Vědeckotechnický park v Jihlavě za 400 milionů zarůstá plevelem a chátrá. Kvůli...

Vědeckotechnický park v Jihlavě za 400 milionů zarůstá plevelem a chátrá. Kvůli sporům zakladatelů investorské společnosti je prozatím prázdný. Nový majitel parku však vidí jeho budoucnost růžověji. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Plevel a prázdno. Věda v Jihlavě doplácí na spor zakladatelů parku

  • 38
V červnu 2014 to byla sláva, když se v Jihlavě otevíral vědeckotechnický park. Koncem září téhož roku se tam konala Noc vědců. Hlásily se také první firmy a začaly tam podnikat. Jenže současný stav je odlišný a neradostný. Kvůli sporům zakladatelů parku je areál za 400 milionů už měsíce prázdný.

Aktuální pohled na areál jihlavského vědeckotechnického parku (VTP) je smutný: prázdné kanceláře, ještě nerozbalené lavičky venku za hlavní budovou, zahálející přístroje a žádní zaměstnanci.

Energoklastr Vysočina skončil v březnu 2015 v insolvenci, ta byla nyní ukončena a vědecký park převzala společnost Bloom Invest.

„Celá situace nevypadá tak špatně, jak by se na první pohled zdálo. Konečně se podařilo překonat dlouhodobé období pasivity pramenící z osobních sporů na úrovni původního zakladatele společnosti, které vyústilo v paralýzu finančních toků,“ vysvětlila jednatelka Bloom Investu Gabriela Lobodášová.

„V tuto chvíli již znovu probíhají jednání jak s nájemci, kteří s ohledem na fungování společnosti v období únor až červenec 2015 přerušili využívání objektu VTP, tak i s potenciálními novými zájemci,“ doplnila Lobodášová.

Insolvenci spustila kyperská firma. Pak jí i sama zastavila

Insolvenci spustila kyperská firma Otaria-Per-Blandus Ltd. se sídlem v Limasolu. Šlo jí o pohledávku za téměř 128 milionů korun. Společnost ale v půli srpna sama požádala u Krajského soudu v Brně, aby bylo toto insolvenční řízení ukončeno.

Vědeckotechnický park v Jihlavě

V areálu, který je v současnosti uzavřený, měly fungovat například laboratoř fotovoltaiky či „biomasová“ laboratoř. Také zde je moderní datové centrum.

Výstavba a vybavení budovy v Jihlavě Hruškových Dvorech stála více než 400 milionů korun. Tři čtvrtiny z toho dotovala Evropská unie. Práci tam mělo mít okolo 250 specialistů.

V současnosti je areál prázdný, nový majitel - společnost Bloom Invest - jej hodlá znovu oživit a zaplnit firmami a vědci.

V listopadu 2014 byla naplněnost parku asi třicetiprocentní, během druhého kvartálu letošního roku mělo být využito již okolo 90 procent areálu. To se však nestalo, kvůli osobním neshodám i insolvenci.

„Jako velmi pozitivní vidím ukončení insolvenčního návrhu jednoho z hlavních věřitelů. Otarii se podařilo přesvědčit, že provozování parku a řádné pokračování projektu je možné,“ pravila Lobodášová.

O podnikání ve VTP v Jihlavě má například zájem firma Tienet, provozovatel serverovny.

„Projekt je pro nás zajímavý jak z hlediska záměru, tak i lokality. V návaznosti na jednání s novým managementem doufáme, že k nastartování dalších aktivit by mohlo dojít v průběhu září,“ uvedla jednatelka Tienetu Alena Plachá.

Podle informací MF DNES se o vstup do areálu zajímá i původní provozovatel podnikatelského inkubátoru a rovněž jedna německoanglická společnost specializující se na oblast energetiky. Naopak od projektu odstoupil dřívější vysokoškolský partner, pražské ČVUT.

Je to jako v manželství. Když si přestanou dva rozumět...

„Vývoj kolem VTP Vysočina mě znepokojoval. Jsem rád, že společnost Energoklastr CTT Vysočina již není v insolvenci. Předpokládám, že nic nebrání tomu, aby se areál rozjel za účelem, za jakým byl vybudován,“ uvedl ředitel Krajské hospodářské komory Tomáš Prchal.

Příčinu toho, že se chod technologického parku zastavil, vidí v neshodách ideových lídrů a lidí, kteří byli zodpovědní za realizaci projektu.

„Je to jako s manželstvím, když si dva přestanou rozumět, důsledky jsou špatné a škody rozsáhlé. Přestal se řešit rozvoj VTP, nastaly osobní antipatie a boj o ovládnutí projektu,“ doplnil Prchal.

„Vědeckotechnický park měl ambici sloužit studentům a vědcům, alespoň tak byl při otevření prezentován. Cítím určité zklamání, stejně jako velká skupina lidí, která si od projektu slibovala posunutí vývoje a inovací v regionu,“ komentoval situaci náměstek hejtmana Libor Joukl.

„Jde čistě o soukromý projekt, za který jsou odpovědné konkrétní osoby nebo společnosti. Je v jejich zájmu situaci vyřešit,“ dodal.