Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh firmy na rekordy začal v roce 1986 pletením obří šály na táboře

  12:49aktualizováno  12:49
Původně chtěl být učitelem. Dnes má Miroslav Marek v Pelhřimově firmu na rekordy, slavící kulatiny. Můj sen byl dělat v domě dětí a věnovat se jim, říká. Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově oslavilo nedávno dvacáté výročí svého vzniku symbolickým zápisem obří tužkou.

Prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek a největší péřová bunda. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

U vzniku instituce, která v Česku zaznamenává rekordy a kuriozity, byl tehdy i její současný prezident Miroslav Marek. Jeho Agentura Dobrý den oficiálně zastřešuje všechna česká nej a vydává ty nejlepší knižně.

O jejím fenoménu a těch, kteří často neuvěřitelné rekordy tvoří, dokonce vznikl celovečerní film Největší z Čechů.

Fotogalerie

Dvaapadesátiletý majitel „firmy na rekordy“ chtěl být přitom původně učitelem.

„Můj sen byl dělat v domě dětí a mládeže a věnovat se dětem. Všichni o tom věděli, a když jsem se vracel z vojny, tak shodou okolností jedna pracovnice odcházela a já jsem nastoupil místo ní. Strávil jsem tam osm let a vedl oddělení pro mládež. Práce s dětmi byla ta největší škola. Na rovinu totiž člověka klidně pošlou do háje, když vymyslí něco, co je nezajímá,“ říká Marek.

První rekord „upletli“ na dívčím táboře

Marek už od střední školy jezdil s dětmi na letní tábory, což mu i přes jeho vytížení zůstalo dodnes. Právě na jednom z nich vznikl také nápad na zřejmě první ze stále nekončící řady rekordů.

"V roce 1986 jsem téměř na poslední chvíli dostal na starost dívčí tábor zaměřený na rukodělné práce. Chtěl jsem ho něčím ozvláštnit, a tak mě napadlo uplést nejdelší šálu. Takže když holky byly v noci na hlídce nebo měly službu na bráně, tak aby nemarnily čas, začaly plést. Šála měřila po týdnu přes pětadvacet metrů," vzpomíná Marek.

To bylo právě v době, kdy v Mladém světě - tehdy stěžejním časopise pro mladé, jak Marek podotýká - vyšla zpráva, že Ladislav Kochánek uzavírá vydání své knihy Tisíc československých nej s výzvou, aby se mu ozval každý, kdo má námět na rekord.

„My jsme mu ten náš ale napřed neposlali. Známí, co to také četli, nás ale nakonec přemluvili, a tak jsme mu napsali. On nás pak zavalil údaji o rekordech v pletení, a díky tomu jsme se seznámili,“ popsal rekordmanské začátky Marek.

V kotrmelcích z Pelhřimova na Křemešník

Už v roce 1986 založil při pelhřimovském domě dětí klub, který o tři roky později dostal název Dobrý den, a začal spolu s dalšími dvěma nadšenci - Josefem Vaňkem a Lubošem Rafajem - pořádat akce, na nichž se lidé nejen bavili a jezdili na výlety, ale postupně se i pokoušeli o první rekordy.

Pod hlavičkou klubu také vznikl v září 1990 v Pelhřimově první světový rekord.

Dvanáct klubových členů tehdy zdolalo dvanáctikilometrový úsek z Křemešníku do Pelhřimova pomocí kotrmelců, kterých v průběhu víc než osmi hodin udělali neuvěřitelných 10 684. Rekordů a aktivit přibývalo a na řadu přišlo i pořádání prvních ročníků dnes už legendárních festivalů rekordů.

"Pak už to dál nešlo časově skloubit s prací, a tak jsem odešel na volnou nohu. K tomu jsem ještě psal do okresních novin sport, ale i o rekordech, když zrovna nějaký byl," popisuje Marek.

Obří lžičku měli doma v obýváku

Ten zprvu některé rekordní exponáty, které začaly na festivalech vznikat nebo je lidé posílali, shromažďoval u sebe doma.

"V obýváku jsme třeba měli obří lžíci vyřezanou z jednoho kusu topolového dřeva, dlouhou 253 centimetrů," podotkl Marek.

Také proto na konci června roku 1994 po dvouletém úsilí o získání prostor otevřel v Pelhřimově v historické jihlavské věži Muzeum rekordů a kuriozit.

„Zatímco dole se slavnostně přestřihávala páska, v posledním patře se ještě dokončovaly úpravy expozice. Tak hektická to tehdy byla doba,“ připomíná Marek.

V muzeu jsou k vidění obří exponáty - jako již zmiňovaná lžíce, největší štětka na holení, nejdelší šála, největší pyžamo či péřová bunda, nebo naopak nejmenší džbánek či nejmenší jízdní kolo.

Na muzeum navázala později také expozice Zlaté české ručičky, představující kolekci stovky předmětů od funkčního parního stroje ze skla až po kytaru ze sirek, vypovídající o šikovnosti a neuvěřitelné píli jejích tvůrců.

Obě expozice spojuje venkovní procházka Českou knihou rekordů, půldruhakilometrový okruh městem, představující další z předmětů, které se do muzea nevešly - například největší konvici na čaj, hrnec a trychtýř, obří židli, šachovou figurku nebo největší turistický rozcestník.

V roce 1995 se klub Dobrý den oficiálně transformoval ve stejnojmennou agenturu rekordů a kuriozit, kde byl Marek, dnes její prezident, zprvu jediným zaměstnancem.

Česká kniha rekordů poprvé v angličtině

Agentura se postupně rozšiřovala až do dnešní podoby, která trvá posledních asi deset let.

!Je nás šest, ale jsou chvíle, kdy máme desítky spolupracovníků, hlavně dobrovolníků, kteří nám pomáhají při akcích. Jsou za tím tisíce hodin, statisíce najetých kilometrů křížem krážem po republice. Klademe si za cíl, aby Pelhřimov byl stále městem rekordů, a proto chceme nadále rozšiřovat i rekordy v ulicích. Dál také zaznamenáváme stovky rekordů ročně po celé republice a s tím souvisí i rozšiřování expozic a exponátů v muzeu rekordů. Všechno zkrátka běží dál tak, jak má,“ dodává Miroslav Marek, v jehož šlépějích se vydal také jeho syn Jakub.

Zatím posledním počinem agentury, která spravuje českou databanku rekordů, je vydání dalšího pokračování České knihy rekordů, tentokrát poprvé i v anglické verzi.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Najdete na iDNES.cz