Kdo bude vládnout druhému největšímu městu Vysočiny není ani po dvou týdnech od voleb jasné. Dosavadní jednání ztroskotala.

Kdo bude vládnout druhému největšímu městu Vysočiny není ani po dvou týdnech od voleb jasné. Dosavadní jednání ztroskotala. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidovci cukli z koalice. V Třebíči začíná povolební vyjednávání nanovo

  • 0
V Třebíči jako v jednom z mála měst na Vysočině ani dva týdny po volbách není jasné, kdo ovládne radnici. Zdá se, že dosavadní koalice to nejspíš nebude. Nechtěla riskovat jen velmi těsnou většinu.

Šanci tak nejspíš dostane nově sestavená koalice kopírující vládní formaci doplněná o někoho z dosavadního vedení.

„V pátek to rozpustili, na tahu jsme my.“ Tak okomentoval lídr třebíčských sociálních demokratů Vladimír Malý výsledek schůzky dosavadní radniční koalice, tvořené místními uskupeními, a lidovců.

Výsledky voleb v Třebíči

KSČM 4 mandáty

ČSSD 3

ANO 3

Pro Třebíč 3

KDU-ČSL 3

Břehy 3

Třebíč občanům! 3

Volba TR 2

Třebíč můj domov 2

Ta naše Třebíč 1

Začíná se tak mluvit o jiném spojení: ČSSD, ANO, KDU-ČSL, volba TR starosty Pavla Heřmana, Třebíč můj domov místostarostky Marie Černé plus některého dalšího uskupení tak, aby to dohromady dalo nejméně patnáct mandátů a pevnou koalici.

Schůzka zmíněných pěti partají se uskutečnila v neděli v podvečer. 

Malý zmínil, že se v koalici určitě nepočítá s hnutím Ta naše Třebíč. K radničním Břehům a Pro Třebíč se konkrétně nevyjádřil s tím, že všechno vyplyne z dalších jednání.

Spolupráce i s komunisty? Nic není nemožné

Na přímou otázku, zda by se teď nehodily čtyři komunistické mandáty, když jinde v republice jsou sociální demokraté v koalici s KSČM, Malý reagoval velmi opatrně. Naznačil, že v nejzazším případě nic není nemožné.

„Je to parlamentní strana, u nás vítězové voleb, bude záležet, jak se k tomu postaví ostatní partneři. Neřekl jsem ´za každou cenu komunisti ven´. V Jaroměřicích nebo v Chomutově to tak je, těch měst je víc,“ podotkl.

A předem úplně nevyloučil ze hry ani sdružení Třebíč občanům! hlasitého kritika současného vedení města Jaromíra Baráka.

Jít do těsné většiny čtrnácti hlasů bylo podle lidovců riskantní

„Vím, že jsou osobní spory mezi pány Barákem a Heřmanem. Všechno je věcí jednání, nepředjímejme,“ konstatoval Malý. Občan podle jeho slov „uvidí změnu, která přinese něco pozitivního“. Myslí si, že tento týden by už mohlo být jasno.

Když soud neřekne jinak, zastupitelé se sejdou 6. 11.

Zatím se taky čeká, jak dopadne soud kvůli tomu, že jeden z občanů napadl výsledky voleb. Jde o místního častého stěžovatele. Podle něj obyvatelé dvou domů v Benešově ulici volili v nesprávném okrsku (více čtěte zde). Když soud nevyřkne, že je potřeba opakovat volby, uskuteční se ustavující zastupitelstvo 6. listopadu.

Současné vedení města po volbách získalo jen jedenáct mandátů. Na aspoň těsnou nadpoloviční většinu v zastupitelstvu potřebovalo nejméně čtrnáct křesel. Zbývající tři měli dodat právě lidovci.

Lídr lidovců a ostřílený politik Pavel Janata ovšem takovou variantu smetl ze stolu.

„Je riskantní i nebezpečné, sestavovat koalici s příliš těsnou většinou 14 zastupitelů. Pak stačí, aby se jeden člověk vzepřel, a zablokuje důležité věci. Proto my do čtrnáctky nepůjdeme. Aspoň ne prozatím,“ řekl o víkendu.

Lídr Břehů a jeden z dosavadních místostarostů Milan Zeibert potvrdil, že poté, co v pátek KDU-ČSL odstoupila z varianty doplnit někdejší koalici jedenáct mandátů plus tři lidovecké, se začíná nanovo. „Karty rozdává někdo jiný,“ řekl.

Být v opozici s KSČM a Barákovci? Pro Břehy ošklivá představa

„Udělali jsme jednu změnu. Řekli jsme si my z Břehů mezi sebou, že jsme schopní být v koalici i se sociálními demokraty, byť jsme to v počátku odmítali - tím bychom ale velice lehce mohli skončit v opozici mezi KSČM a Barákovci. To je dost ošklivá představa,“ uvedl Zeibert. A dodal, že Břehy v žádném případě s těmito dvěma stranami nemůžou jít do koalice.

„To bychom byli úplní trubci. Doufám, že tyto strany nikdo další potřebovat nebude. Hned na začátku jsme chtěli jít do koalice krom lidovců taky s ANO. To do toho jít nechtělo. Tím pádem zůstali jen lidovci. A čtrnáct lidí je strašně málo. Stačí, aby někdo onemocněl nebo služebně odjel, a všechno je pryč,“ dodal.

Dosavadní starosta Pavel Heřman potvrdil, že se on i Marie Černá chystají na schůzku s ANO, lidovci a sociálními demokraty. Upozornil, že zatím všechno vidí jako „tříšť“. Barákovci a komunisti podle něj nepřipadají v úvahu.