Pastýř Pavel David a jeho stádo ovcí.

Pastýř Pavel David a jeho stádo ovcí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pes nadhání ovce vůdci smečky, předváděl pastýř. Pokyny dává psovi holí

  • 1
Jak to ten pes dělá, že zvládne udržet pohromadě celé čtyřicetihlavé stádo ovcí a jednotlivé kusy dokáže přivést pastevci? Ve středisku Chaloupky na Třebíčsku to předváděl profesionální pastýř. Pes jako rozený lovec nadhání ovce vůdci smečky, tedy člověku, vysvětloval. Pro pastýře je důležitá hůl.

Pastevec před stádem ovcí zdvihne nad hlavu hůl s kovovým hákem. Stádo začne ladným obloukem obíhat pes. Čtyřicet ovcí jako jedno tělo běží po pastvině. Vypadá jako přelévající se bělavá elipsa se sto šedesáti černýma nohama.

Z pohledu psa jde o nadhánění kořisti k usmrcení k nohám vůdce smečky - tedy pastýře. Pohledem pastýře jde o kondiční výcvik psa.

„Tahle hůl je vynálezem, který je možná starší než my všichni tady,“ směje se na louce u ekologického střediska Chaloupky třiatřicetiletý chovatel ovcí a v tomto případě „vůdce smečky“ Pavel David. K ekologickému centru u Kněžic přijel z Radslavic u Měřína, aby předvedl tradiční pasení ovcí s pomocí cvičené borderkolie.

Bez psa by k chycení jedné ovce bylo potřeba pět pomocníků

Ovčácká hůl, kterou psovi ukazuje, slouží jako ovčákova prodloužená ruka. „Holí psovi ukazuji, aby oběhl stádo zleva či zprava, nebo se zastavil. Gesto holí pes na dálku lépe vidí, než kdybych mu ukazoval jenom rukou,“ vysvětluje David.

Hák na konci hole slouží ovčákovi k chytání ovcí za nohu. Aby stádo ovcí poslouchalo farmáře jako hodinky, musí být „ochozené“. „To znamená stádo, které je na psa zvyklé. Nerozpadá se, je ovladatelné. S takovým je možné se lépe soustředit na vlastní výcvik psa.“

Bez psa by pro jednoho pastevce byla manipulace s ovcemi obtížná. „Abyste na tříhektarové pastvině chytil jednu určitou ovci, potřeboval byste pět pomocníků a ani tak by to nebylo jednoduché,“ vysvětlil farmář.

Chov ovcí se vyplácí, náročné jsou ale porody mláďat

Jak borderkolie stádo ovcí ovládá? Ovčácký pes má silný lovecký pud, ale má potlačený pud zabíjení. „On nikdy nesmí té ovci ublížit. Funguje to na principu smečky, kde jsou vždycky slabší psi, kteří nadhání kořist, a nejsilnější pes ji zabíjí. Pro ovčáckého psa je vůdcem smečky člověk, takže mu pes kořist nadhání. Ale nesmí je zabít, to právo má podle vnímání psa jenom člověk,“ vysvětlil farmář David.

Chovu ovcí se věnuje deset let. Dostal se k nim právě přes ovčáckého psa. „Poprvé jsme totiž práci s ovcemi viděli u chovatelky, kde jsme kupovali štěně borderkolie. Tak jsme potom pořídili i ty ovce. Dnes jich mám padesát a k tomu stádo krav,“ usmívá se David.

Chov ovcí může být čistě ekonomicky dobrý byznys. Prodat odchovaná jehňata není problém, zájem převyšuje nabídku. „Jenže odchovat jehňata je náročné. Když začnou ovce bahnit, čili rodit, trvá to u stáda 40 dní a nocí. Musíte neustále u ovcí být a hlídat, aby se jehňata rodila v pořádku,“ vysvětlil David.