Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po třech letech v soukromých rukou má zámek do hotelu stále daleko

  11:17aktualizováno  11:17
Před třemi roky si nový majitel převzal zámecký areál v Pohledu u Havlíčkova Brodu. Od té doby se v něm na první pohled nic nezměnilo. Oprýskané budovy připomínají ruiny. K budování slibovaného hotelu, veterinární kliniky či jízdáren dosud nedošlo. Zdání ale klame, zámek není tak zpustošený, jak vypadá.

Jedinou na první pohled viditelnou novinkou na pohledském zámku je socha Gryfa u vstupu do areálu. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Od ledna loňského roku zdobí vstup do areálu zámku další z obřích betonových plastik žďárského sochaře Michala Olšiaka - gryf, legendární tvor s hlavou orla a tělem lva. Pro neznalého návštěvníka je to jediná patrná novinka v areálu.

Před čtyřmi a půl lety obec schválila prodej zámku, před třemi roky si ho fyzicky převzal nový majitel. Sliboval areál přetvořit v zámecký hotel, kongresové prostory a veterinární kliniku se zaměřením na koně a jezdecký klub. Místo toho však na první pohled zámek chátrá dál.

„Zámek jsme neprodávali kvůli tomu, že bychom skočili na sliby, co z něho během pár let bude. Prodávali jsme ho čistě kvůli penězům. Ty jsme dostali a vyřešila se tím pro obec spousta věcí,“ vysvětluje pohledský starosta Milan Klement.

Historický areál by obec těžko kdy prodala nebýt obřích dluhů. Pohled na přelomu tisíciletí nezvládl financování stavby nové budovy školy a musel vracet státní dotace a platit penále, to vše v řádech desítek milionů korun. Za zámek získal 15 milionů korun.

Velkolepé plány obchodníka s komoditami na burzách

V roce 2011 prodej odsouhlasili pohledští zastupitelé. Zájemcem byla společnost H. H. Holding Group z Liberecka podnikatele Petra Zázvorky. „Rád bych začal s přestavbou areálu co nejdřív, okamžitě po vyřízení administrativy,“ plánoval v té době.

Fotogalerie

Obchodník s komoditami na mezinárodních burzách měl velkolepé plány. Za desítky milionů měl v úmyslu vybudovat kongresové prostory pro velké nadnárodní společnosti, zámecký hotel s restaurací, rehabilitační a fyzioterapeutické centrum, veterinární kliniku, krytou i venkovní jízdárnu. Také mluvil o kompletní obnově parku s fontánou, dětským hřištěm a venkovní posilovnou.

Jenže na první pohled nic z toho neexistuje, celý areál vypadá podobně zchátrale jako před pěti roky. „Pan majitel nevnímá žádné zpoždění nebo odchylky od plánu se zámeckým areálem. Své sliby dodrží, neslevuje z nich. Do budoucna se nechte překvapit,“ odmítá názory, že z plánů sešlo, Miroslava Kurková z vedení nově vytvořené společnosti Zámek Pohled.

Do zámku teklo vrchem i spodem, obnoven už je i park

A jak tvrdí, majitel už v areálu proinvestoval mnoho peněz. Zatím se však jednalo o práce, které nejsou až tak na očích veřejnosti. „Když zámek převzal, teklo do něj střechou. Bylo potřeba obnovit všechny inženýrské sítě včetně odtoku vody. Zámek byl odspodu mokrý. Všechny tyto problémy se podařilo odstranit,“ vyjmenovává Kurková.

V zuboženém stavu byl i zámecký park. Ten se novým vlastníkům podařilo obnovit. Dendrologické posudky ukázaly, co je kde třeba upravit. Podle toho také zahradníci postupovali, provedli ozdravné vazby i prořezání. „Teď už se staráme o pravidelnou údržbu,“ konstatovala Kurková.

Některé z částí zámku se dokonce podařilo obnovit natolik, že jsou obyvatelné. Další interiéry se postupně přestavují pro potřeby budoucích aktivit. „Některé části zámku jsou v tuto chvíli předmětem schvalování a úřednických procesů,“ doplnila Miroslava Kurková. Pro veřejnost jsou tyto prostory ovšem nepřístupné.

Zámecký areál ožil, zchátrale však vypadá i nadále

Celý zámecký areál se nicméně stává centrem podnikatelských a společenských aktivit. Funguje v něm například zahradnictví, začíná se budovat sokolnický dvůr Griffin (proto i ona socha Gryfa), konají se zde kulturní a společenské akce. V pronájmu je zde celá řada spolků.

„Areál je udržovaný, z větší části veřejně přístupný, koná se tam řada akcí. Bohužel, zvenku zámek vypadá pořád, jak vypadá, investované miliony nejsou vidět,“ pravil starosta Pohledu.

Netknuté je zatím i torzo nedostavěné budovy základní školy. Právě kvůli jejímu budování se Pohled dostal do obrovských problémů. V balíku se zámeckým areálem, parkem, kostelem, alejí a cestami ve středu obce ji rovněž získal nový majitel.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Najdete na iDNES.cz