Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přestavba křižovatky Tři věžičky v ohrožení. Obec se zdráhá dát peníze

  19:02aktualizováno  19:02
Nebezpečnou křižovatku U Tří věžiček na hlavním tahu z Jihlavy do Havlíčkova Brodu by měly ovládat semafory. Situaci však komplikuje obec Střítež, na jejímž katastru křižovatka z části leží. Zastupitelé se zdráhají na investici do křižovatky uvolnit 1,25 milionů korun.

Jihlavskou křižovatkou Tři věžičky za 24 hodin projede 15 611 aut. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Náklady na přestavbu se podle ředitele logistické firmy Jipocar Jiřího Vybíhala pohybují kolem 8,5 milionu. Právě Jipocar projekt připravuje. Podle dohody se mají na přestavbu složit všechny dotčené strany - Jihlava čtyřmi miliony, Kraj Vysočina zhruba dvěma, Střítež 1,25 milionu. Zbytek zaplatí soukromé firmy.

A právě na schvalování obecních zastupitelů se zadrhl příspěvek od Stříteže. V polovině května rozhodli o přerušení jednání zastupitelstva ve věci úpravy křižovatky. V diskusi zastupitelů se totiž objevily hlasy proti příspěvku obce.

"Byly rozpory mezi jednotlivými zastupiteli, měli k tomu připomínky, tak jsme to přerušili," řekl starosta Stříteže Pavel Koudela s tím, že připomínky nebude před rozhodnutím zastupitelů v této věci komentovat.

"Jednání o příspěvku obce bylo přerušeno, protože jsme k tomu potřebovali ještě více informací," sdělila místostarostka obce Jana Novotná. "Jsme malá obec, na nás je takový příspěvek velká částka, potřebujeme peníze na řešení dalších investic. Takže než takovou částku vydáme, musíme to řádně projednat," dodala.

Přitom jen logistická firma Jipocar každoročně odvádí na daních z nemovitosti do obecní kasy Stříteže zhruba stejnou částku, kterou se teď Střítež na přestavbu zdráhá uvolnit. "Ano, je to tak," potvrdil i starosta Stříteže. V úterý se vedení obce sešlo i s vedením Jipocaru.

Obec jednala s vedením logistického areálu

"Ukázali jsme, co všechno projekt zahrnuje i jeho odhadované náklady," řekl k obsahu schůzky ředitel Jipocaru Vybíhal. Křižovatku mají nově řídit semafory, přibudou chodníky i přechod pro chodce a část vozovky u odbočky směrem od Jihlavy ke Třem věžičkám bude rozšířena.

"S napětím čekáme, jestli obec Střítež projekt podpoří v té částce, která byla domluvená na společném jednání už v březnu," dodal Vybíhal. Ten se obává, že v případě zamítnutí příspěvku Stříteží by couvli i další partneři projektu.

"Celé vyjednávání o tom, kdo kolik přispěje, které trvalo tři čtvrtě roku, by se znegovalo, nehledě na to, že o změně křižovatky jednáme deset let," dodal Vybíhal.

Přestavbu křižovatky podporuje i hejtmanství. "Řešení se u Tří věžiček hledalo dlouho. Shodly se kraj, město, obec, policie i Ředitelství silnici a dálnic. Jihlava a kraj jsou připraveny projekt podpořit, čeká se teď, jak to dopadne ve Stříteži," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl.

"Do rady kraje a následně 25. června do krajského zastupitelstva budu předkládat návrh na schválení částky dvou milionů korun, které by byly uvolněny," dodal náměstek hejtmana.

Vstřícně se k projektu staví i na jihlavské radnici, která by měla přispět nejvyšší, čtyřmilionovou sumou. O tom budou zastupitelé rozhodovat v červnu. "Dnes jsem mluvil s náměstkem hejtmana. V červnu příspěvek definitivně schválíme do rozpočtu," řekl náměstek jihlavského primátora pro oblast Josef Kodet.

Střítež patrně bude výměnou za schválení příspěvku požadovat od Jipocaru investice do okolí logistického areálu. "Měli jsme k tomu ještě nějaké další požadavky. Věřím, že věc bude vyřešená ke spokojenosti jak obce, tak i Jipocaru," dodal starosta Stříteže.

"Jednali jsme i o tom, co můžeme udělat pro Střítež," dodal ředitel Jipocaru s tím, že firma by mohla pomoci například s dobudováním chodníku od logistického centra do Stříteže. O tom však budou ještě firma společně s obcí jednat.

K projednání příspěvku se Střítež vrátí v červnu

K projednávání uvolnění 1,25 milionu korun se má obecní zastupitelstvo vrátit 18. června. "Bude se o tom jednat, do té doby vám k tomu nemám co říct," dodala místostarostka Stříteže Novotná.

Na obecním zastupitelstvu se projednával i návrh na průzkum veřejného mínění. "Byla řeč o anketě, ale v tuto chvíli to není aktuální," dodala Novotná.

A pokud by přeci jen ve Stříteži zastupitelé na uvolnění peněz nekývli? "Pak bychom hledali jiné řešení, třeba by se v rámci projektu firma Jipocar podílela větším dílem. Ale myslím, že když o problému mluvíme deset let a přitom můžeme říkat, že se Jihlavy ani Stříteže až tak netýká, tak bychom se měli spojit," dodal náměstek Kodet.

Podle Vybíhala by se práce na přestavbě křižovatky mohly rozeběhnout možná ještě letos na podzim.

Křížením na hlavním tahu z Jihlavy do Havlíčkova Brodu za 24 hodin projede podle posledních oficiálních měření skoro 16 tisíc aut. V atraktivní lokalitě sídlí téměř tři desítky firem s téměř 1 500 zaměstnanci.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

Fasádu obnovili noví majitelé  čistě v secesním duchu. Jistě by se líbila i...

Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu...

Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v...

Najdete na iDNES.cz