Poškozená socha T. G. Masaryka před jihlavským gymnáziem. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Masaryk v Jihlavě přišel o část kníru. Mají ho strážníci na služebně

  • 0
Socha Tomáš Garrique Masaryka v Jihlavě přišla o část knírku, který k podobě prezidenta neodmyslitelně patří. Újmu socha utrpěla dva týdny před volbami a výročím vzniku republiky, kdy se u sochy odehraje ceremoniál. Zatím není jasné, zda je poškození dílem vandala.

Nová socha stála před jihlavským gymnáziem v ulici Jana Masaryka téměř přesně dva roky. Odhalena byla slavnostně na výročí vzniku republiky, 28. října 2011. Nyní upadla část kníru prvního českolovenského prezidenta.

Poslední socha Masaryka povolená komunisty

Původní socha od akademického sochaře Jaroslava Šlezingera byla zřejmě tou poslední, kterou nastupující vláda komunistů 12. září 1948 dovolila vztyčit. I tehdy finance na sochu pocházely ze sbírky veřejnosti. Jejího odhalení se tehdy účastnily na tři tisíce lidí. Šlezinger, pro kterého byla socha Masaryka v Jihlavě vrcholným dílem, byl později odsouzený ve vykonstruovaném politickém procesu na 25 let těžkého žaláře. Zemřel v roce 1955 na následky nucených prací, při nichž mlel a třídil uranovou rudu.

Repliku sochy prvního československého prezidenta měl vytvořit sochař Roman Richtermoc z Hořic, jenže ten před dokončením díla náhle zemřel. Sochu po něm převzal a dokončil kamenosochař Robert Musil z Ostroměře.

"Spousta lidí si toho ani nevšimne. Ale to by se nemělo, vandalismus by se měl trestat," řekl kolemjdoucí devětapadesátiletý Stanislav z Jihlavska. Symboliku před volbami v tom ale nevidí. "To spíš byli nějací nerozvážní mladíci," dodal.

"Nechápu, jaký to má význam. Nikomu to tady nepřekáží, Masaryk byla osobnost. Nevidím důvod, proč to někdo poničil," řekla devatenáctiletá studentka Gabriela Návojská z Havlíčkova Brodu, která v Jihlavě studuje.

Socha Masaryka stála před jihlavským gymnáziem do roku 1961. Pak ji komunisté nechali strhnout a rozbít. O návrat její repliky se léta snažila Marie Bohuňovská. Ta na její obnovu založila Spolek za navrácení sochy TGM do Jihlavy a veřejnou sbírku. Zpráva o poničení sochy jí zasáhla. "Dozvídám se o tom až od vás, to je hrozné," neskrývala překvapení Bohuňovská.

O poškození sochy už v pondělí dopoledne věděla i městská policie. Ti ztracený úlomek vousu nalezli a převezli na služebnu. "Strážníci úlomek levé části vousu nalezli, máme ho tu," potvrdil ředitel městské policie Jan Frenc.

Jde zhruba o dva a půl centimetru velký kousek. A Frenc se nedomnívá, že by šlo o útok vandala. "Pravděpodobně to vypadá, že mohlo jít o únavu materiálu, do kterého zatekla voda a část se ulomila," řekl Frenc.

Kamery městské policie na sochu nevidí, pojištěná nebyla

Zda-li přece jen neměl na svědomí poškození sochy vandal, už ale strážníci nezjistí. Kamery městské policie na sochu nevidí. "Nezaznamenali jsme při hlídkách, že by na sochu někdo lezl. A pokud by ji někdo chtěl poškodit, poničil by ji více," dodal Frenc.

"Volala jsem sochařům. Divili se, že by někde byla nějaká prasklina. Na druhou stranu je prý pískovec opravdu takový živý materiál. Možná už teď o víkendu by měli přijet a poškození opravit," řešila událost Bohuňovská.

Poškozená socha T. G. Masaryka před jihlavským gymnáziem.

Kámen, ze kterého je socha vyhotovená, byl přitom už po dokončení sochy nakonzervován proti povětrnostním vlivům. Záruka na sochu podle ní není. A socha není ani pojištěná proti vandalismu. "To by byla tak vysoká pojistka, že bychom se nedoplatili," dodala.

Socha zatím stále patří sdružení. Chce ji však v příštím roce darovat městu, jakmile vstoupí v platnost nový občanský zákoník. "Ten nám umožní sochu darovat s podmínkou, aby například nebyla odstraněná," dodala Bohuňovská.

V pondělí se u sochy zastavil i čtyřiadvacetiletý Jaroslav Točík, který k ní má zvláštní vztah. "Mojí babičky snoubenec byl v pracovním táboře se sochařem, který původní sochu vytvořil. Moje babička se proto v navrácení sochy do Jihlavy hodně angažovala," zmínil Točík. A její poškození nesl nelibě.