Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přestavba křižovatky Tři věžičky v ohrožení. Obec se zdráhá dát peníze

  19:02aktualizováno  19:02
Nebezpečnou křižovatku U Tří věžiček na hlavním tahu z Jihlavy do Havlíčkova Brodu by měly ovládat semafory. Situaci však komplikuje obec Střítež, na jejímž katastru křižovatka z části leží. Zastupitelé se zdráhají na investici do křižovatky uvolnit 1,25 milionů korun.

Jihlavskou křižovatkou Tři věžičky za 24 hodin projede 15 611 aut. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Náklady na přestavbu se podle ředitele logistické firmy Jipocar Jiřího Vybíhala pohybují kolem 8,5 milionu. Právě Jipocar projekt připravuje. Podle dohody se mají na přestavbu složit všechny dotčené strany - Jihlava čtyřmi miliony, Kraj Vysočina zhruba dvěma, Střítež 1,25 milionu. Zbytek zaplatí soukromé firmy.

A právě na schvalování obecních zastupitelů se zadrhl příspěvek od Stříteže. V polovině května rozhodli o přerušení jednání zastupitelstva ve věci úpravy křižovatky. V diskusi zastupitelů se totiž objevily hlasy proti příspěvku obce.

"Byly rozpory mezi jednotlivými zastupiteli, měli k tomu připomínky, tak jsme to přerušili," řekl starosta Stříteže Pavel Koudela s tím, že připomínky nebude před rozhodnutím zastupitelů v této věci komentovat.

"Jednání o příspěvku obce bylo přerušeno, protože jsme k tomu potřebovali ještě více informací," sdělila místostarostka obce Jana Novotná. "Jsme malá obec, na nás je takový příspěvek velká částka, potřebujeme peníze na řešení dalších investic. Takže než takovou částku vydáme, musíme to řádně projednat," dodala.

Přitom jen logistická firma Jipocar každoročně odvádí na daních z nemovitosti do obecní kasy Stříteže zhruba stejnou částku, kterou se teď Střítež na přestavbu zdráhá uvolnit. "Ano, je to tak," potvrdil i starosta Stříteže. V úterý se vedení obce sešlo i s vedením Jipocaru.

Obec jednala s vedením logistického areálu

"Ukázali jsme, co všechno projekt zahrnuje i jeho odhadované náklady," řekl k obsahu schůzky ředitel Jipocaru Vybíhal. Křižovatku mají nově řídit semafory, přibudou chodníky i přechod pro chodce a část vozovky u odbočky směrem od Jihlavy ke Třem věžičkám bude rozšířena.

"S napětím čekáme, jestli obec Střítež projekt podpoří v té částce, která byla domluvená na společném jednání už v březnu," dodal Vybíhal. Ten se obává, že v případě zamítnutí příspěvku Stříteží by couvli i další partneři projektu.

"Celé vyjednávání o tom, kdo kolik přispěje, které trvalo tři čtvrtě roku, by se znegovalo, nehledě na to, že o změně křižovatky jednáme deset let," dodal Vybíhal.

Přestavbu křižovatky podporuje i hejtmanství. "Řešení se u Tří věžiček hledalo dlouho. Shodly se kraj, město, obec, policie i Ředitelství silnici a dálnic. Jihlava a kraj jsou připraveny projekt podpořit, čeká se teď, jak to dopadne ve Stříteži," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl.

"Do rady kraje a následně 25. června do krajského zastupitelstva budu předkládat návrh na schválení částky dvou milionů korun, které by byly uvolněny," dodal náměstek hejtmana.

Vstřícně se k projektu staví i na jihlavské radnici, která by měla přispět nejvyšší, čtyřmilionovou sumou. O tom budou zastupitelé rozhodovat v červnu. "Dnes jsem mluvil s náměstkem hejtmana. V červnu příspěvek definitivně schválíme do rozpočtu," řekl náměstek jihlavského primátora pro oblast Josef Kodet.

Střítež patrně bude výměnou za schválení příspěvku požadovat od Jipocaru investice do okolí logistického areálu. "Měli jsme k tomu ještě nějaké další požadavky. Věřím, že věc bude vyřešená ke spokojenosti jak obce, tak i Jipocaru," dodal starosta Stříteže.

"Jednali jsme i o tom, co můžeme udělat pro Střítež," dodal ředitel Jipocaru s tím, že firma by mohla pomoci například s dobudováním chodníku od logistického centra do Stříteže. O tom však budou ještě firma společně s obcí jednat.

K projednání příspěvku se Střítež vrátí v červnu

K projednávání uvolnění 1,25 milionu korun se má obecní zastupitelstvo vrátit 18. června. "Bude se o tom jednat, do té doby vám k tomu nemám co říct," dodala místostarostka Stříteže Novotná.

Na obecním zastupitelstvu se projednával i návrh na průzkum veřejného mínění. "Byla řeč o anketě, ale v tuto chvíli to není aktuální," dodala Novotná.

A pokud by přeci jen ve Stříteži zastupitelé na uvolnění peněz nekývli? "Pak bychom hledali jiné řešení, třeba by se v rámci projektu firma Jipocar podílela větším dílem. Ale myslím, že když o problému mluvíme deset let a přitom můžeme říkat, že se Jihlavy ani Stříteže až tak netýká, tak bychom se měli spojit," dodal náměstek Kodet.

Podle Vybíhala by se práce na přestavbě křižovatky mohly rozeběhnout možná ještě letos na podzim.

Křížením na hlavním tahu z Jihlavy do Havlíčkova Brodu za 24 hodin projede podle posledních oficiálních měření skoro 16 tisíc aut. V atraktivní lokalitě sídlí téměř tři desítky firem s téměř 1 500 zaměstnanci.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Další z rubriky

Obchodník ze Šmolov neměl na energie. S žádostí o dotaci ale neuspěl

(Ilustrační snímek)

Po vzoru Kraje Vysočina zřídí i Havlíčkův Brod dotační program určený pro provozovatele malých prodejen potravin v...

Tři šéfové na úkoly nestačí, dopravní podnik přijme dalšího ředitele

Nová zastávka MHD funguje v Jihlavě před sídlem policie ve Vrchlického ulici....

Jihlavský dopravní podnik dostane nového provozního ředitele. Vedení města naznalo, že současnou práci nemůže...

Aktivisté udělali z jihlavského náměstí „autobazar“. Kritizují záplavu aut

Skupinka osmi aktivistů v neděli večer na dvou místech Masarykova náměstí...

Masarykovo náměstí v krajském městě Vysočiny sice patří k největším ve střední Evropě, ale téměř polovinu z něj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz