Účast Karla Turečka (TOP 09) na hlasování v Poslanecké sněmovně dosahuje...

Účast Karla Turečka (TOP 09) na hlasování v Poslanecké sněmovně dosahuje necelých 64 procent. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Titul Neviditelný při hlasování má Tureček. Hejtman Vysočiny je druhý

  • 1
Poslancem je už více než čtrnáct měsíců, ovšem ve Sněmovně za tu dobu promluvil jednou. Zástupce TOP 09 Karel Tureček „vyniká“ i v nejnižší účasti při hlasování ze všech svých kolegů zvolených na Vysočině. Hned za ním se v tomto směru drží hejtman Jiří Běhounek.

Členství v Meziparlamentní skupině Kapverdská republika, Seychelská republika nebo Japonsko. Čtení ve „výkazech práce“ poslanců z Vysočiny má chvílemi i takto exotických nádech. Mimochodem předsedkyní kapverdské meziparlamentní skupiny je brodská poslankyně Jana Fischerová (ODS). Je to jedna z jejích čtrnácti „zahraničních“ skupin, jichž je členkou.

Tato poslankyně přes četné „skupinové“ aktivity ovšem vyniká mezi vysočinskými kolegy v účasti při hlasování ve Sněmovně. Naopak na chvostu v této oblasti je Karel Tureček (TOP 09).

„To, že nejsem přihlášen nebo jsem nehlasoval, neznamená, že jsem se neúčastnil schůze Sněmovny. Statistiky vypovídají o tom, kdo ve Sněmovně nejčastěji sedí a hlasuje. Myslím, že u zásadních hlasování jsem nechyběl. Jenom samotná účast poslance na hlasování nevypovídá zcela o jeho pracovitosti,“ uvedl poslanec Tureček.

Vysočinští politici v Poslanecké sněmovně

Účast na hlasování:

Zuzana Šánová (ANO) 95,4 %
Josef Zahradníček (KSČM) 94,3 %
Jana Fischerová (ODS) 93,8 %
Josef Kott (ANO) 93,3 %
Martin Lank (Úsvit) 91,8 %
Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) 90,2 %
Pavel Kováčik (KSČM) 86,8 %
Karel Černý (ČSSD) 83,6 %
Pavel Antonín (ČSSD) 74,8 %
Miroslava Němcová (ODS) 76,5 %
Jiří Běhounek (nez. za ČSSD) 74,6 %
Karel Tureček (TOP 09) 63,8 %

Kolikrát promluvili na schůzích:

Pavel Kováčik 16x
Jana Fischerová 12x
Miroslava Němcová 10x
Martin Lank 10x
Josef Zahradníček 7x
Jiří Běhounek 5x
Vít Kaňkovský 5x
Karel Černý 2x
Pavel Antonín 1x
Josef Kott 1x
Karel Tureček 1x
Zuzana Šánová 0x

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Podle něj se o podobě zákonů reálně rozhoduje také na jednáních výborů.

S tím souhlasí i jeho jihlavský kolega Martin Lank (Úsvit), který hlasoval mnohem častěji než Tureček.

„Vypovídající o práci poslance jsou často věci, které nejsou až tak úplně vidět. Statistiku hlasování může ovlivnit, že se třeba o deset minut zdržíte na výboru a během té doby se osmkrát hlasovalo o pořadu schůze a vyřazení nějakého bodu. Zkrátka o méně důležitých věcech. A pak tam sedíte osm hodin a hlasujete jednou,“ zmínil poslanec Lank.

Členství neznamená cestování

Podrobnější tvorba zákonů se podle něj odehrává ve výborech a komisích. „Nejdůležitější je, jak člověk přímo na zákonech pracuje. A jak zjišťuje ve svém regionu, co koho pálí,“ popsal.

I Lank je v zahraničních meziparlamentní skupinách. Konkrétně s USA a s Ukrajinou. Členství podle něj ale automaticky neznamená cesty do těchto zemí. Navštívil prý ambasády obou zemí v Praze. A ukrajinští kolegové se ho občas zeptají, kdy se bude ve Sněmovně projednávat nějaký bod týkající se jejich země.

Mezi nejtišší poslance z Vysočiny patří Josef Kott (ANO). Promluvil ve Sněmovně za rok jen jednou. „Já jsem svoji funkci asi pojal trochu jinak než ostatní kolegové. Snažím se být aktivní ve výborech. Tam diskutuji věci a do Sněmovny už jdu s tím, že jsme se dohodli. Nepovažuji za nutné hovořit třeba ke zdravotnictví či dopravě, když na to nejsem odborník,“ uvedl Kott.

Míra aktivity poslanců se dá vyvodit například i z toho, jak se podíleli na vypracování zákonů či zpravodajovali nějaký jejich návrh.

Zpravodajec provází připravené texty legislativním procesem ve Sněmovně vedle jejich autora - a nakonec doporučí, zda je schválit, či zamítnout. Kott byl zpravodajem dvakrát, lidovec Vít Kaňkovský jednou, sociální demokrat Karel Černý třikrát a Jana Fischerová z ODS dokonce pětkrát.