Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední dny před atentátem pojí Ferdinanda d'Este s Vysočinou

  11:02aktualizováno  11:02
Hraběcí rodina Haugwitzů z Náměště nad Oslavou, hrabě Harrach z Velkého Meziříčí a řidič Leopold Lojka z Telče byli poblíž následníka trůnu krátce před jeho smrtí v Sarajevu. Od atentátu, který rozpoutal první světovou válku, v červnu uplyne sto let.

Před radnicí v Sarajevu. Zbývají jen minuty do atentátu. Prominentní manželský pár nastupuje do vozu značky Gräf & Stift.´Zapůjčil ho meziříčský hrabě Harrach, který pojede na stupátku vedle arcivévody. | foto: Archiv Oldřicha Zadražila

Je to zřejmě nejznámější hláška ze Švejka, kterou si Čech vybaví, když přijde řeč na historickou událost, jež se před sto lety stala spouštěcím momentem 1. světové války. "Tak nám zabili Ferdinanda."

Je zajímavé sledovat pár detailů, které v souvislosti se sarajevským atentátem na následníka trůnu míří na Vysočinu.

Fotogalerie

Arcivévoda František Ferdinand d´Este se ještě deset dní před nešťastnou událostí, tedy 18. června 1914 zastavil u Haugwitzů na zámku v Náměšti nad Oslavou. Aby si tam zastřílel na "holuby".

Jeho milovaná choť hraběnka Žofie Chotková mu sem poslala stručný, přesto vřelý telegram s poznámkou, že doma na Konopišti je všechno v pořádku a počasí je stálé. A že posílá tisíc polibků.

Tou dobou už měl plnou hlavu cesty do Sarajeva také hrabě František Harrach z Velkého Meziříčí. A taky Harrachův řidič Leopold Lojka, původem z Telče.

Luxusní auto pro arcivévodu

Hrabě Harrach – tajný rada a pobočník následníka trůnu – totiž vlastnil jako jeden z mála v té době auto. A to dokonce luxusní sportovní vůz rakouské značky Gräf & Stift s odklápěcí střechou.

"Jako důstojník rakouské armády dostal příkaz poskytnout ho pro potřeby vojenského cvičení v Sarajevu," zmínila ředitelka velkomeziříčského muzea Irena Tronečková. Ve voze nakonec následnický manželský pár 28. června 1914 zahynul. Ale vraťme se o celých deset dnů zpět.

To byl ještě arcivévoda ve svém rozmaru na Vysočině. Haugwitz následníka trůnu pozval na sportovní střelbu a ten na jediný červnový den roku 1914 přijel.

Vztah hraběte Haugwitze a budoucího císaře se podle kastelána státního zámku v Náměšti nad Oslavou Marka Buše nedal nazývat přátelstvím. Spíš lze říct, že se znali z Vídně.

A že se občas stýkali, protože rodina Haugwitzů byla dobře etablovaná u vídeňského dvora ještě z dob panování císařovny Marie Terezie. Tehdy jí jeden z jejích členů dělal sekretáře.

Kopie střelnice z Monte Carla

"Hrabě Haugwitz byl stejně jako arcivévoda vášnivý střelec. Měl sportovní střelnici v zámecké oboře, střelnice už neexistuje. Abychom si rozuměli, nebyla to střelba na živé holuby, ale na letící terče, jak to známe i dnes," vysvětlil Buš. Střelnice byla podle kastelána zmenšenou kopií podobného místa v Monte Carlu.

Poté se konala hostina, na niž byla pozvána i smetánka z okolí. A František Ferdinand d´Este odjel ještě toho dne bez přespání na Konopiště. Spolu s manželkou pak poslal do Náměště jeden ze svých posledních telegramů, v němž poděkoval za příjemně strávený čas.

To už se o tisíc kilometrů dál na jihu Evropy schylovalo k atentátu. Meziříčský hrabě František Harrach a jeho oblíbenec, jeden z prvních profesionálních řidičů na Vysočině Leopold Lojka, původem z Telče, ještě netušili, co je čeká.

Ani u Harracha se nedalo říct, že by byl osobním přítelem následníka trůnu. "Jakožto pobočník a tajný rada byl arcivévodovi k dispozici. Zařizoval pro něj řadu věcí, byla to prostě služba," vysvětlila ředitelka Muzea Velké Meziříčí Irena Tronečková.

Z Telče do služeb smetánky

Zastavme se u řidiče Lojky. "Narodil se v Telči v prosté rodině v roce 1886. A to v tehdejší Fabrické, dnes Hradecké ulici v domě číslo 129. Ten dům stále stojí, byť od té doby prošel rekonstrukcí," sdělil telčský patriot Oldřich Zadražil, kterého baví zjišťovat si fakta o tomto zapomenutém rodákovi.

Lojka se v roce 1909 účastnil jako voják císařských manévrů ve Velkém Meziříčí. Byl zraněn splašenými koňmi a hrabě Harrach se postaral o jeho léčbu. Mladého muže si oblíbil a zařídil mu, aby ve Vídni složil řidičské zkoušky.

A tak se stalo, že mladík z Vysočiny měl tu čest řídit vůz s arcivévodou a jeho chotí v Sarajevu v den, který měl být tak slavnostní.

Skončil ale obrovským fiaskem. Ani hraběti Harrachovi, který jel na stupátku auta po boku budoucího císaře, se nepodařilo zabránit atentátu. Střely Gavrila Principa přišly z druhé strany. Usmrtily nakonec hraběnku Chotkovou i arcivévodu. Harrach už mohl jen nabídnout umírajícímu Ferdinandovi svůj kapesník, aby si otřel krev ze rtů. Pár kapek krve ulpělo hraběti na rukávu.

Po atentátu dal vůz monarchii

"Hrabě po atentátu věnoval vůz monarchii, armáda jej dopravila císaři. Dnes je vystavený ve Vídni v muzeu. A co vím, chystá se o něm v Rakousku knížka," zmínila ředitelka Tronečková.

Leopold Lojka těžce nesl, že nezabránil atentátu. Oženil se, se ženou si otevřeli hospodu ve Znojmě, ale té se nedařilo. Měli dvě děti, starší syn však zemřel. "Došlo k rozluce manželství, paní odešla za novým vztahem do Rakouska. Lojka s mladším synem do Brna, kde si otevřel další hostinec. Měl dluhy, část peněz mu půjčil hrabě Harrach. Ovšem jejich vztah po atentátu ochladl. Lojka poměrně dost pil," podotkla Tronečková.

Šofér, který byl při tom, když si umírající prominentní manželský pár na zadním sedadle 28. června 1914 říkal svá poslední slova, zemřel, aniž si toho mnoho lidí všimlo. V Brně, v červenci 1926.



Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...



Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz