Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po třech letech v soukromých rukou má zámek do hotelu stále daleko

  11:17aktualizováno  11:17
Před třemi roky si nový majitel převzal zámecký areál v Pohledu u Havlíčkova Brodu. Od té doby se v něm na první pohled nic nezměnilo. Oprýskané budovy připomínají ruiny. K budování slibovaného hotelu, veterinární kliniky či jízdáren dosud nedošlo. Zdání ale klame, zámek není tak zpustošený, jak vypadá.

Jedinou na první pohled viditelnou novinkou na pohledském zámku je socha Gryfa u vstupu do areálu. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Od ledna loňského roku zdobí vstup do areálu zámku další z obřích betonových plastik žďárského sochaře Michala Olšiaka - gryf, legendární tvor s hlavou orla a tělem lva. Pro neznalého návštěvníka je to jediná patrná novinka v areálu.

Před čtyřmi a půl lety obec schválila prodej zámku, před třemi roky si ho fyzicky převzal nový majitel. Sliboval areál přetvořit v zámecký hotel, kongresové prostory a veterinární kliniku se zaměřením na koně a jezdecký klub. Místo toho však na první pohled zámek chátrá dál.

„Zámek jsme neprodávali kvůli tomu, že bychom skočili na sliby, co z něho během pár let bude. Prodávali jsme ho čistě kvůli penězům. Ty jsme dostali a vyřešila se tím pro obec spousta věcí,“ vysvětluje pohledský starosta Milan Klement.

Historický areál by obec těžko kdy prodala nebýt obřích dluhů. Pohled na přelomu tisíciletí nezvládl financování stavby nové budovy školy a musel vracet státní dotace a platit penále, to vše v řádech desítek milionů korun. Za zámek získal 15 milionů korun.

Velkolepé plány obchodníka s komoditami na burzách

V roce 2011 prodej odsouhlasili pohledští zastupitelé. Zájemcem byla společnost H. H. Holding Group z Liberecka podnikatele Petra Zázvorky. „Rád bych začal s přestavbou areálu co nejdřív, okamžitě po vyřízení administrativy,“ plánoval v té době.

Fotogalerie

Obchodník s komoditami na mezinárodních burzách měl velkolepé plány. Za desítky milionů měl v úmyslu vybudovat kongresové prostory pro velké nadnárodní společnosti, zámecký hotel s restaurací, rehabilitační a fyzioterapeutické centrum, veterinární kliniku, krytou i venkovní jízdárnu. Také mluvil o kompletní obnově parku s fontánou, dětským hřištěm a venkovní posilovnou.

Jenže na první pohled nic z toho neexistuje, celý areál vypadá podobně zchátrale jako před pěti roky. „Pan majitel nevnímá žádné zpoždění nebo odchylky od plánu se zámeckým areálem. Své sliby dodrží, neslevuje z nich. Do budoucna se nechte překvapit,“ odmítá názory, že z plánů sešlo, Miroslava Kurková z vedení nově vytvořené společnosti Zámek Pohled.

Do zámku teklo vrchem i spodem, obnoven už je i park

A jak tvrdí, majitel už v areálu proinvestoval mnoho peněz. Zatím se však jednalo o práce, které nejsou až tak na očích veřejnosti. „Když zámek převzal, teklo do něj střechou. Bylo potřeba obnovit všechny inženýrské sítě včetně odtoku vody. Zámek byl odspodu mokrý. Všechny tyto problémy se podařilo odstranit,“ vyjmenovává Kurková.

V zuboženém stavu byl i zámecký park. Ten se novým vlastníkům podařilo obnovit. Dendrologické posudky ukázaly, co je kde třeba upravit. Podle toho také zahradníci postupovali, provedli ozdravné vazby i prořezání. „Teď už se staráme o pravidelnou údržbu,“ konstatovala Kurková.

Některé z částí zámku se dokonce podařilo obnovit natolik, že jsou obyvatelné. Další interiéry se postupně přestavují pro potřeby budoucích aktivit. „Některé části zámku jsou v tuto chvíli předmětem schvalování a úřednických procesů,“ doplnila Miroslava Kurková. Pro veřejnost jsou tyto prostory ovšem nepřístupné.

Zámecký areál ožil, zchátrale však vypadá i nadále

Celý zámecký areál se nicméně stává centrem podnikatelských a společenských aktivit. Funguje v něm například zahradnictví, začíná se budovat sokolnický dvůr Griffin (proto i ona socha Gryfa), konají se zde kulturní a společenské akce. V pronájmu je zde celá řada spolků.

„Areál je udržovaný, z větší části veřejně přístupný, koná se tam řada akcí. Bohužel, zvenku zámek vypadá pořád, jak vypadá, investované miliony nejsou vidět,“ pravil starosta Pohledu.

Netknuté je zatím i torzo nedostavěné budovy základní školy. Právě kvůli jejímu budování se Pohled dostal do obrovských problémů. V balíku se zámeckým areálem, parkem, kostelem, alejí a cestami ve středu obce ji rovněž získal nový majitel.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Najdete na iDNES.cz