Prezident se chce stěhovat z Vysočiny, na chalupě mu prý vadí schody

  17:14aktualizováno  17:14
Prezident Zeman po odchodu do důchodu zřejmě opustí „své“ Nové Veselí na Ždársku, kde má chalupu. Tu plánuje jen navštěvovat, žít by chtěl v Mnichovicích u Prahy, kde si vyhlédl pozemek pro bungalov. Sousedy tím překvapil a tvrdí, že za stěhováním jsou schody v chalupě i Zemanův zdravotní stav.

Než se stal Miloš Zeman českým prezidentem, bydlel v Novém Veselí na Žďársku. V někdejším veselském zámku vlastní od osmdesátých let dodnes dvě místnosti. A ke krásám Vysočiny se ve svých proslovech stále vrací.

Proto některé obyvatele Vysočiny minulý týden překvapil prohlášením, že svoji budoucnost po odchodu z Pražského hradu spojuje spíše s Mnichovicemi nedaleko Prahy. Byl se tam v létě podívat na pozemek, kde si možná nechá postavit bungalov.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ale bude Miloš Zeman jezdit dál i na Vysočinu. „V bungalovu pan prezident plánuje bydlet se svou rodinou za čtyři a půl roku, až skončí druhý mandát,“ sdělil mluvčí.

Starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek (KDU-ČSL) se doslechl o prezidentových mnichovických úvahách z médií. Když se spolu před nedávnem setkali, tak na to řeč nepřišla. „Záleží na jeho rozhodnutí, kde si postaví,“ říká starosta Nového Veselí. A dodal, že v prezidentských časech už stejně Zeman jezdí do městyse jen asi jednou ročně.

O prodeji bytu v Novém Veselí Zeman zatím neuvažuje

Podle prezidentových letitých sousedů je problémem, že jeho bydlení v Novém Veselí je bariérové. Špatně se mu tam už zvládají schody. Když tam byl naposledy začátkem prázdnin na dovolené, tak už vycházel ven jen minimálně.

Fotogalerie

O prodeji bytu tam ale neuvažuje. „On to nechce pouštět. Má tam velkou knihovnu, stále se mu líbí na Vysočině,“ popisuje Stanislav Černý, Zemanův soused z veselského mlýna. A počítá s tím, že si spolu opět zahrají šachy, jak před časem plánovali.

Prezident Zeman se angažoval v Novém Veselí třeba při plánování obchvatu, který se má stavět už příští rok na jaře. Tedy jestli všechno dobře půjde. Se starostou městyse se o tom letos opět bavili. „Pomohl v prosazování obchvatu na začátku, protože kraj tomu nebyl původně nakloněn,“ připomněl starosta Křivánek.

Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) jsou přípravy obchvatu Nového Veselí tak daleko, jak rychle lidé ve vedení obcí pochopili prezidentovo doporučení, že pro to sami musí něco udělat.

A co se týká Mnichovic, tak Běhounek nemá bližší informace o prezidentových záměrech s bydlením. „Předpokládám, že jeho vztah k Vysočině se nezmění,“ dodal hejtman.

Dokud ve Veselí trávil Zeman důchod, bylo to pro Vysočinu oživení

Do Nového Veselí zajížděl za dnešním prezidentem i Běhounkův předchůdce a současný senátor Miloš Vystrčil (ODS). A to v mezidobí, kdy už Zeman nebyl premiérem a ještě se nestal prezidentem.

„Co se týká jeho pomoci Novému Veselí, vím, že svých kontaktů využíval. A to ať se to týkalo například zázemí pro házenou nebo dopravní infrastruktury,“ uvedl současný místopředseda ODS.

Ve funkci hejtmana považoval za prospěšné a výhodné, pokud bývalý premiér Vysočinu propagoval a zdůrazňoval, že k ní má specifickou citovou vazbu. „Několikrát vyslovil myšlenku o možnosti využití Vysočiny například jako místa pro trávení zbytku života seniorů z velkých měst. Sebe, do doby než se rozhodl znovu kandidovat na prezidenta, uváděl jako jeden z příkladů,“ doplnil Miloš Vystrčil. Opakovaně také od Zemana slyšel, že Vysočina je jedinečná krásou svojí přírody a že by bylo dobré toho více využívat i díky její poloze uprostřed republiky.

Doba, kdy nynější prezident trávil v Novém Veselí důchod, byla podle Vystrčila pro Vysočinu oživením a přínosem. „O jeho současném působení to bohužel nemohu říci,“ dodal.

Domy v Mnichovicích chce budovat soukromý investor

Starostka Mnichovic Petra Pecková (nezávislá) potvrdila, že Zeman byl v obci na soukromé návštěvě. Podle místních si byl prohlédnout pozemky, na nichž se mají stavět tři domy.

„Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov,“ řekl prezident minulý týden.

Následně upřesnil, že uvažuje o koupi pozemku, o stavbě bungalovu ještě ne. „Mám na to čtyři a půl roku a malý bungalov se dá postavit za rok,“ dodal prezident, který zahájil své druhé funkční období na začátku letošního března.

Tři domy chce na pozemcích v Mnichovicích vybudovat soukromý investor, zatím si podle starostky vyřizuje připojení na kanalizaci, vodovod a vybudování příjezdové komunikace.

Potřebuje ubytování pro sebe, svoji ženu, dceru, tchýni a psa

Zeman má v současné době trvalé bydliště v pražských Stodůlkách. Na politický důchod by koupí pozemku v Mnichovicích odešel do města, která má necelé čtyři tisícovky obyvatel.

Prezident to v TV Barrandov vysvětlil tak, že na Vysočině má jen dvě místnosti a potřebuje ubytování nejen pro sebe, ale i pro svoji ženu, dceru, tchýni a psa. „Do tohoto bungalovu, pokud to vyjde ať už v Mnichovicích nebo kdekoliv jinde, se za čtyři a půl roku s radostí nastěhuju a moje největší radost, to znamená číst knížky se konečně naplní,“ uvedl.

Pozemek si prezident přijel prohlédnout do Myšlína, místní části Mnichovic. Zajímavostí je, že Mnichovice dříve souvisely s výrobou plastových figurek pro děti - igráčků. Tyto figurky v současné době vyrábí v Novém Veselí, kde Zeman vlastní byt.

Autor:

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Kapela Jelen si dá skoro půlroční pauzu a vrátí se domů do Přibyslavi

Jelen čili (zleva) Tomáš Málek, Martin Kasal, Kateřina Tichá, Jindra Polák,...

Ještě tento týden absolvuje kapela Jelen vyprodané vánoční koncerty v Brně a Praze. Pak si dají její členové...

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Pelhřimovskem procházely svaté Lucie. Hlídaly, aby ženy neuklízely

Na snímku z Černova u Nové Bukové působí Lucie strašidelně, ale ve skutečnosti...

Na Pelhřimovsku drží velice vzácnou adventní tradici - předvánoční obchůzky svatých Lucií. Průvod, který míval až...

Najdete na iDNES.cz