Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legionářské uniformy musel poslancův praděd schovat před Němci i Rusy

  13:05aktualizováno  13:05
Byla to úleva. Mořic Kaňkovský mohl jít před sedmdesáti lety konečně s krumpáčem a lopatou na svoji zahradu, kde měl celou válku zakopané zbraně a legionářské uniformy. Kdyby je našli Němci či později rudoarmějci, bylo by zle...

Mořic Kaňkovský (třetí řada, čtvrtý zleva) jako legionář v zimní výstroji. | foto: archiv Víta KaňkovskéhoMAFRA

Mořic Kaňkovský býval jeden ze sedláků v Batelově. Zažil dvě světové války i řadu paradoxů. V první světové válce prošel boji na ruské frontě v uniformě rakouských vojsk. Padl do zajetí a po čase dělal kočího u jednoho z ruských šlechticů na Sibiři.

„Po propuštění se praděd stal součástí dobrovolných sborů - takzvaných legií. Absolvoval tuhé boje s německou armádou. Po nástupu Lenina k moci a po agresivním postupu Trockého proti československým legiím následoval plán přesunout československé jednotky po Transsibiřské magistrále do Vladivostoku a odtud námořní cestou do Francie. Bohužel odvážný plán byl plný krutých bojů s bolševiky,“ vypráví pravnuk Vít Kaňkovský, jenž je primářem a poslancem KDU-ČSL.

Nakonec se většina legionářů vrátila až dva roky po ukončení první světové války, v průběhu roku 1920. Mořice Kaňkovského čekala cesta přes Hongkong, Cejlon a Suezský průplav do Terstu. Odtud konečně zamířil domů.

Za první republiky pokračoval s rodinou v hospodaření na svém statku. Když vypukla druhá světová válka, přišel nový strach. Sedlák si uvědomil, že jeho legionářská minulost může ohrozit jeho blízké. Zakopal proto na zahradě obě své legionářské uniformy, zbraně i další věci, které by mohly německé okupanty dráždit. Válku prožívala celá rodina s velkými obavami.

Mořic Kaňkovský stal součástí dobrovolných sborů – takzvaných legií.

Mořic Kaňkovský stal součástí dobrovolných sborů – takzvaných legií.

„Paradoxem je, že s koncem války představovala blížící se Rudá armáda stejné nebezpečí pro bývalé legionáře jako ustupující Němci,“ popisuje Vít Kaňkovský.

O to víc rodinu zneklidnil záměr velitelů oddílu Rudé armády, která začátkem května 1945 dorazila do Batelova. Velení se ubytovalo právě v domě, kde Mořic Kaňkovský žil s nejbližšími. Jde o stavbu v horní části batelovského náměstí, kde je dnes restaurace Zlatý lev naproti kostelu.

Část sovětských vojáků se chovala panovačně až agresivně. „Babička do konce života vzpomínala, jak se sovětský voják rozhodl získat rodinný, celou válku velmi opatrovaný radiopřijímač. Chtěl ho vyměnit za jeho nefunkční rádio. Když babička tuto ‚výhodnou‘ směnu odmítla, uhodil na ni voják se zlou. Začal ji honit po domě se samopalem. Nakonec ji zachránil zásah pradědečka, který bleskurychle přivolal velícího důstojníka a ten zuřícího vojáka zpacifikoval,“ popsal primář.

Zakopané uniformy na zahradě nakonec němečtí ani ruští vojáci nenašli. Mořic Kaňkovský zemřel v Batelově v roce 1970, bylo mu pětaosmdesát let. A jak to dopadlo se zakopanými uniformami?

„Můj praděd Mořic a následně dědeček Jan je uchovávali řadu let. Bohužel v době, kdy jsme koncem sedmdesátých let prodávali a vyklízeli sídlo mých prarodičů v Batelově, je rodiče darovali nějakému sběrateli. Jako malý kluk jsem je ještě viděl,“ uzavřel Vít Kaňkovský.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz