Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotní požár v Kronospanu zastavil výrobu a způsobil škody za miliony

  14:09aktualizováno  14:09
Odstraňování následků sobotního požáru v jihlavské firmě Kronospan OSB si vyžádá několikadenní odstávku výroby. Producentovi dřevotřískových desek pro stavebnictví vznikly milionové škody. V závodě se nyní opravují technologie. Podle firmy požár způsobil zkrat na elektrickém zařízení.

Požár v jihlavském Kronospanu zastavil výrobu na několik dní a způsobil škody za několik milionů korun. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Jako přesnou příčinu vzniku požáru však úterní vyjádření vedení firmy brát zatím nelze. Hasiči totiž vyšetřování ještě neukončili. Spolupracují na něm se specialisty z Technického ústavu požární ochrany, kteří na místě rovněž odebírali vzorky.

Fotogalerie

„My se k příčině vzniku požáru můžeme vyjádřit až ve chvíli, kdy budeme mít zpracovanou zprávu od nich,“ řekla mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Škoda na majetku firmy Kronospan byla po požáru předběžně vyčíslena na 15 milionů korun. Společnost v úterní tiskové zprávě uvedla, že škodu odhaduje v řádu milionů korun.

Požár poškodil zařízení firmy Kronospan OSB, která je podle tiskové zprávy podniku největším výrobcem takzvaných OSB desek určených pro stavebnictví v ČR.

Oheň se rozšířil, vybuchl i dřevní prach uvnitř dopravníků

„Momentálně probíhají opravy na zařízení, na nichž se podílí převážně dodavatelské firmy z širokého okolí, které Kronospan pro zajištění svých výrobních zařízení využívá,“ uvedla jednatelka společnosti Kronospan OSB Sylva Krechlerová.

Hořet ve firmě začalo v sobotu ve 3:45. „Událost nastala při plynulém provozu za standardních technologických podmínek,“ stojí v tiskové zprávě podniku.

Požár vznikl uvnitř technologie a rozšířil se, takže i vybuchl dřevní prach uvnitř dopravníků a některé související části technologie určené na výrobu OSB desek, uvedla společnost. Hasiči požár likvidovali přibližně do sobotních osmi hodin večer. Nikdo při něm nebyl zraněn (více čtěte zde).

Kronospan OSB, společnost s ručením omezeným, vykázala v účetním období od 1. října 2014 do 30. září 2015 tržby za prodej vlastních výrobků a služeb na úrovni tří miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin.

Autor:


Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Cvičení Ample Strike se zúčastní 19 zemí, lidé se musí připravit na hluk

Na akci Ample Strike je nasazována špičková technika řady armád. Na snímku z...

Stále větší zájem mají armády zahraničních států o účast na vojenském cvičení Ample Strike. Letos se bude na náměšťské...

Nejostudnějším místem Jihlavy se stalo nádraží, kde se zastavil čas

Stanice by mohla sloužit i jako železniční muzeum. Výpravčí zde obsluhuje...

Budova městského vlakového nádraží je podle čtenářů portálu iDNES.cz nejošklivějším místem Jihlavy. Zvenčí jeho...

Řidič vjel osobním autem pod vlak. Rozpáral bok vozu a těžce se zranil

Nehoda na železničním přejezdu v Lípě na Havlíčkobrodsku. Těžce zraněného...

Řidič osobního auta se dopoledne těžce zranil při nehodě na železničním přejezdu v Lípě na Havlíčkobrodsku. Podle všeho...

Najdete na iDNES.cz