Prezident se chce stěhovat z Vysočiny, na chalupě mu prý vadí schody

  17:14aktualizováno  17:14
Prezident Zeman po odchodu do důchodu zřejmě opustí „své“ Nové Veselí na Ždársku, kde má chalupu. Tu plánuje jen navštěvovat, žít by chtěl v Mnichovicích u Prahy, kde si vyhlédl pozemek pro bungalov. Sousedy tím překvapil a tvrdí, že za stěhováním jsou schody v chalupě i Zemanův zdravotní stav.

Než se stal Miloš Zeman českým prezidentem, bydlel v Novém Veselí na Žďársku. V někdejším veselském zámku vlastní od osmdesátých let dodnes dvě místnosti. A ke krásám Vysočiny se ve svých proslovech stále vrací.

Proto některé obyvatele Vysočiny minulý týden překvapil prohlášením, že svoji budoucnost po odchodu z Pražského hradu spojuje spíše s Mnichovicemi nedaleko Prahy. Byl se tam v létě podívat na pozemek, kde si možná nechá postavit bungalov.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ale bude Miloš Zeman jezdit dál i na Vysočinu. „V bungalovu pan prezident plánuje bydlet se svou rodinou za čtyři a půl roku, až skončí druhý mandát,“ sdělil mluvčí.

Starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek (KDU-ČSL) se doslechl o prezidentových mnichovických úvahách z médií. Když se spolu před nedávnem setkali, tak na to řeč nepřišla. „Záleží na jeho rozhodnutí, kde si postaví,“ říká starosta Nového Veselí. A dodal, že v prezidentských časech už stejně Zeman jezdí do městyse jen asi jednou ročně.

O prodeji bytu v Novém Veselí Zeman zatím neuvažuje

Podle prezidentových letitých sousedů je problémem, že jeho bydlení v Novém Veselí je bariérové. Špatně se mu tam už zvládají schody. Když tam byl naposledy začátkem prázdnin na dovolené, tak už vycházel ven jen minimálně.

Fotogalerie

O prodeji bytu tam ale neuvažuje. „On to nechce pouštět. Má tam velkou knihovnu, stále se mu líbí na Vysočině,“ popisuje Stanislav Černý, Zemanův soused z veselského mlýna. A počítá s tím, že si spolu opět zahrají šachy, jak před časem plánovali.

Prezident Zeman se angažoval v Novém Veselí třeba při plánování obchvatu, který se má stavět už příští rok na jaře. Tedy jestli všechno dobře půjde. Se starostou městyse se o tom letos opět bavili. „Pomohl v prosazování obchvatu na začátku, protože kraj tomu nebyl původně nakloněn,“ připomněl starosta Křivánek.

Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) jsou přípravy obchvatu Nového Veselí tak daleko, jak rychle lidé ve vedení obcí pochopili prezidentovo doporučení, že pro to sami musí něco udělat.

A co se týká Mnichovic, tak Běhounek nemá bližší informace o prezidentových záměrech s bydlením. „Předpokládám, že jeho vztah k Vysočině se nezmění,“ dodal hejtman.

Dokud ve Veselí trávil Zeman důchod, bylo to pro Vysočinu oživení

Do Nového Veselí zajížděl za dnešním prezidentem i Běhounkův předchůdce a současný senátor Miloš Vystrčil (ODS). A to v mezidobí, kdy už Zeman nebyl premiérem a ještě se nestal prezidentem.

„Co se týká jeho pomoci Novému Veselí, vím, že svých kontaktů využíval. A to ať se to týkalo například zázemí pro házenou nebo dopravní infrastruktury,“ uvedl současný místopředseda ODS.

Ve funkci hejtmana považoval za prospěšné a výhodné, pokud bývalý premiér Vysočinu propagoval a zdůrazňoval, že k ní má specifickou citovou vazbu. „Několikrát vyslovil myšlenku o možnosti využití Vysočiny například jako místa pro trávení zbytku života seniorů z velkých měst. Sebe, do doby než se rozhodl znovu kandidovat na prezidenta, uváděl jako jeden z příkladů,“ doplnil Miloš Vystrčil. Opakovaně také od Zemana slyšel, že Vysočina je jedinečná krásou svojí přírody a že by bylo dobré toho více využívat i díky její poloze uprostřed republiky.

Doba, kdy nynější prezident trávil v Novém Veselí důchod, byla podle Vystrčila pro Vysočinu oživením a přínosem. „O jeho současném působení to bohužel nemohu říci,“ dodal.

Domy v Mnichovicích chce budovat soukromý investor

Starostka Mnichovic Petra Pecková (nezávislá) potvrdila, že Zeman byl v obci na soukromé návštěvě. Podle místních si byl prohlédnout pozemky, na nichž se mají stavět tři domy.

„Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov,“ řekl prezident minulý týden.

Následně upřesnil, že uvažuje o koupi pozemku, o stavbě bungalovu ještě ne. „Mám na to čtyři a půl roku a malý bungalov se dá postavit za rok,“ dodal prezident, který zahájil své druhé funkční období na začátku letošního března.

Tři domy chce na pozemcích v Mnichovicích vybudovat soukromý investor, zatím si podle starostky vyřizuje připojení na kanalizaci, vodovod a vybudování příjezdové komunikace.

Potřebuje ubytování pro sebe, svoji ženu, dceru, tchýni a psa

Zeman má v současné době trvalé bydliště v pražských Stodůlkách. Na politický důchod by koupí pozemku v Mnichovicích odešel do města, která má necelé čtyři tisícovky obyvatel.

Prezident to v TV Barrandov vysvětlil tak, že na Vysočině má jen dvě místnosti a potřebuje ubytování nejen pro sebe, ale i pro svoji ženu, dceru, tchýni a psa. „Do tohoto bungalovu, pokud to vyjde ať už v Mnichovicích nebo kdekoliv jinde, se za čtyři a půl roku s radostí nastěhuju a moje největší radost, to znamená číst knížky se konečně naplní,“ uvedl.

Pozemek si prezident přijel prohlédnout do Myšlína, místní části Mnichovic. Zajímavostí je, že Mnichovice dříve souvisely s výrobou plastových figurek pro děti - igráčků. Tyto figurky v současné době vyrábí v Novém Veselí, kde Zeman vlastní byt.

Autor:


Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Náměstek hejtmana Pacal se vrací z Jihlavy do Třebíče. Bude starostou

Nový náměstek pro regionální rozvoj Pavel Pacal.

Krajskou vládu čeká další personální změna. Po vynucené výměně na postu náměstka hejtmana za hnutí ANO nyní míří zpět...

Nebereme, musíte jinam. V Jihlavě není možné sehnat lékaře specialistu

Při zánětlivých onemocněních klouby otékají a nemoc je i deformuje. Na snímku...

V Jihlavě chybějí lékaři specialisté. Problém se týká hlavně revmatologů, endokrinologů a odborníků na kožní nemoci....

Referendum vyhnalo Penny od Beranova. Je to chyba, říká část obyvatel

Takto mělo logistické centrum společnosti Penny Market ve Velkém Beranově dle...

Lidé z Velkého Beranova, ležícího kousek od dálnice D1 nedaleko Jihlavy, odmítli velký sklad Penny Marketu. Jeden z...

Najdete na iDNES.cz