Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sklad se sušeným ovocem někdo úmyslně zapálil, hrozí mu 15 let vězení

  14:28aktualizováno  14:28
Požár skladu ořechů a sušeného ovoce v Horní Cerekvi byl založen úmyslně. Ve středu o tom informovali vysočinští hasiči. Při požáru shořela skladová hala a uvnitř uskladněné zboží, škoda vystoupala na 130 milionů korun. Pachateli hrozí za obecné ohrožení až 15 let vězení.

Požár haly v Horní Cerekvi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Z výsledků našeho vyšetřování, na kterém se podíleli také specialisté z technického ústavu požární ochrany, jednoznačně vyplynulo, že požár byl založen úmyslně. Pachatel zapálil skládku odpadu v těsné blízkosti haly. A z té se pak plameny rozšířily na celý objekt,“ uvedla mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

„Měli jsme tam uskladněné použité a slisované velké pytle, které jsou vyrobeny z polypropylenu,“ doplňuje technický ředitel společnosti IBK Trade, jíž areál patří, Lukáš Kratochvíl.

Fotogalerie

Kdo plastové obaly, od nichž se pak požár rozšířil na skladovací halu, zapálil, se dosud neví. Policie po žháři stále pátrá. „Pachatele se nám do současné doby vypátrat nepodařilo,“ potvrdila policejní mluvčí Stanislava Miláčková. V případě dopadení a odsouzení mu hrozí až 15 let vězení.

Ten, kdo požár způsobil, je podezřelý z trestného činu obecného ohrožení. Navíc mu bude přičítána škoda 130 milionů korun, kterou oheň způsobil. „Z tohoto hlediska je to největší požár v historii vysočinských hasičů,“ doplnila Musilová.

Hořet začalo loni 6. listopadu časně ráno (o požáru více čtěte zde). Brzy po příjezdu hasičů se začala střecha haly propadat. Oheň byl zakrátko lokalizován a dál se nešířil. Během dne u požáru zasahovaly čtyři desítky hasičů. Nikdo nebyl zraněn. Hasiči halu po dohodě s majitelem nechali kontrolovaně dohořet (dočtete se zde).

Firma na místě původního skladu staví novou halu

Společnost IBK Trade, zabývající se právě výrobou sušených ořechů a ovoce, v Cerekvi staví halu novou. „Pan majitel obnovuje původní stav,“ potvrzuje starosta Horní Cerekve Jaromír Anderle.

Kovový skelet stojí přesně v místech starého skladu, který před půl rokem pohltily plameny. Základní obrysy nového skladu jsou zcela jasně patrné. Stavba, na níž se každý všední den pracuje, už má i střechu. Zbývá jen mezi nosnými sloupy vztyčit stěny a pak navézt potřebné vybavení a technologii.

„Sice jsme měli nějaké zdržení, ale koncem srpna by mělo být hotovo. Vše se vrací do původního stavu, i proto se to oficiálně jmenuje obnova stavby,“ hlásí Lukáš Kratochvíl.

Přesnou částku, na kolik nová stavba vyjde, však nebyl schopen sdělit. Pohybuje se prý v řádech desítek milionů korun. Část této sumy pokryla záloha pojišťovny. Kompletní pojistka ještě vyplacena nebyla.

Firma IBK Trade byla založena v roce 1992 v Praze. Specializuje se na dovoz, zpracování, balení a distribuci širokého sortimentu ořechů, sušeného ovoce, semen a dalších produktů. Ve svém oboru patří v republice k největším. V pražírně a balírně v Horní Cerekvi zpracovává více než 80 druhů surovin, na trh dodává přes 1000 výrobků. Zákazníky jsou malé obchody i velké nadnárodní řetězce.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Oprava dálnice D1 u Humpolce má skluz, stát zvažuje ukončení smlouvy

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Oprava dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem má skluz. Práce za 1,7 miliardy korun dělá česko-italsko-kazažské...

Další z rubriky

Žirafího otloukánka nezabila otrava, ale zřejmě srdeční selhání a stres

Po nedávném uhynutí osmiletého Manua mohou návštěvníci jihlavské zoologické...

Žádná otrava. Za smrtí osmiletého žirafího samce Manua v jihlavské zoologické zahradě s největší pravděpodobností stojí...

Na závod do Telče dorazil i automobil z roku 1911, stál ve španělském muzeu

Nejstarší vůz přivezl do Telče Jaroslav Pokorný z nedalekých Dačic. Jednalo se...

Do časů Rakouska-Uherska a první republiky se o víkendu přenesla historická Telč. Konal se tam sraz a závod...

Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Grafton Recruitment Praha
ELEKTRO PROJEKTANT s AJ/NJ

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz