Takto vypadal Horácký zimní stadion v roce 1966, kdy se na něm hrálo a bruslilo...

Takto vypadal Horácký zimní stadion v roce 1966, kdy se na něm hrálo a bruslilo ještě pod otevřeným nebem. Střechy, která je v současné chvíli jeho nejbolavějším místem, se sportovní areál dočkal na podzim roku 1967. | foto: Archiv MAFRA

Jihlava stále neví, jak přestaví zimák. Za rok se zřejmě stavět nezačne

  • 7
Ještě před dvěma měsíci jihlavští politici slibovali, že chtějí zahájit rekonstrukci Horáckého zimního stadionu příští rok na jaře. Začátek opravy chátrající haly však bude s největší pravděpodobností odsunut. A to již poněkolikáté. Jihlava totiž stále nevybrala variantu, jak stadion přestavět.

Muž ve žlutém tričku s logem hokejové Dukly Jihlava se dožaduje jasné odpovědi: „Slibů už jsme slyšeli dost. Já chci, abyste mi tady dali nějakou záruku,“ cílí svou připomínku ke stolu, za nímž sedí jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) a jeho dva náměstci Jaromír Kalina (KDU-ČSL) a Vratislav Výborný (ČSSD).

„Tak politici jsou tady od toho, aby slibovali,“ odpovídá mu posledně jmenovaný.

Tato scénka se odehrála začátkem letošního ledna v salonku jihlavské pivovarské restaurace, kde politická reprezentace magistrátu probírala s hokejovými fanoušky možnosti přestavby šedesát let starého Horáckého zimního stadionu.

A jeden z příznivců Dukly Jihlava po politicích chtěl, aby se zaručili za to, že přestavba chátrající haly začne na jaře 2017. Tedy tak, jak jim právě na této besedě slíbili.

Do hry se vrací projekt, který se radním ještě nedávno nelíbil

Jenže uběhly necelé dva měsíce a už je zřejmé, že se na jaře 2017 s opravou stadionu nezačne.

I když menší naděje ještě žije. „Ryze hypoteticky - kdybychom se přiklonili k předchozímu projektu architekta Vladimíra Žáka, tak při určitých předpokladech, které momentálně nejsem schopen vyjmenovat, bychom to stihli,“ nerad přiznává časový skluz náměstek primátora Výborný.

Město, kterému stadion patří, totiž tápe, jakou cestou se vydat. První varianta počítá s tím, že se „opráší“ téměř devět let starý, již zmiňovaný projekt, jenž vytvořil pelhřimovský architekt Žák. Přitom ještě nedávno se zdálo, že je tato varianta „mrtvá“.

„Ten projekt se nám moc nelíbil. Zejména proto, že ho maloval architekt, který se zimními stadiony nemá příliš velké zkušenosti,“ říkal ještě v lednu primátor Chloupek.

Do hry však staré plány, z nichž byla zrealizována pouze vedlejší menší hala zimáčku, vrátila rychlost, s níž by mohly být naplněny.

Na rekonstrukci, která by se jimi řídila, už totiž existuje stavební povolení. „Pan Žák se nabídl, že dokumentaci upraví, aby například odpovídala současným normám,“ podotkl Výborný.

„S jihlavským magistrátem skutečně o zimním stadionu jednám,“ potvrdil sám architekt. Více se však o celé záležitosti nechtěl bavit.

Tato varianta má ovšem i své nevýhody. Kromě dopracování projektové dokumentace je potřeba zohlednit i to, že se magistrát s architektem bude zřejmě soudit o úhradu výměny rozstřílených podhledů na zimáčku, tedy v tréninkové hale Horáckého zimního stadionu.

„Ano, i to budou muset zastupitelé, až budou rozhodovat, zvážit,“ připustil Výborný.

Hlavní překážkou však je, že Žákův projekt počítá s tím, že by se v hlavní hale chladilo freonem. Dukla Jihlava, která stadion využívá, však požaduje čpavek. Tato změna v dokumentaci by si vyžádala nové kolo schvalování.

„Pokud bychom tuto změnu udělali, ztrácí tato varianta svou výhodu rychlosti,“ uvědomuje si náměstek primátora.

Jen aby se nám do toho nevložili aktivisté, obává se náměstek

Pak by mohla přijít na řadu druhá cesta. Město by si nechalo na základě studií, jež pro něj před časem vypracoval architekt Antonín Buchta, vypracovat novou projektovou dokumentaci. Nevýhodou této varianty je její časová náročnost, Jihlava totiž doposud nemá v ruce jediný „papír s razítkem“. Stadion by navíc mohl výrazně zasáhnout do přilehlého parku a muselo by být pokáceno několik stromů.

„Mám obavy, že kdyby se nám do toho vložili nějací aktivisté, táhlo by se to roky,“ uvědomuje si Vratislav Výborný.

Úplně proto nevyloučil ani možnost, že se větší rekonstrukce zimního stadionu opět odloží. V takovém případě by město nechalo pouze spravit střechu, jejíž životnost končí v roce 2019, a provedlo další nutné opravy. „A pak bychom počkali, co bude dál, a mohli bychom připravovat případně stavbu nového stadionu,“ doplnil Výborný.

„Zažil jsem pár podobných případů, jako je v Jihlavě, a vždy jsme dospěli k závěru, že než přestavovat starý stadion, je lepší postavit nový,“ tvrdil už dříve architekt Antonín Buchta, mimo jiné autor arén v Třinci či Liberci.

O tom, jakou cestou jít, se dnes budou bavit zástupci jihlavské koalice. Konečné slovo však budou mít zastupitelé.