Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Pošta na zavření? Malé obce na Vysočině řeší, kam potom s balíky

  • 2
Jedním z důvodů rušení kamenných pošt v obcích na Vysočině je počet obyvatel a s ním související počet klientů České pošty. Obcím se ovšem plánované uzavírání poboček nelíbí, starosti jim dělají třeba balíkové zásilky.

Lísek u Bystřice nad Pernštejnem, Domamil a Urbanov. To jsou tři vesnice na Vysočině, které letos podle všeho čeká rušení kamenné pošty.

Dotčeným se to nelíbí, o poštu stojí, starostové ovšem zatím nemají v ruce žádný papír s razítkem, na který by mohli reagovat. Vyčkávají a shánějí informace.

Typy poboček

  • Výdejní místo I. a II. – výdej uložených zásilek, podání listovních a balíkových zásilek a poštovních poukázek
  • Partner I. – má navíc peněžní služby, výplaty důchodů, služby Poštovní spořitelny
  • Partner II. – výdej uložených zásilek – podání listovních a balíkových zásilek – peněžní služby, výplata důchodů – služby Poštovní spořitelny

Zdroj: Česká pošta

Manažeři České pošty je mají teprve navštívit. "Budeme jednat o možné změně formy poštovní obsluhy v projektu Pošta Partner," uvedla mluvčí České pošty Marta Melicharová.

Původní síť pošt v zemi má kořeny v polovině 19. století, drobné úpravy se uskutečnily před šedesáti lety a rozložení přepážek na mapě už přestalo odpovídat realitě. Pošta si chce zachovat vlastní pobočky jen tam, kde je větší koncentrace zákazníků. Náhradou za ty zrušené nabízí různé formy takzvaných výdejních míst.

V Lísku na Žďársku žijí necelé čtyři stovky obyvatel. "Čekáme, co se dozvíme. Pošta je u nás od nepaměti, dřív tu bývala i četnická stanice. Současné pro nás nepříznivé situaci nahrává, že jsme přepážku měli na přelomu roku zavřenou kvůli tomu, že zaměstnankyně šla na mateřskou. Rozjezd po otevření byl pomalejší. Potřebujeme, aby bylo možné ve vsi podat balík, pošťačky už dnes lidem důchody roznášejí," řekl starosta Lísku František Cacek.

V Domamili na Třebíčsku, kde žijí necelé tři stovky lidí, mají obavu, že s uzavřením pošty přijdou o možnost plateb na přepážce.

"Uděláme, co bude v našich silách, aby tu pošta zůstala. U nás by byl velký problém i s hledáním místa pro výdejní místo. Například Jednota je ve své prodejně zřídit nechce," sdělil starosta obce Domamil Radek Menčík.

Pro Urbanov na Jihlavsku, který leží pět kilometrů od Telče, bude mít asi Česká pošta pro zrušení jako nejpádnější argument fakt, že tam žije okolo 130 obyvatel.

"Čekáme, s čím manažeři pošty přijdou. Obchod ani hospodu ve vsi nemáme, tam výdejní místa většinou bývají," řekl místostarosta Bohdan Staller.

V Biskupicích na Třebíčsku mají takzvané výdejní místo už asi dva roky. Funguje u Jany Klemové, zřídila si je ve svém rodinném domku na základě smlouvy s Českou poštou.

Výdejní místo lidem sedí

"Co vím, tak si to lidi dost chválí, protože dřív byla otevírací doba poštovní přepážky omezená, kdo pracoval, nestíhal to. Ke mně pošťáci odloží nedoručené zásilky a já to lidem předám ve všední dny navečer nebo o víkendu. Kdo ale potřebuje něco podat nebo platit, ten musí na poštu jinam," objasnila Klemová.

Nejblíž je to do Radkovic, ale tam mají otevřeno taky jen omezeně. Nejlepší je to prý v 10 kilometrů vzdálených Hrotovicích nebo v Jaroměřicích, kam je to 14 kilometrů daleko. Důchody roznášejí po Biskupicích pošťačky.

Mluvčí České pošty Selicharová zdůraznila, že poštovní služby zůstanou zachovány i v případě, že bude v obci smluvní partner. Například takzvané výdejní místo může být určeno pro nejvyužívanější službu - výdej zásilek, ale také jejich příjem. Jedná se o listovní zásilky, balíky, poštovní poukázky. Kompletní služby ve vesnici bez kamenné přepážky pak zajistí Česká pošta pomocí mobilního doručování.

"Tato služba je výhodná zvláště pro starší lidi, protože pokud si o to požádají, pošta může přijet až přímo k nim do domu – například s důchodem. Stačí zavolat na spádovou poštu či vhodit lísteček se vzkazem do poštovní schránky," vysvětlila Selicharová.

V případě, že zásilky nemůže doručit, pak je uloží na výdejním místě, kde si je zákazník může vyzvednout. A to pokud je v obci zřízeno "výdejní místo I". V obci může být také zřízena pobočka typu Pošta - Partner, která ve většině případů plnohodnotně zastupuje pobočku České pošty.

Od roku 2009, kdy projekt funguje, byla změněna forma poštovní obsluhy v 81 obcích po celé České republice. Všechny franšízy České pošty (tedy pobočky typu Výdejní místo či Pošta Partner) fungují na základě smluvního vztahu, kterým je Smlouva o zajištění služeb pro Českou poštu.