Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez prachu a po malých kouscích. Zvláštní bagr polyká pavilon nemocnice

  18:53aktualizováno  18:53
Interní pavilon jihlavské nemocnice prochází rekonstrukcí, která by měla trvat tři roky. Dělníci postupně opravují všechna oddělení, přičemž ta, jichž se zrovna stavební práce týkat nebudou, potřebují fungovat bez větších omezení. K tomu má přispět i nejnovější pomocník: unikátní sací bagr.

Už na první pohled je zřejmé, že se v budově usilovně pracuje. Z jedné strany jezdí nahoru a dolů v pravidelných intervalech výtah s dělníky, staveniště je odděleno zábranami a celkový dojem doplňuje i neustálé vrtání a bouchání.

Jedna věc tady ale přece jen nesedí. Chybí totiž obvyklá oblaka prachu z rozbitých zdí a popadané suti. „Od toho tady máme tenhle sací bagr,“ vysvětluje správce nemocničních budov Jozef Pavlík a ukazuje na nenápadný stroj namontovaný na podvozku nákladního auta.

Pro lepší představu přirovnává bagr k velkému vysavači. A hned poté, co si ho všichni narychlo zevrubně prohlédneme, nás vede dovnitř budovy k výtahu, abychom se podívali přímo na staveniště.

Kabina se zastavuje ve čtvrtém patře, kde oddělení překvapivě funguje bez zjevného omezení. O rekonstrukci tady začali pacienti pohybující se zrovna po chodbách uvažovat možná teprve ve chvíli, kdy nás viděli vystupovat z výtahu s helmou na hlavě.

Potrubí obřího vysavače je až padesát metrů dlouhé

„Teď musíme ještě dvě patra po schodech,“ upozorňuje nás průvodce. A o chvíli později už otevírá dveře do prostoru, který připomíná všechno možné, jen ne nemocniční pavilon.

Fotogalerie

Zčásti či úplně rozbořené zdi, všude spousta suti, rozbitých cihel, zeminy, kabelů... Mezitím se ve zdejším labyrintu s naprostou samozřejmostí pohybují dělníci.

My „vetřelci“ si raději ještě důkladněji utahujeme helmu a držíme se pokud možno na jednom místě. „Přišli jsme právě ve chvíli, kdy se plný kontejner odstavuje mimo areál, takže musíme počkat, než nám vysavač znovu pustí,“ vysvětluje Pavlík.

Zatím tedy postáváme u potrubí, které leží na podlaze, je pospojované z několika trubek, na některých místech ohnuté a celkově prý dosahuje délky zhruba padesáti metrů. Včetně části spuštěné dolů z budovy přímo do bagru.

Velké kusy had nespolkne, vyřeší to rány kladivem

„Tak můžeme začít,“ hlásí o pár minut později vedoucí zednické party. Trojice dělníků okamžitě sahá po lopatě a začíná s krmením „plastového hada“. „Počkat, někde se to v ohybu zaseklo. Kolikrát jsem vám už říkal, že tam nemůžete dávat moc velké kusy,“ ozývá se výtka.

Po několika úderech kladivem se nakonec suť přece jen pohne a pak už jde všechno bez problémů. Velké kusy se těsně před vhozením do potrubí rozbíjejí a jedna pořádná hromada zdiva rychle mizí.

„Do pátku by takhle měly zmizet i všechny ostatní. Pak bagr odejde a vrátí se, až budeme dělat další patro,“ vysvětluje Pavlík.

Bez sacího pomocníka by podle něj práce trvaly jednak výrazně déle a najmout by se také muselo mnohem více dělníků. Především by však byla opravovaná nemocniční budova po většinu času zahalena v obrovském dýmu prachu.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz