Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden lyžování nadchl. Ale Vysoká se v superareál jen tak měnit nezačne

  16:16aktualizováno  16:16
Zimní týden s mrazy a dostatkem sněhu namlsal lyžaře z Havlíčkova Brodu. Opět začínají mluvit o razantní modernizaci a rozšíření nad městem ležícího skiareálu Vysoká. Jenže radnice nadšení brzdí. O projektu mluví už dva roky, za tu dobu nemá viditelný výsledek a nepostupuje příliš hladce.

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí, spustit jen dvě sněžná děla. Víc současné rozvody elektřiny a vody neutáhnou. To by se mělo změnit v první etapě modernizace areálu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ani ne dva týdny byl v provozu lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. V pondělí, i když ještě sníh na sjezdovce ležel v dostatečné vrstvě, musel být kvůli počasí uzavřen. V ledovou bažinu se změnilo parkoviště. Odejít z louky po svých bylo téměř nemožné. V úterý byl sice provoz obnoven, ale je otázka, na jak dlouho. Na sjezdovce se začala objevovat vydřená místa a výhled počasí nesliboval jejich dosněžení.

Sjezdovka Vysoká

  • Lyžařský areál Vysoká se nachází na stejnojmenném kopci přibližně pět kilometrů od Havlíčkova Brodu směrem na Šlapanov v nadmořské výšce 600 metrů.
  • Je odtud hezký výhled na západní stranu Českomoravské vrchoviny.
  • Pokud jsou příznivé podmínky, lyžuje se zde ve všední dny od 15.00 do 19.00, o víkendech pak mezi 9. a 19.hodinou.

Zdroj: www.lyzarhb.cz

Poté, co snad všechny brodské lyžaře minulý týden nadchl, je to kruté vystřízlivění.

„Z Brodu na Vysokou mířily autobusy s dětmi ze škol, každý den jsme tu měly dva. Domluvené byly i na tento týden, ale museli jsme je zrušit,“ konstatoval Aleš Kadlec, předseda TJ Lyžař, která areál pět kilometrů od Brodu provozuje. Proto se opět začalo mluvit o tom, co udělat, aby se na Vysoké mohlo lyžovat déle.

Před dvěma roky havlíčkobrodská radnice představila záměr na razantní rozšíření a vylepšení areálu. Čtyři sjezdovky, sedačková lanovka, nová příjezdová cesta, parkoviště i dětské centrum. To vše investice za odhadovaných více než sto milionů zahrnovala. Z Vysoké by udělala největší lyžařský areál mimo hor v pohraničí republiky.

Jenže je to s ním jako s počasím a se sněhem. Dobré zprávy pro lyžaře nejsou. A pokud se objeví, je jich pomálu a jen po malých dávkách.

Garanta projektu odstavily volby, po nich se na radnici nedostal

Kulhat celá myšlenka začala už předloni na podzim. Na radnici se jejím garantem stal radní ODS Jiří Kopic. Jen ale stačil záměr zastupitelům představit, byly tu volby, které za jeho érou udělaly tlustou čáru. Megalomanský projekt navíc u zastupitelů nezískal jasnou podporu.

„Posouvá se to jen velmi pozvolna. Dohodli jsme se, že se nejprve pokusíme modernizovat stávající areál. Tato první etapa by pak mohla ukázat smysluplnost celého projektu,“ uvedl nyní brodský místostarosta za TOP 09 Libor Honzárek.

První etapa je základem pro možný další rozvoj Vysoké. Tvoří ji nová příjezdová cesta na kopec, vybudování zpevněného parkoviště u chaty, posílení trafostanice, čerpací stanice na vodu i rozvodů elektřiny a vody. Poté by následoval nákup pěti nových sněžných děl na stávající sjezdovku. Jenže i o této etapě se zatím spíš jen mluví.

„Právě parkoviště a přístupová cesta se ukazují být největšími slabinami. Na sjezdovce sníh vydržel, ale co to má za smysl, když se k němu nikdo nedostane,“ tvrdí Aleš Kadlec.

Smělé plány na nové sjezdovky a lanovku? Možná, někdy...

Podle současných plánů by se ke sjezdovce odbočovalo při cestě z Brodu až za Vysokou, na vrcholu stoupání směrem na Šlapanov. „Kousek by se jelo po staré benzíňácké cestě nad Čeprem,“ popisuje starosta Vysoké Martin Vondrák. Nová silnice by měla být vhodná i pro autobusy, dovedla by lyžaře na nové velké parkoviště přímo u chaty.

Plánek, jak by rozšířený lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu mohl...

Plánek, jak by rozšířený lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu mohl vypadat. Momentálně ho tvoří pouze vlek označený písmenem A a šedou barvou vyznačená sjezdovka podél něj.

Posílit rozvody elektřiny a vody je zase potřeba kvůli možnosti napojení více sněžných děl. „Ta nyní slouží jen dvě, víc síť neutáhne,“ konstatuje Kadlec. Teprve až tato první etapa bude dokončená, lze přemýšlet o rozšíření areálu.

V dalších fázích se uvažuje o postavení sedačkové lanovky až z údolí Šlapanky, prodloužení čtyřsetmetrové sjezdovky téměř na dvojnásobek, zřízení dalších vleků či dětského parku.

Jenže zatím není ani jisté, kdy se začne s první etapou. „Letos bychom ji chtěli projekčně uzavřít a učinit kroky, které by ji posunuly do návrhu rozpočtu na příští rok,“ řekl Honzárek. Brodská radnice počítá s tím, že by vykoupila potřebné pozemky a většinu první etapy zaplatila. Kolik to bude stát, zatím nikdo neví. Jisté je, že to budou miliony.

Pokud nebudou pozemky, vše může skončit už na začátku

Plány ale mohou ztroskotat hned na začátku. „V těchto dnech začínáme jednat o výkupu pozemků. Pokud se je nepodaří získat, zvažovali bychom, zda celý záměr nezrušit,“ poznamenal havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS).

Zásadní by také podle něj bylo sehnat na druhou etapu dotace či investora. „Tady už by peníze města nestačily,“ ví Tecl.

Jak ale poslední zimy ukazují, možná je nákladný projekt jediným smysluplným způsobem, jak zajistit, aby se u Brodu dál lyžovalo.

„S areálem se musí něco udělat. Tak, jak je to teď, prostě lyžování na Vysoké dlouhodobě fungovat nemůže,“ podotkl Martin Vondrák.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz