roku. Volně pobíhající psi několikrát ohrozili obyvatele města. Mezi lidmi se v Přibyslavi rozproudila vzrušená debata, jak na tyto události reagovat a zamezit jim.

„Přijali jsme usnesení, že se začneme zabývat vytvořením vyhlášky, která by volný pohyb psů v Přibyslavi a našich obcích omezila,“ začíná popisovat loňský humbuk, který ale nakonec vyšel zcela naprázdno, přibyslavský místostarosta Michael Omes (KDU-ČSL).

Zákaz by nebyl vymahatelný, chybí městská policie

Vedení města jakousi interní anketou oslovilo všechny zastupitele, jak by si oni sami vyhlášku představovali. A zjistilo, že co zastupitel, to jiný názor. A že je i mnoho těch, kteří nemají názor žádný - ti neodpověděli vůbec. „Někdo chtěl povolit pohyb psa pouze na vodítku v celém městě, jiní s žádnými omezeními a vyhláškami nesouhlasili,“ podotkl Omes.

Nakonec se sešlo pět návrhů. Největší podporu získal ten, jenž zakazoval volný pohyb psů v městské památkové zóně a v centrech místních částí. Jenže když se lámal chleba, zvedla pro něj ruku jen třetina zastupitelů.

„Zákaz nebyl vymahatelný. Nedokázali bychom to kontrolovat bez městské policie nebo kamerového systému,“ podotkl Omes. On sám, stejně jako starosta Martin Kamarád, žádným velkým příznivcem vyhlášky nebyl.

„Je to všechno v lidech, většina dodržuje i nepsaná pravidla. Ale vždy se objeví někdo, kdo je poruší. Ať už s vyhláškou, nebo bez vyhlášky,“ konstatoval Kamarád.

Problematiku volně pobíhajících psů bude radnice i nadále sledovat a hledat uspokojivé řešení. Na území města přidá koše a pytlíky na psí exkrementy. A než najde jiný způsob, jak postupovat, chce být na neposlušné páníčky jako pes.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz