Zvažovaná přehrada by měla zatopit malebné údolí řeky Oslavy.

Zvažovaná přehrada by měla zatopit malebné údolí řeky Oslavy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Proti přehradě na Oslavě je i armáda, tvrdí ministr životního prostředí

  • 1
Petice proti jakékoli budoucí výstavbě přehrady na řece Oslavě už má přes osm tisíc podpisů. K lidem, kteří ji odmítají, se podle ministra životního prostředí Richarda Brabce údajně přidala i armáda. Zaznělo to na diskusi o zvažovaném vodním díle. Ministerstvo obrany takový výrok zatím nedohledalo.

Byť ministerstvo zemědělství tvrdí, že se žádná přehrada na řece Oslavě nepřipravuje, obyvatelé Náměšťska a nejen oni těmto slovům nevěří. I proto, že údolí stále figuruje mezi lokalitami, které by stát mohl chtít v budoucnu zatopit.

Nyní přišel Vít Aldorf, starosta Oslavan - jedné z výrazně protestujících obcí - s dalšími argumenty a informacemi. Mají napomoci tomu, aby údolí řeky pod Čučicemi úplně vymizelo z plánů státu na výstavbu dalších přehrad v Česku.

„V pondělí jsem mluvil s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Zmínil se, že se ministerstvo obrany vyjádřilo v tom smyslu, že nechce poblíž vojenského letiště NATO u Náměště nad Oslavou další vodní plochu,“ uvedl Aldorf na veřejném setkání k tématu přehrada na Oslavě.

Uskutečnilo se ve středu v podvečer v Náměšti a zúčastnil se ho i náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík. Ten o takové námitce ministerstva obrany neměl informace.

Ministr životního prostředí Richard Brabec k tomu jen stručně sdělil: „Vím o nesouhlasném stanovisku resortu obrany k zařazení této lokality (mezi ty, které stát může v budoucnu zatopit - pozn. redakce). Přesné důvody neznám, ty šly na ministerstvo zemědělství.“

Na samotném ministerstvu obrany tuto informaci zatím nepotvrdili. „Pátrali jsem po takovém vyjádření z naší strany, bohužel se je nepodařilo dohledat,“ uvedl pro MF DNES Jiří Caletka z tiskového odboru.

Pod údolím Oslavy je tektonický zlom, tvrdí prý stará studie

Odpůrci přehrady se také na středeční diskusi dověděli o existenci podle nich jiného zásadního materiálu, což je čtyřicet let starý geologický průzkum lokality.

Vít Aldorf podotkl, že se dokument nachází na Masarykově univerzitě. Je v něm uvedeno, že v území pod Čučicemi, kde by podle státu mohla v budoucnu v době nedostatku vody přehrada vzniknout, je podélný tektonický zlom. „Jde tedy o území zcela nevhodné pro výstavbu vodního díla,“ odcitoval jeden z výsledků průzkumu Aldorf.

Náměstka Kendíka při veřejné diskuzi vyzval, aby i tento dokument byl brán v potaz. Zástupce ministerstva zemědělství mu přislíbil, že se dotčené instituce budou při odborném posuzování, zda údolí Oslavy pod Čučicemi úplně vyloučit z „generelu přehrad“, či nikoli, starým geologickým průzkumem zabývat.

Aleš Kendík každopádně rovněž uvedl, že zmíněný generel není trhací kalendář, aby se z něj bez závažných důvodů a bez dostatečných podkladů jen tak vyškrtávaly už zařazené lokality.

Další argument, který ve středu zazněl, se týkal budoucího zásobování pitnou vodou na Třebíčsku, což je jeden z důvodů, proč se vůbec o přehradě Čučice mluví.

Nejčernější scénáře hydrologů podle informací Povodí Moravy vyznívají tak, že za 80 let bude v přehradě Mostiště, která Třebíčsko zásobuje, o 57 procent vody míň.

„Vodárenství je můj obor. Vírský vodovod jede jen na 15 procent své kapacity. Proč se nedívat tímto směrem a nehledat tam technická řešení, jak vodu na Třebíčsko dovést?“ ptá se starosta Oslavan Aldorf.

Státní podnik Povodí Moravy nechává za milion korun vypracovat technicko-ekonomickou studii, výsledky budou známy v červenci. Studie má velmi podrobné zadání a mluví se v něm jasně o parametrech možné přehrady. Zástupci Povodí říkají, že studie nemusí dopadnout ve prospěch vodního díla. Proto je podle nich dobré počkat si na její výsledky a pak se bavit dál.

„My sbíráme podpisy pod petici proti možnému zaplavení údolí Oslavy. Je jich už přes osm tisíc. Máme jen jeden cíl: aby se úředníci ministerstev mezi sebou domluvili a údolí řeky Oslavy úplně zmizelo ze státních plánů možných budoucích přehrad,“ uzavřel Vít Aldorf.