K pomníku prezidenta Ludvíka Svobody do Hroznatína během své návštěvy Vysočiny Miloš Zeman nezavítá. I přes to, že na letošek připadá několik se Svobodou spojených kulatých výročí.

K pomníku prezidenta Ludvíka Svobody do Hroznatína během své návštěvy Vysočiny Miloš Zeman nezavítá. I přes to, že na letošek připadá několik se Svobodou spojených kulatých výročí. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Zeman se při návštěvě Vysočiny vyhne rodišti Svobody. Navzdory výročí

  • 12
Prezident Miloš Zeman bude tento týden jezdit rodným krajem svého předchůdce Ludvíka Svobody. Jeho rodiště v Hroznatíně na Třebíčsku ale mine. A to i přes to, že letos jsou se Svobodou spojena kulatá výročí. Vztah prezidenta k jeho někdejšímu předchůdci je totiž kvůli roku 1968 rezervovaný.

Jsou to tři kulatá výročí. Letos uplyne 120 let od narození československého prezidenta Ludvíka Svobody. Pocházel z Hroznatína na Třebíčsku a před sedmdesáti lety byl oslavován jako jeden z největších tuzemských hrdinů druhé světové války. Za to k němu chová úctu i současný prezident Miloš Zeman.

Navíc se Svobodova dcera Zoe Klusáková dožívá v letošním roce devadesátky. Ta Zoe Klusáková, která se za války schovávala před nacisty v Novém Telečkově ve skrýši vyhloubené pod podlahou. Byly tam spolu s matkou, pozdější první dámou.

Prezident Miloš Zeman bude tento týden jezdit po Třebíčsku. Do Hroznatína ale přes uvedená výročí jet nehodlá.

„Návštěva prezidenta v rodišti Ludvíka Svobody by potěšila nejen mne a členy společnosti. Také by to bylo ocenění pro profesorku Zoe Klusákovou. Jen pochybuji, že si Miloš Zeman najde čas, neboť jeho postoj ke Svobodovi je řekněme dvojaký,“ uvedl Josef Láznička z Velkého Meziříčí, krajský předseda Společnosti Ludvíka Svobody pro Vysočinu.

Za rok 1968 zařadil Zeman Svobodu mezi zbabělce

Zeman krátce před prezidentskými volbami uvedl, že Svobodovi patří úcta a dík, protože bojoval za osvobození tehdejšího Československa od fašismu. K jeho činům v roce 1968 má ale výhrady.

Prezident Ludvík Svoboda.

Později - už jako prezident - označil Zeman Svobodu za zbabělce v souvislosti s rokem 1968. Do stejné skupiny zařadil i další tehdejší představitele Československa v čele s Alexandrem Dubčekem.

Zeman opakovaně zdůrazňuje, že jediný, kdo se této kritice vymyká, je František Kriegel. Ten sám z českých a slovenských politiků odmítl podepsat v roce 1968 Moskevský protokol.

Svobodovi příznivci následně v Hroznatíně u Svobodova pomníku vyzvali Zemana, aby se za slova o zbabělci omluvil. Dodnes se omluvy nedočkali.

„Pokud jde o působení Ludvíka Svobody ve funkci prezidenta republiky v době normalizace, je zapotřebí vzít v úvahu jeho výrazně zhoršený zdravotní stav a tím i snížené schopnosti rozhodování,“ uvedl Miloš Zeman před časem pro vysočinskou přílohu MF DNES.

Hroznatín mezi náměty na návštěvu nebyl, tvrdí hejtman

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman nyní zastávku v Hroznatíně nezvažoval. „Třídenní program návštěvy kraje je především zaměřen na setkání pana prezidenta s občany měst a obcí,“ uvedl mluvčí.

Hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD), který bude Zemanovým průvodcem při návštěvě Vysočiny, prozradil, že prezident vyslovil několik námětů, kam by chtěl zavítat. Hroznatín mezi nimi nebyl.

„Návrh programu byl natolik naplněn, že o další aktivity nebyl rozšiřován,“ uvedl hejtman. Kraj pod jeho vedením nemá s Ludvíkem Svobodou problém. Hejtmanství před nedávnem podpořilo 80 tisíci vytvoření pamětního kamene na počest komunistického prezidenta v Hroznatíně.

Miloš Zeman navštíví ve čtvrtek na Třebíčsku třeba Náměšť nad Oslavou, kde měl po válce na zámku sídlo další z jeho předchůdců Edvard Beneš. Pojede i na náměšťskou základnu vrtulníkového letectva a položí též květiny k pomníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou. V Nové Vsi na Třebíčsku navštíví firmu Mann+Hummel.