Za Edvarda Beneše se zámek v Náměšti nad Oslavou stal prezidentským letním

Za Edvarda Beneše se zámek v Náměšti nad Oslavou stal prezidentským letním sídlem. Památka dodnes ukrývá stopy úprav, jež tomu předcházely. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Prezidenta Beneše v Náměšti pamatuje lednice i skrytá toaleta

  • 0
Místní národní výbor v Náměšti nabídl po válce prezidentu Edvardu Benešovi zkonfiskovaný zámek za letní moravské sídlo. Hlava státu si ho moc neužila, jen něco přes měsíc. Zámek ovšem kvůli jeho pobytu prodělal mnoho změn, které jsou dodnes patrné.

Stavební úpravy zámku si vyžádaly v letech 1946 až 1948 téměř osmnáct milionů korun. Přitom prezident Beneš se na zámku zdržoval minimálně. Byl tam čtrnáct dnů v červenci 1946 a šestnáct dnů v červnu 1947. Benešův třetí naplánovaný pobyt se již neuskutečnil. A to vlivem událostí z února 1948, zhoršení zdravotního stavu a následné abdikace.

Přesto je na zámku mnoho zákoutí, která Edvarda Beneše připomínají. Třeba stále využívaná kuchyň s lednicí a potravinovým výtahem. Nebo dodnes funkční elektrické vytápění a osvětlení nádvoří či terasy z Benešovy doby. V nezměněné podobě jsou po 65 letech i dovedně ukryté toalety, které v historických prostorách vznikly během prezidentské přestavby. A to včetně pochromovaných splachovadel a baterií na umyvadlech.

Nechybí ani rádio či telefony s ústřednou, zůstala i busta T. G. Masaryka od sochaře Vincence Makovského. V plánu byly také úpravy příjezdových cest tak, aby se z nich neprášilo (viz článek o proměně zámku s příchodem prezidenta).

Naopak jiné věci s příchodem prezidenta Beneše z náměšťského zámku zmizely. Třeba vzácné dřevěné obložení z 19. století, na němž byly obrazy. "Obložení bylo na osobní přání pana prezidenta strženo, protože se mu zdálo příliš tmavé," uvedl kastelán Marek Buš.

Kastelán plánuje, že v budoucnu by dosud nepřístupné prostory mohly být otevřeny návštěvníkům.