Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí pacienti se budou muset stěhovat, kraj chystá přestavbu oddělení

  8:01aktualizováno  8:01
Kraj Vysočina připravuje modernizaci dětského oddělení novoměstské nemocnice. Na stole jsou tři varianty - od přístavby až po rekonstrukci původních budov. V každém případě to ale přinese komplikace do provozu zařízení. Oddělení se bude na dobu stavebních prací přestěhovat jinam.

Zatím poslední velkou stavbou v novoměstské nemocnici bylo vybudování urgentního příjmu před dvěma a půl lety. Do nového by se příští rok mohlo začít převlékat i dětské oddělení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Novoměstskou nemocnici čeká další zásadní proměna. Moderní prostředí se chystá pro dětské pacienty. Zatím však není jasné, kterou ze tří variant Kraj Vysočina jako zřizovatel a investor nakonec zvolí.

Dosud se mluvilo jen o rekonstrukci stávajícího pavilonu a moderní přístavbě směrem do nemocničního parku - s tím, že na podzim kraj vypíše výběrové řízení a v roce 2016 začnou stavbaři pracovat. Možností je však nakonec více.

„Nyní se konzultují možnosti všech tří zvažovaných variant přes kompletní přístavbu až po rekonstrukci původních budov. Je důležité období pro zvážení a zohlednění veškerých dopadů na provoz nemocnice, vychytání kolizních bodů, dopadů na logistiku provozu a představení záměrů širšímu vedení nemocnice,“ vysvětluje mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Detaily zatím kraj komentovat nechce. „Zohledňují se požadavky nemocnice a finanční náročnost projektu. Varianty jsou čistě pracovní a v čase dochází k jejich stálým úpravám,“ vysvětluje Svatošová.

Stavební práce budou trvat nejméně dva roky

Konečný projekt vznikne zřejmě ještě letos. „Není vyloučeno, že by se v průběhu příštího roku soutěžil dodavatel a navázaly další kroky,“ podotkla Svatošová.

Zásadní však bude prosazení položky v krajském rozpočtu pro rok 2016, který se připravuje. Stavba samotná by pak měla podle mluvčí trvat minimálně dva roky.

Přestavba přinese komplikace, nemocnice po dobu stavebních prací chystá stěhování dětských pacientů. „Ambulance i lůžková část oddělení budou muset být přesunuty do různých částí nemocnice. Největší problémy tak pro pacienty budou spojeny s komplikovanější orientací. Uděláme samozřejmě všechno pro to, abychom je dostatečně informovali,“ uvedl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl.

Přesun pacientů nebude první takovou „operací“ v novoměstském špitále. „Každá stavba v nemocnici znamená omezení jak pro pacienty, tak pro lékaře a sestry. Tak to bylo při přestavbě interny i urgentního příjmu. Je to jako když jedete po dálnici a vidíte smajlíky a u nich nápis Musíme to udělat. Jen si troufám tvrdit, že v nemocnicích to jde mnohem rychleji a lépe než na D1,“ použil mluvčí netradiční příměr.

Laboratoře ve vstupním pavilonu dostanou nová okna

V minulých letech šly zásadní investice z kraje do budov urgentního příjmu a také pavilonu interny.

Ani projektem přestavby dětského oddělení změny nekončí. „Ještě letos by měla být vyměněna stará okna ve vstupním pavilonu, kde jsou laboratoře. Další investice budou závislé na finančních možnostech v příštích letech,“ doplnil Kratochvíl.

Dětské oddělení v novoměstské nemocnici funguje od listopadu 1942. Od války prodělalo několik změn až do současné podoby. Momentálně má osmadvacet lůžek, z toho tři lůžka intenzivní péče plus patnáct novorozeneckých. Na dětském oddělení funguje i sedm odborných ambulancí.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

VIDEO: Stvořidla jsou téměř na suchu, zbylá voda v Sázavě začíná zelenat

Pokles hladiny Sázavy je hodně patrný zejména na Stvořidlech. Místy dosahuje...

Rekreanti v kempu na Stvořidlech u Ledče nad Sázavou se kvůli suchu v řece Sázavě příliš nevykoupou. Hladina je zde na...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Najdete na iDNES.cz