Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Továrna se změní v obchody, byty i rozhlednu. Parkovací dům bude chybět

  11:16aktualizováno  11:16
Jihlavský podnikatel Jaroslav Dobrovolný chystá přestavbu někdejší textilky Alfatex pod Brněnským mostem. Největší problémy při jednání se sousedy a úřady má kvůli parkovacímu domu. Kvůli odporu sousedů, kteří se obávali zastínění a souhlasili by jen za úplatu, z projektu vypustil parkovací dům.

Areál bývalé textilky Alfatex se nachází v Brněnské ulici v Jihlavě. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

Tři bytovky, komunitní dům pro seniory, sídlo firmy včetně prodejních ploch a do budoucna třeba vyhlídku z vrcholku továrního komína. To vše hodlá Dobrovolný do areálu kousek od zoologické zahrady i City Parku vměstnat. Do zchátralého objektu u soutoku řeky Jihlávky a Koželužského potoka, hned vedle dopravního hřiště, tak chce vnést život.

Přestavba Alfatexu

Továrna Alfatexu stojí u Brněnského mostu. Podnikatel Jaroslav Dobrovolný s ní má následující záměry:

  • Tři bytové domy - Celkově vznikne 37 bytů o velikostech 1+kk až 4+kk. V podzemí nechybí garáže. Domy jsou orientované směrem do klidové zóny - na dopravní hřiště a řeku Jihlávku.
  • Domov pro seniory - Vizáží je podobný jako bytovky. Zahrnuje 18 bytů o velikosti 1+kk. Lze je vybavit i jako plně bezbariérové.
  • Sídlo společnosti PJD - V Alfatexu by měla Dobrovolného firma sklady i kanceláře, stavební bazar a prodejnu s nabídkou sortimentu voda, topení, plyn. Navržená je rovněž jídelna pro zaměstnance. Celý čtyřpodlažní objekt někdejší továrny architekt zachovává, na severní straně doplňuje prosklenou komunikační chodbu i lávku pro pěší na Brněnský most.
  • Parkoviště - Původně měl u Alfatexu vyrůst parkovací dům s ozeleněnou fasádou. Záměr ale neprošel, a tak budou stání pro auta klasicky na terénu.

Největším úskalím při jednáních na stavebním úřadu je parkovací dům se zhruba stovkou parkovacích míst. Ten odmítli jedni ze sousedů žijících v domku v Křižíkově ulici.

Podle Luďka Bohuňovského, který zastupuje na jednání s úřady svého tchána a tchyni, by parkovací dům naprojektovaný až do výšky Brněnského mostu zastínil obytný dům naprosto fatálně.

„Hlavně v zimním období by tam byl absolutní stín. A z provozu parkovacího domu by vyplývaly vyšší prašnost, exhalace, hluk,“ uvedl Bohuňovský. Obává se také, že dojde k znehodnocení nemovitosti. Rodina by podle něj s výstavbou souhlasila, avšak jen s finančním vyrovnáním ve výši 500 tisíc korun.

„Málokdo by si pak třeba chtěl koupit byt, který má za okny z ložnice vysoký parkovací dům,“ zdůvodnil Bohuňovský. Parkování aut na ploše vedle Alfatexu je podle něj daleko lepší řešení.

Je to vydírání, tvrdí podnikatel. Nelíbí se to ani úřadu

S půlmilionovým návrhem podnikatel Dobrovolný rozhodně nesouhlasil. Označuje jej za vydírání. S takovým jednáním se podle svých slov zatím u žádného projektu nesetkal. Stejně se vyjádřil i stavební úřad.

Architekt Petr Holub z jihlavské firmy Artprojekt, která na záměru Alfatex s Dobrovolným spolupracuje, má odlišný názor: že by parkovací dům vyhověl normám včetně posouzení vlivu zastínění sousedního objektu a byl by pro obslužnost této lokality užitečný.

Takto by měl celý areál vypadat po přestavbě. Součástí fasády budou i prosklené...

Takto by měl celý areál vypadat po přestavbě. Součástí fasády budou i prosklené pavlače. Alfatex stojí v Brněnské ulici, kousek od City Parku.

„Vycházeli jsme z toho, že už teď v areálu Alfatexu parkují zaměstnanci celé řady firem. V centru Jihlavy obecně je potíž s parkováním. Kvůli tomu tam i krachuje řada prodejen. Ta lokalita pod Brněnským mostem by řešila další možnost parkování pro centrum,“ zmínil Holub.

Podle architekta Petra Holuba naopak dojde k zhodnocení lokality. Dosud chátrající komplex Alfatexu ožije, část nevzhledných starých hal i betonová zeď zmizí. Do území u říčky Jihlávky začne chodit víc lidí, takže se i v sousedním domě v Křižíkově ulici mohou naskytnout nové podnikatelské příležitosti.

Památkáři projekt podpořili

Pro výstavbu parkovacího domu byli i jihlavští památkáři. „Mimo jiné přivítali, že projekt napomáhá řešení složité situace s parkováním v městské památkové rezervaci,“ tlumočil jejich argument mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Luděk Bohuňovský k názoru památkářů poznamenal, že v minulosti jim vadilo třeba to, že si v domě v Křižíkově ulici lidé chtějí dát plastová okna bez příček.

Fotogalerie

„Stavební úřad tehdy zasáhl, že patříme do druhé zóny městské památkové rezervace a že díky tomu musíme mít okna, která aspoň trochu budou designově do toho rázu zapadat. Takže se muselo investovat do oken, která mají příčky. Jsou dražší a z praktického hlediska na mytí náročnější. A zajímavé je, že najednou se nyní má 11,5 metru vedle domu postavit něco, co s architekturou a památkovou péčí nemá vůbec nic společného,“ podotkl k parkovacímu domu.

Ten tedy nevznikne a stání pro auta budou na terénu v okolí budovy. Proti žádným dalším částem nového Alfatexu už sousedé kriticky nevystupují.

Jednou z atrakcí by do budoucna měla být vyhlídková plošina na komínu staré textilní fabriky. Lákadlem bude také nová architektonická vizáž Alfatexu s prosklenými pavlačemi a lávkou na Brněnský most. Celá přestavba Alfatexu bude investicí v řádu desítek milionů korun.

Válečný bunkr zachovají. Má zvláštní dvířka

Investor stavby, podnikatel Jaroslav Dobrovolný, chce zachovat pozorovatelnu z...

Součástí areálu továrny Alfatex v Jihlavě je i jeden bunkr, který sloužil za druhé světové války jako pozorovatelna a prostor pro ostrahu před různými živly.

„Chceme tuto pozorovatelnu zachovat,“ říká architekt Petr Holub z firmy Artprojekt. S tím souhlasí historik Zdeněk Jaroš. Ten o těchto objektech v současnosti chystá knihu. Vyjít by měla zřejmě v září nebo říjnu letošního roku.

Podle informací MF DNES se jedná o bunkr pro jednoho muže, jenž byl vyrobený v Drážďanech a za druhé světové války převezený do Jihlavy. Zvláštností pozorovatelny je umístění dvířek, která zasahují do levého průzoru.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz