Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden lyžování nadchl. Ale Vysoká se v superareál jen tak měnit nezačne

  16:16aktualizováno  16:16
Zimní týden s mrazy a dostatkem sněhu namlsal lyžaře z Havlíčkova Brodu. Opět začínají mluvit o razantní modernizaci a rozšíření nad městem ležícího skiareálu Vysoká. Jenže radnice nadšení brzdí. O projektu mluví už dva roky, za tu dobu nemá viditelný výsledek a nepostupuje příliš hladce.

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí, spustit jen dvě sněžná děla. Víc současné rozvody elektřiny a vody neutáhnou. To by se mělo změnit v první etapě modernizace areálu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ani ne dva týdny byl v provozu lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. V pondělí, i když ještě sníh na sjezdovce ležel v dostatečné vrstvě, musel být kvůli počasí uzavřen. V ledovou bažinu se změnilo parkoviště. Odejít z louky po svých bylo téměř nemožné. V úterý byl sice provoz obnoven, ale je otázka, na jak dlouho. Na sjezdovce se začala objevovat vydřená místa a výhled počasí nesliboval jejich dosněžení.

Sjezdovka Vysoká

  • Lyžařský areál Vysoká se nachází na stejnojmenném kopci přibližně pět kilometrů od Havlíčkova Brodu směrem na Šlapanov v nadmořské výšce 600 metrů.
  • Je odtud hezký výhled na západní stranu Českomoravské vrchoviny.
  • Pokud jsou příznivé podmínky, lyžuje se zde ve všední dny od 15.00 do 19.00, o víkendech pak mezi 9. a 19.hodinou.

Zdroj: www.lyzarhb.cz

Poté, co snad všechny brodské lyžaře minulý týden nadchl, je to kruté vystřízlivění.

„Z Brodu na Vysokou mířily autobusy s dětmi ze škol, každý den jsme tu měly dva. Domluvené byly i na tento týden, ale museli jsme je zrušit,“ konstatoval Aleš Kadlec, předseda TJ Lyžař, která areál pět kilometrů od Brodu provozuje. Proto se opět začalo mluvit o tom, co udělat, aby se na Vysoké mohlo lyžovat déle.

Před dvěma roky havlíčkobrodská radnice představila záměr na razantní rozšíření a vylepšení areálu. Čtyři sjezdovky, sedačková lanovka, nová příjezdová cesta, parkoviště i dětské centrum. To vše investice za odhadovaných více než sto milionů zahrnovala. Z Vysoké by udělala největší lyžařský areál mimo hor v pohraničí republiky.

Jenže je to s ním jako s počasím a se sněhem. Dobré zprávy pro lyžaře nejsou. A pokud se objeví, je jich pomálu a jen po malých dávkách.

Garanta projektu odstavily volby, po nich se na radnici nedostal

Kulhat celá myšlenka začala už předloni na podzim. Na radnici se jejím garantem stal radní ODS Jiří Kopic. Jen ale stačil záměr zastupitelům představit, byly tu volby, které za jeho érou udělaly tlustou čáru. Megalomanský projekt navíc u zastupitelů nezískal jasnou podporu.

„Posouvá se to jen velmi pozvolna. Dohodli jsme se, že se nejprve pokusíme modernizovat stávající areál. Tato první etapa by pak mohla ukázat smysluplnost celého projektu,“ uvedl nyní brodský místostarosta za TOP 09 Libor Honzárek.

První etapa je základem pro možný další rozvoj Vysoké. Tvoří ji nová příjezdová cesta na kopec, vybudování zpevněného parkoviště u chaty, posílení trafostanice, čerpací stanice na vodu i rozvodů elektřiny a vody. Poté by následoval nákup pěti nových sněžných děl na stávající sjezdovku. Jenže i o této etapě se zatím spíš jen mluví.

„Právě parkoviště a přístupová cesta se ukazují být největšími slabinami. Na sjezdovce sníh vydržel, ale co to má za smysl, když se k němu nikdo nedostane,“ tvrdí Aleš Kadlec.

Smělé plány na nové sjezdovky a lanovku? Možná, někdy...

Podle současných plánů by se ke sjezdovce odbočovalo při cestě z Brodu až za Vysokou, na vrcholu stoupání směrem na Šlapanov. „Kousek by se jelo po staré benzíňácké cestě nad Čeprem,“ popisuje starosta Vysoké Martin Vondrák. Nová silnice by měla být vhodná i pro autobusy, dovedla by lyžaře na nové velké parkoviště přímo u chaty.

Plánek, jak by rozšířený lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu mohl...

Plánek, jak by rozšířený lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu mohl vypadat. Momentálně ho tvoří pouze vlek označený písmenem A a šedou barvou vyznačená sjezdovka podél něj.

Posílit rozvody elektřiny a vody je zase potřeba kvůli možnosti napojení více sněžných děl. „Ta nyní slouží jen dvě, víc síť neutáhne,“ konstatuje Kadlec. Teprve až tato první etapa bude dokončená, lze přemýšlet o rozšíření areálu.

V dalších fázích se uvažuje o postavení sedačkové lanovky až z údolí Šlapanky, prodloužení čtyřsetmetrové sjezdovky téměř na dvojnásobek, zřízení dalších vleků či dětského parku.

Jenže zatím není ani jisté, kdy se začne s první etapou. „Letos bychom ji chtěli projekčně uzavřít a učinit kroky, které by ji posunuly do návrhu rozpočtu na příští rok,“ řekl Honzárek. Brodská radnice počítá s tím, že by vykoupila potřebné pozemky a většinu první etapy zaplatila. Kolik to bude stát, zatím nikdo neví. Jisté je, že to budou miliony.

Pokud nebudou pozemky, vše může skončit už na začátku

Plány ale mohou ztroskotat hned na začátku. „V těchto dnech začínáme jednat o výkupu pozemků. Pokud se je nepodaří získat, zvažovali bychom, zda celý záměr nezrušit,“ poznamenal havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS).

Zásadní by také podle něj bylo sehnat na druhou etapu dotace či investora. „Tady už by peníze města nestačily,“ ví Tecl.

Jak ale poslední zimy ukazují, možná je nákladný projekt jediným smysluplným způsobem, jak zajistit, aby se u Brodu dál lyžovalo.

„S areálem se musí něco udělat. Tak, jak je to teď, prostě lyžování na Vysoké dlouhodobě fungovat nemůže,“ podotkl Martin Vondrák.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETINGOVÝ KOORDINÁTOR - PRŮMYSLOVÝ SEKTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz